Tencent-ը Չինաստանում կկառուցի տվյալների մշակման աշխարհում ամենամեծ կենտրոնը
Tencent հեռահաղորդակցային հոլդինգն ավարտել է տվյալների աշխարհի ամենամեծ կենտրոնի շինարարության մի մասը, որը պետք է դառնա ամենամեծն աշխարհում։ Այս մասին չորեքշաբթի տեղեկացրել է «Իցայ գլոբալ» տեղեկատվական ռեսուրսը։
Օբյեկտը, որն ստացել է  Արհեստական բանականության առաջավոր հաշվարկների կենտրոն անվանումը, գտնվելու է Շանհայի Սունցզյան շրջանում։ Նախագիծն իրականացնում է Tencent-ը՝ շրջանի աշխատակազմի հետ համատեղ։ Ներկա պահին, նախագծի օպերատորի ղեկավարի տեղակալ Վան Չժիսինի խոսքով՝ կառուցվել է չորս շենք, որոնցում տեղակայվել է 10 հազար սերվեր։
Բոլոր աշխատանքների ավարտից հետո օբյեկտում պետք է տեղակայվի 800 հազար սերվեր։ Օբյեկտի հանձնման ժամկետն առայժմ չի նշվում։
Կենտրոնը զբաղվելու է, մասնավորապես, ամպային հաշվարկների ոլորտի տվյալների մշակմամբ, ակնթարթային տեղեկությունների փոխանակման ծառայությունների մատուցմամբ, ինչպես նաեւ բժշկական ապահովագրության հետ կապված գործողություններով։

Tencent построит в Китае крупнейший в мире центр обработки больших данных
Телекоммуникационный холдинг Tencent завершил строительство в Китае части центра больших данных, который должен стать самым крупным в мире. Об этом сообщает в среду информационный ресурс «Ицай глобал».
Объект, получивший название Центр передовых вычислений искусственного интеллекта, будет расположен в шанхайском районе Сунцзян. Данный проект реализуется Tencent совместно с администрацией района. К настоящему времени, по словам заместителя руководителя оператора проекта Ван Чжисиня, построено четыре здания, в которых размещено 10 тыс. серверов.
После завершения всех работ на объекте должно быть установлено 800 тыс. серверов. Сроки сдачи объекта в эксплуатацию пока не уточняются.
Центр будет заниматься, в частности, обработкой данных в сфере облачных вычислений, предоставлением услуг по обмену мгновенными сообщениями, а также операциями, связанными с медицинским страхованием.