Արարատի մարզում «Էլեկտրական հովիվների» ներդրման ծրագիր է իրականացվել
Մարդ-վայրի բնություն հակասության պատճառով տարբեր բնակավայրերում դեռևս շարունակվում են արջերի հայտնվելու դեպքեր արձանագրվել: Սննդի հայթայթման համար բնակավայրերին մոտեցող կենդանիներից առավելապես տուժում են ֆերմերային տնտեսությունները։ Հավասարակշռված մոտեցում պահանջող խնդրի լուծման համար բավականին արդյունավետ են ժամանակակից համակարգերը՝ «էլեկտրական հովիվները»: Դրանք թույլ են տալիս կանխել վայրի կենդանիների մուտքը տնտեսությունների տարածք՝ չխորացնելով մարդ-բնություն հակասությունը:
Մարզային կառույցներին աջակցելու հարցը շարունակում է մնալ Վիվա-ՄՏՍ-ի և Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) ուշադրության կենտրոնում: Ֆերմերային տնտեսություններին աջակցելու նպատակով, տարիների գործընկերներն Արարատի մարզում կարևոր ծրագիր են իրականացրել: Ժամանակակից տեխնոլոգիաներով «էլեկտրական հովիվներ» են տրամադրել Արարատի մարզի Վեդի խոշորացված համայնքին: Դա կօգնի կանխել ֆերմերային տնտեսություններին հասցվող վնասը:
«Վիվա-ՄՏՍ-ը տեխնոլոգիական առաջատար է հեռահաղորդակցության  ոլորտում: Դա բազմիցս ապացուցվել է տարբեր նախագծերով: Դասական բիզնեսից այն կողմ, իրականացնում ենք նաև կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության ծրագրեր և ձգտում, որպեսզի այն ամենն ինչ անում ենք, կապված լինի բարձր տեխնոլոգիաների կիրառման հետ: «Էլեկտրական հովիվների» ծրագիրն ապահովում է փոխադարձ պաշտպանվածություն: Պահպանելով վայրի կենդանիներին՝ ֆերմերները պաշտպանվում են նույն այդ կենդանիների հնարավոր հարձակումներից: Համատեղ այս ծրագրի գաղափարը տնտեսություններին ոչ միայն ինչ-որ առարկայական գործիք տրամադրել է, այլև ավելի խորքային նայելու դեպքում, կարելի է ասել՝ փորձում ենք նպաստել գյուղատնտեսական մշակույթի ձևավորմանը: Կարծում եմ՝ սա շատ լավ օրինակ է, թե մարդիկ ինպես պետք է հոգ տանեն այն ամենի մասին, ինչ անում են,  զարգացնում են, և թե ինչն է իրենց համար կարևոր»,- ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
««էլեկտրական հովվի» արդյունավետությունը չափելի կլինի այն ժամանակ, երբ գյուղացին պատշաճ կերպով ապահովի դրա օգտագործման տեխնիկական մասը՝ ճիշտ ամրացնի, միացումներ տա ու ստուգի լարումները: Այս ամենը մենք նրանց ևս սովորեցնելու ենք», - ասել է Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) հիմնադիր տնօրեն Ռուբեն Խաչատրյանը։
Նվիրաբերված  «Էլեկտրական հովիվները» հարմար են ճկուն կիրառման՝ տարվա ընթացքում անընդհատ տեղափոխվող մեղվապահների և հեռագնա արոտավայրեր մեկնող ֆերմերների համար: Համակարգն ունի առավելություն. տեղափոխվում է հեշտությամբ, ապահովում է լոկալ կիրառում, աշխատում է բարձր լարումով, բայց հոսանքի՝ թույլ ամպերաժով: Դա թույլ է տալիս բացառել կենդանիներին ֆիզիկապես վնասելու հավանականությունը:
«Էլեկտրական հովիվ»  օգտագործող ֆերմերը կարող է նաև 10-15 րոպեում ցանկապատել 7500 քմ տարածք: Համակարգը բաղկացած է արևային պանելից, միկրոփոխակերպիչից, ակումուլյատորային մարտկոցից, գեներատորից և արագ մոնտաժվող ու ապամոնտաժվող 300 գծամետր ցանկապատից:

В Араратской области реализована программа по внедрению «Электрических пастухов»
Из-за конфликта между человеком и дикой природой до сих пор отмечаются случаи появления медведей в разных населенных пунктах. Фермы больше всего страдают от животных, приближающихся к поселениям в поисках пищи. Современные системы - «электрические пастухи» - достаточно эффективны для решения задачи, требующей взвешенного подхода. Они позволяют предотвратить проникновение диких животных на территорию ферм, не углубляя конфликт человека и природы. Вопрос поддержки региональных структур продолжает оставаться в центре внимания Вива-МТС и Фонда охраны дикой природы и культурных ценностей (ФОПЦ). В целях поддержки фермерских хозяйств партнеры года реализовали важный проект в Араратской области. Они обеспечили «электрических пастухов» современными технологиями разросшейся общине Вед Араратской области. Это поможет предотвратить повреждение ферм. «Вива-МТС - технологический лидер в сфере телекоммуникаций. Это многократно доказано различными проектами. Помимо классического бизнеса, мы также реализуем программы корпоративной социальной ответственности и стремимся сделать все, что мы делаем, связанным с использованием высоких технологий. Программа Electric Shepherds обеспечивает взаимную защиту. Держа диких животных, фермеры защищают себя от возможных нападений этих же животных. Идея этой совместной программы не только дала хозяйствам какой-то объективный инструмент, но если посмотреть глубже, то можно сказать, что мы пытаемся внести свой вклад в формирование аграрной культуры. Я думаю, это очень хороший пример того, как люди должны заботиться о том, что они делают, что они развивают и что для них важно».
«Эффективность «электрической овчарки» будет измерима, когда фермер правильно обеспечит техническую часть ее использования: правильное крепление, подключение и проверку напряжений. Мы их всему этому тоже научим», - сказал Рубен Хачатрян, директор-учредитель Фонда охраны дикой природы и культурных ценностей (ФПЦ). Специализированные «электрические пастухи» подходят для гибкого использования, для пчеловодов, которые постоянно перемещаются в течение года, и фермеров, которые путешествуют на отдаленные пастбища. У системы есть преимущество, легко транспортируется, обеспечивает местное применение, работает при высоком напряжении, но малой силе тока. Это позволяет исключить возможность нанесения физического вреда животным. Фермер с помощью «Электрической овчарки» также может огородить участок площадью 7500 квадратных метров за 10-15 минут. Система состоит из солнечной панели, микроинвертора, аккумуляторной батареи, генератора и ограждения длиной 300 погонных метров, которое можно быстро собрать и разобрать.