ՀՀ ԳԱԱ  ինստիտուտները Ժնևի համալսարանի հետ մշակում են արբանյակային լուսանկարների հավաքագրման համակարգ
ՀՀ ԳԱԱ Էկոլոգանոոսֆերային հետազոտությունների կենտրոնը և ՀՀ ԳԱԱ Ինֆորմատիկայի և ավտոմատացման պրոբլեմների ինստիտուտը Շվեյցարիայի Ժնևի համալսարանի հետ համատեղ մշակում են արբանյակային լուսանկարների հավաքագրման և մշակման բազմաչափ տեղեկատվական համակարգ (տեղեկատվական խորանարդ) Հայաստանում լանդշաֆտների էկոլոգիական մոնիթորինգի հեռազննման համակարգի ստեղծման համար: Հիմքում Ժնևի համալսարանի կողմից շվեյցարական արբանյակային լուսանկարների տվյալների Ազգային խորանարդի ստեղծման փորձն էր։
«Երկամյա աշխատանքները հնարավորություն ստեղծեցին հավաքագրել արբանյակային լուսանկարներ ազգային շտեմարանում, որը ներառում է Landsat և Sentinel-2 արբանյակային լուսանկարների ամբողջական արխիվը, ինչպես նաև անօդաչու թռչող սարքերից ստացված լուսանկարներ։ Համակարգում մշակվել է ջրային օբյեկտների տարբերակման և սահմանագծման ալգորիթմ՝ Pytհon ծրագրավորման լեզվի կիրառմամբ, որը նախատեսվում է դարձնել տեղեկատվական համակարգում արբանյակային լուսանկարներից ջրային օբյեկտների վերծանման գործիք»,- նշել է ՀՀ ԳԱԱ Էկոլոգանոոսֆերային հետազոտությունների կենտրոնի Աշխարհագրական տեղեկատվական համակարգի և հեռազննման բաժնի ղեկավար, աշխարհագրական գիտությունների թեկնածու Շուշանիկ Ասմարյանը:
Արբանյակային լուսանկարները շրջակա միջավայրի վերաբերյալ հավաստի տեղեկատվության կարևորագույն աղբյուրներից մեկն են և դարձել են շրջակա միջավայրի էկոլոգիական վիճակի գնահատման և մշտադիտարկման անբաժանելի մաս։ «Չնայած իրենց մեծ առավելություններին՝ այս տվյալներն ունեն մեկ խնդիր. մեծածավալ են, և դրանց մշակման համար պահանջվում են համակարգչային հաշվողական ռեսուրսներ։ Աշխարհագրական երևույթների տարածաժամանակային փոփոխությունների ուսումնասիրման դեպքում, օրինակ, արոտավայրերի դեգրադացիա, լճի ջրի որակ, անտառածածկի փոփոխություն և այլն, մի քանի 100 կամ 1000 լուսանկարների պարագայում անհրաժեշտ են լուրջ հաշվողական համակարգչային ռեսուրսներ, որոնց կիրառմամբ իրականացվում է լուսանկարների մշակում։ Այդ տեխնոլոգիաները կոչվում են Երկրի զննման բազմաչափ համակարգեր (տեղեկատվական խորանարդ՝ data cube)»,- ասել է Շուշանիկ Ասմարյանը:
Ըստ նրա՝ արդեն կան մշակված ազատ հասանելի տեղեկատվական խորանարդներ, ինչպիսին Google Earth Engine (GEE) համակարգն է և լայնորեն օգտագործվում է գիտական հանրության և որոշում կայացնող կազմակերպությունների կողմից։ Այդուհանդերձ, նման համակարգերում, տվյալների ծավալից կախված, կա համակարգի անվճար կիրառման սահմանափակում։ Իսկ գիտահեն որոշումների կայացման ազգային մակարդակում նման համակարգերի գոյությունը տարեցտարի դառնում է կարևոր և անգամ հրամայական։
«Մեր ազգային արբանյակային տեղեկատվության խորանարդն ունի կարևոր նշանակություն գիտահեն որոշումների կայացման գործում արբանյակային տեղեկատվության ներդրման և կիրառման առումով։ Հատկանշական է, որ 2022թ-ին Հայաստանը թևակոխեց տիեզերական հետազոտությունների և տիեզերական տեխնոլոգիաների զարգացման նոր փուլ՝ սեփական արբանյակի գոյությամբ պայմանավորված։ Լուսանկարների մշակման ազգային պլատֆորմի գոյությունն արդեն դառնում է հրամայական, որը դեռևս սաղմնային փուլում է և պետք է անցնի մշակման և զարգացման մեծ ու երկար ճանապարհ, որպեսզի դառնա արբանյակային լուսանկարների մշակման համար գործիքակազմով և հաշվողական ռեսուրսներով հագեցած ազգային պլատֆորմ»,- ասել է Շուշանիկ Ասմարյանը։
Ազգային տեղեկատվական խորանարդներին ուղղված նախաձեռնությունների, այդ թվում նաև հայաստանյան օրինակի նկատմամբ աշխարհագրական տեղեկատվական միջազգային հանրության շրջանում կա մեծ արձագանք։  «Աշխատանքի արդյունքները զեկուցվել են 2021թ. հուլիսի 5-9-ին Շվեյցարիայում կայացած «The Platform for Advanced Scientific Computing-PASC 2021» միջազգային գիտաժողովում։ Մեծ հետաքրքրություն կա նաև Երկրագնդի զննման համաշխարհային խմբի (Group on Earth observation (GEO)) կողմից աշխատանքի արդյունքների նկատմամբ, որոնք պարբերաբար ներկայացվում են GEO տարեկան զեկույցներում»,- նշեց Շուշանի Ասմարյանը։
Աշխատանքն իրականացվել է  «Հայաստանյան տվյալների խորանարդ հանուն կայուն զարգացման – ADC4SD» նախագծի շրջանակներում: Այն  ֆինանսավորվել է Շվեյցարիայի գիտության կրթության և նորարարության պետական քարտուղարության  կողմից նախնական ներդրումային դրամաշնորհային ծրագրի շրջանակներում։ Աշխատանքային խմբի մեծ մասը երիտասարդ գիտնականներ են։

Институты НАН РА совместно с Женевским университетом разрабатывают систему сбора спутниковых фотографий
Центр экологических исследований НАН РАН и Институт информатики и автоматизации НАН РАН совместно с Женевским университетом, Швейцария, разрабатывают многомерную информационную система сбора и обработки спутниковых фотографий (информационный куб) для создания системы дистанционного зондирования для экологического мониторинга ландшафтов Армении. На основе опыта разработки создания Национального куба данных спутниковых фотографий Швейцарии, который доступен в Женевском университете.
«Двухлетняя работа позволила собрать спутниковые снимки в национальное хранилище, которое включает в себя полный архив спутниковых снимков Landsat и Sentinel-2, а также снимков, полученных с дронов. В системе разработан алгоритм выделения и демаркации водоемов с использованием языка программирования Python, который планируется стать инструментом расшифровки водоемов по спутниковым фотографиям в информационной системе", - представил начальник отдела геоинформационной системы и телемаркетинга. отдела Центра экологических и ноосферных исследований НАН РА, кандидат географических наук Шушаник Асмарян.
В отделе популяризации науки и по связям с общественностью НАН РА, спутниковые фотографии являются одним из важнейших источников достоверной информации об окружающей среде, они стали неотъемлемой частью оценки мониторинг экологического состояния окружающей среды. «Несмотря на их большие преимущества, у этих данных есть одна проблема. Они имеют большой размер и требуют компьютерных вычислительных ресурсов для их обработки. В случае изучения пространственно-временных изменений географических явлений, например, деградации пастбищ, качества воды в озерах, изменения лесного покрова и др. п., при 100 или 1000 фото нужны серьезные вычислительные ресурсы компьютера. Эти технологии называются многомерными системами наблюдения за Землей (кубические данные)», — пояснила Шушаник Асмарян.
По ее словам, уже разработаны и доступны такие информационные кубы, как система Google Earth Engine (GEE), которая широко используется научным сообществом и организациями, принимающими решения. Однако в таких системах в зависимости от объема данных существует ограничение на бесплатное использование системы. И наличие таких систем принятия обоснованных решений на национальном уровне с каждым годом становится все более важным и даже обязательным.
«Наш национальный куб спутниковой информации имеет решающее значение для реализации и применения спутниковой информации при принятии обоснованных решений. Примечательно, что в 2022 году, благодаря наличию собственного спутника, Армения вступила в новый этап космических исследований и развития космических технологий. Становится необходимым иметь национальную платформу для обработки фотографий, которая пока находится в зачаточном состоянии и ей предстоит пройти долгий путь, чтобы стать национальной платформой, оснащенной инструментами и вычислительными ресурсами для обработки спутниковых фотографий", - сказала Шушаник Асмарян.
Инициативы, направленные на создание национальных информационных кубов, в том числе на примере Армении, вызывают бурную реакцию в международном геоинформационном сообществе. «Итоговые работы были представлены в 2021 году на международной научной конференции The Platform for Advanced Scientific Computing-PASC 2021, проходившей в Швейцарии с 5 по 9 июля. Шушаник Асмарян отметила, что результаты работы Группы наблюдения Земли (GEO), которые регулярно представляются в ежегодных отчетах GEO, представляют большой интерес.
Работа выполнена в рамках проекта "Армянский куб данных для устойчивого развития - ADC4SD". Он финансировался Государственным секретариатом Швейцарии по научному образованию и инновациям в рамках программы первоначальных инвестиционных грантов. В составе рабочей группы в основном - молодые ученые.