Արհեստական բանականությունը կփոխարինի՞ աշխատուժին. քննարկում GIF-ի շրջանակում
Արհեստական բանականության զարգացմանը զուգընթաց կանխատեսվում է, որ այն մարդկանցից «կխլի» աշխատատեղեր, կփոխարինի աշխատուժին: Գալիք 5-10 տարվա կտրվածքով ակնկալվում է 80 մլն աշխատատեղի կրճատում, սակայն նաև 100-110 մլն նոր աշխատատեղերի ստեղծում:
«Երբ խոսվում է հեղափոխական տեխնոլոգիաների՝ արհեստական բանականության մասին, մարդիկ վախով մտածում են, թե ինչ է լինելու իրենց աշխատանքի հետ, արդյոք կկորցնե՞ն այն: Պետք չէ վախենալ արհեստական բանականությունից, քանի որ կան բազմաթիվ հետազոտություններ, որ գալիք տարիների ընթացքում ավելի մեծ թվով աշխատատեղեր են ստեղծվելու, քան փակվելու»,-ասաց պանելային քննարկման մոդերատոր, CNN-ից Լարա Ֆարրարը:
Նա նշեց՝ գալիք 5-10 տարվա կտրվածքով ակնկալվում է 100-110 մլն նոր աշխատատեղերի ստեղծում, նաև 80 մլն աշխատատեղի կրճատում:
BlulP-ի համահիմնադիր և գործադիր տնօրեն Արմեն Մարտիրոսյանը նշեց, որ արհեստական բանականությունը պետք է որոշակի կերպով խթանի մարդկային հարաբերությունները: «Մենք չենք ուզում փոխարինել մարդուն և արհեստական բանականության միջոցով անել այն, ինչ մարդն է անում, բայց փորձում ենք արհեստական բանականության միջոցով մարդու համար ապահովել այն շփումը, որն ինքը ստանում է սովորական մահկանացուների հետ շփվելով»,-ասաց Մարտիրոսյանը:
Նա նաև նշեց, որ համավարակը բացահայտել է որոշակի խնդիրներ, որոնք որ կան հյուրանոցների, ծառայությունների ոլորտում: Մարտիրոսյանի խոսքով՝ հյուրանոցային ցանցերի 80 տոկոսը նշել են, որ մարդկային ռեսուրսն իրենց ամենալուրջ խնդիրն է, համավարակի ընթացքում նաև ստիպված են եղել կրճատել իրենց աշխատուժը: «Դրանից առաջ ոչ ոք չէր մտածում, որ կարելի է օգտագործել պատասխանող մեքենա, որոնք հնարավորություն կտան արագ պատասխանել մարդուն, որոնք զանգում են, փորձում ամրագրում կատարել կամ ինչ-որ հարցեր ունեն: Հիմա դա շատ կարևոր է դարձել»,-ասաց նա:
Մարտիրոսյանը, սակայն, օրինակ բերեց՝ հյուրանոցում արհեստական բանականությունը սկսել է պատասխանել բոլոր զանգերին, կատարել ամրագրումները, սակայն, օրինակ, երբ  հարցրել են՝ կարո՞ղ են սենյակ ամրագրելիս շանն էլ բերել իրենց հետ, անհրաժեշտություն է առաջացել որոշում կայացնել, որ հիմնված պետք է լիներ որոշակի արժեհամակարգի վրա, որին հետևում է հյուրանոցը: Այս դեպքում նաև կարևորեց, որ այդ զանգերին պատասխանեն մարդիկ:
«Կարծում  եմ՝ գալիք 5 տարվա ընթացքում արհեստական բանականությունը և ավտոմատացումը դառնալու են համատարած երևույթ»,-ասաց Synergy-ի համահիմնադիր և գործադիր տնօրեն Աշոտ Հովհաննիսյանը:
Krisp-ի համահիմնադիր Արտավազդ Մինասյանն էլ հավելեց՝ արդեն եկել է ժամանակը՝ ավտոմատացնելու այն ոլորտները և բնագավառները, որոնք շատ դանդաղ են ենթարկվում ավտոմատացման:
Նա կարծում է, որ արհեստական բանականությունը ծառայությունների ոլորտում կարող է փոխարինել մարդուն, սակայն ստեղծագործական աշխատանքի դեպքում, ինչպիսին օրինակ գրաֆիկական դիզայնն է, դժվար կլինի: Մինասյանը չի կարծում, թե առաջիկա 5 տարում բոլոր աշխատատեղերը կավտոմատացվեն, բայց այն համոզմանն է, որ 50-100 տարվա ընթացքում, միգուցե, հնարավոր կլինի հասնել նրան, որ աշխատանքի մեծ մասը լինի ավտոմատացված:

Заменит ли искусственный интеллект рабочую силу?
Наряду с развитием искусственного интеллекта прогнозируется, что он будет «отбирать» рабочие места у людей, заменять рабочую силу. В ближайшие 5-10 лет ожидается сокращение 80 млн рабочих мест, но также будет создано 100-110 млн новых рабочих мест.  «Когда говорят о революционных технологиях, искусственном интеллекте, люди опасаются, что будет с их работой, не потеряют ли они ее? Не нужно бояться искусственного интеллекта, потому что многие исследования показывают, что в ближайшие годы будет создано больше рабочих мест, чем потеряно», — сказала Лара Фаррар из CNN, модератор панельной дискуссии.
Он отметил, что в ближайшие 5-10 лет ожидается создание 100-110 миллионов новых рабочих мест и сокращение 80 миллионов рабочих мест.
Соучредитель и исполнительный директор BluP Армен Мартиросян отметил, что искусственный интеллект должен определенным образом способствовать человеческим отношениям. «Мы не хотим подменять человека и использовать искусственный интеллект для того, чтобы делать то, что делает человек, но мы пытаемся обеспечить связь для человека посредством искусственного интеллекта, который он получает, общаясь с простыми смертными», — сказал Мартиросян.
Он также упомянул, что эпидемия выявила определенные проблемы, которые есть у отелей и сферы обслуживания. По словам Мартиросяна, 80 процентов гостиничных сетей заявили, что человеческие ресурсы являются их самой серьезной проблемой, им также пришлось сократить штат сотрудников во время пандемии. «До этого никто не думал, что можно использовать автоответчик, который позволит быстро ответить человеку, который звонит, пытается забронировать номер или у него есть вопросы. Сейчас это стало очень важным", - сказал он.
Однако Мартиросян привел пример: в гостинице искусственный интеллект начал отвечать на все звонки и бронировать номера, но, например, когда при бронировании номера спрашивали, можно ли взять с собой собаку, приходилось принять решение, которое должно основываться на определенной системе ценностей, которой придерживается отель. В этом случае также было важно, чтобы люди отвечали на эти звонки.
«Я думаю, что искусственный интеллект и автоматизация станут распространенным явлением в ближайшие 5 лет», - сказал соучредитель и исполнительный директор «Синергии» Ашот Ованнисян.
Артавазд Минасян, соучредитель Krisp, добавил, что пришло время автоматизировать те отрасли и области, которые автоматизируются очень медленно.
Он считает, что искусственный интеллект может заменить человека в сфере услуг, но для творческой работы, такой как графический дизайн, ему будет сложно. Минасян не думает, что все рабочие места будут автоматизированы в ближайшие 5 лет, но считает, что лет через 50-100, возможно, удастся добиться того, что большая часть работы будет автоматизирована.