Ռուսաստանում ստեղծել են ԱԹՍ, որի նմանը չկա աշխարհում
Ռուսաստանյան ինժեներները ստեղծել են անօդաչու թռչող սարք, որն իր նմանը չունի համաշխարհային շուկայում։ «Բեգալյոտ-միրաժ» անվանված սարքը ստեղծվել է «ԲԵԳԱԿ» օդատիեզերական նախագծերի ընկերության մասնագետների կողմից։ Ինչպես տեղեկացնում է ՌԻԱ Նովոստին, ԱԹՍ-ն ունակ է թռչել մինչև 12 ժամ՝ մինչև ութ հազար մետր բարձրության վրա։
«Մենք ստեղծել ենք սարքի աշխատող ցուցադրական տարբերակը՝ 75 կգ թռիչքային քաշով և 6-8 հազ․ մետր թռիչքի բարձրությամբ։ Այն նաև ոչ դասական աերոդինամիկ սխեմա ունի»,- նշել է սարքի գլխավոր կոնստրուկտոր Ալեքսանդր Բեգակը։
Ըստ նրա, ԱԹՍ-ն նախատեսված է տարբեր խնդիրներ լուծելու համար, այդ թվում՝ անտառային հրդեհների կամ ջրհեղեղների մոնիթորինգի համար։ Սարքն արդեն մի քանի թռիչք է կատարել, մոտ ժամանակներս կսկսվեն նաև այլ փորձարկումներ։

In Russia, they created an ATS, the like of which there is no other in the world
Russian engineers have created an unmanned aerial vehicle, which has no similar in the world market. The device named "Begalyot-mirage" was created by specialists of "BEGAK" aerospace projects company. As RIA Novosti informs, the ATS is capable of flying for up to 12 hours at an altitude of up to eight thousand meters.
"We have created a working demonstration version of the device with a take-off weight of 75 kg and 6-8 thousand. meters with flight height. It also has a non-classical aerodynamic scheme," noted Alexander Begak, chief designer of the device.
According to him, ATS is designed to solve various problems, including monitoring forest fires or floods. The device has already made several flights, and other tests will begin in the near future, Life reports.