Ռուսաստանում ստեղծել են ԱԹՍ, որի նմանը չկա աշխարհում
Ռուսաստանյան ինժեներները ստեղծել են անօդաչու թռչող սարք, որն իր նմանը չունի համաշխարհային շուկայում։ «Բեգալյոտ-միրաժ» անվանված սարքը ստեղծվել է «ԲԵԳԱԿ» օդատիեզերական նախագծերի ընկերության մասնագետների կողմից։ Ինչպես տեղեկացնում է ՌԻԱ Նովոստին, ԱԹՍ-ն ունակ է թռչել մինչև 12 ժամ՝ մինչև ութ հազար մետր բարձրության վրա։
«Մենք ստեղծել ենք սարքի աշխատող ցուցադրական տարբերակը՝ 75 կգ թռիչքային քաշով և 6-8 հազ․ մետր թռիչքի բարձրությամբ։ Այն նաև ոչ դասական աերոդինամիկ սխեմա ունի»,- նշել է սարքի գլխավոր կոնստրուկտոր Ալեքսանդր Բեգակը։
Ըստ նրա, ԱԹՍ-ն նախատեսված է տարբեր խնդիրներ լուծելու համար, այդ թվում՝ անտառային հրդեհների կամ ջրհեղեղների մոնիթորինգի համար։ Սարքն արդեն մի քանի թռիչք է կատարել, մոտ ժամանակներս կսկսվեն նաև այլ փորձարկումներ։

В России разработали беспилотник, не имеющий аналогов в мире
Российские инженеры разработали беспилотник, у которого нет аналогов на мировом рынке. Аппарат, получивший название «Бегалет-Мираж», был создан специалистами компании «Авиационно-космические разработки «БЕГАК». Как сообщает РИА Новости, со ссылкой на пресс-службу Университета «Национальной технологической инициативы» (НТИ), БПЛА способен летать до 12 часов на высоте до восьми тысяч метров.
«Мы создали работающий демонстративный вариант аппарата со взлётным весом в 75 килограммов и высотой полета в 6–8 тысяч метров. Также он имеет неклассическую аэродинамическую схему», - отметил генеральный конструктор аппарата Александр Бегак.
По его словам, дрон предназначен для выполнения различных задач, в том числе для мониторинга лесных пожаров или наводнений. Уже совершено несколько полётов устройства, в ближайшее время начнутся другие испытания.