Ճապոնիան կփորձի տիեզերքից Երկիր արեգակնային էներգիա փոխանցել
Ընդամենը երկու տարի անց Ճապոնիայի օդատիեզերական հետազոտությունների գործակալությունը (JAXA) փորձարկումներ կանցկացնի՝ գեոստացիոնար ուղեծրում արտադրվող էլեկտրաէներգիան Երկիր փոխանցելու համար: Այս էներգիան փոխանցելու համար նախատեսվում է օգտագործել գոյություն ունեցող տեխնոլոգիան՝ միկրոալիքները։
Չնայած արեգակնային ֆերմա հասկացությունն արդեն լայնորեն օգտագործվում է Երկրի վրա, այն դեռ չի կիրառվել մեր մոլորակի սահմաններից դուրս։ Այնուամենայնիվ, ինչպես բացատրում է Nikkei Asia օրաթերթը 2023 թվականի մայիսի 27-ին հրապարակված հոդվածում, դա տեղի չի ունենա մոտ ժամանակներս։ JAXA-ն Կիոտոյի համալսարանի հետ համատեղ նախատեսում է ուղեծրում արեգակնային ֆերմայի փորձարկումներ իրականացնել արդեն 2025 թվականին։
Գաղափարն այն է, որպեսզի այս առաջին կայանքը տեղադրվի գեոստացիոնար ուղեծրում՝ Երկրից 36 000 կմ հեռավորության վրա, եւ էլեկտրաէներգիան փոխանցվի մեր մոլորակին: Այս հավակնոտ նախագիծը միանգամայն իրագործելի է թվում, քանի որ այն կօգտագործի մեզ արդեն հայտնի տեխնոլոգիան՝ միկրոալիքները, որոնք կարող են էներգիա փոխանցել երկար հեռավորությունների վրա: Այս էներգիան այնուհետեւ կարող է հեշտությամբ վերածվել էլեկտրաէներգիայի: Այս տեխնոլոգիան արդեն փորձարկվել է ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի կողմից 2022 թվականին՝ Scope- M նախագծի շրջանակներում։
Այս տեխնոլոգիան ունի մեկ կարեւոր թերություն՝ էներգիայի կորուստ: Այնուամենայնիվ, այս մեթոդն այժմ լրջորեն դիտարկվում է: Ճապոնիային խորթ չէ այս տեխնոլոգիան։ 2009 թվականին ճապոնացի հետազոտողները արդեն ցույց են տվել մոտ 30 կմ բարձրության վրա լողացող օդապարիկից Երկիր էլեկտրաէներգիա փոխանցելու հնարավորությունը: Այդ ժամանակ էներգիայի սպառումը շատ ցածր էր: Ստացված էներգիան բավարար էր սմարթֆոնը լիցքավորելու համար։
Այնուամենայնիվ, վերջին տարիներին իրականացվել են միկրոալիքների միջոցով էներգիայի փոխանցման նոր փորձարկումներ, մասնավորապես՝ 50 մ հեռավորության վրա էներգիայի ավելի մեծ փոխանցում խթանելու նպատակով: Մոտ ապագայում կիրականացվեն հետագա փորձարկումներ՝ փորձելով էլ ավելի շատ էներգիա փոխանցել մի քանի կիլոմետր հեռավորության վրա: Ակնհայտ է, որ տիեզերքից 36 000 կմ հեռավորության վրա մեծ քանակությամբ էներգիա փոխանցելը իսկական հեղափոխություն կլինի էներգիայի ոլորտում: Սկզբնական շրջանում նախնական փորձարկումներին կմասնակցեն մի քանի ոչ մեծ արբանյակներ, որոնք գտնվում են երկրի մակերեւույթից մի քանի հարյուր կիլոմետր բարձրության վրա:

Япония  попытается  передать  солнечную энергию из космоса  на Землю
Всего через два года Японское агентство аэрокосмических исследований (JAXA) проведет эксперименты по передаче электроэнергии, вырабатываемой на геостационарной орбите, на Землю. Для передачи этой энергии планируется использовать существующие технологии - микроволны.
Хотя концепция солнечной фермы уже широко используется на Земле, она еще не применялась за пределами нашей планеты. Однако, как объясняет Nikkei Asia в статье, опубликованной 27 мая 2023 года, в ближайшее время этого не произойдет. JAXA совместно с Киотским университетом планирует провести испытания солнечной фермы на орбите уже в 2025 году.
Идея состоит в том, чтобы разместить этот первый объект на геостационарной орбите в 36 000 км от Земли и передавать электричество на нашу планету. Этот амбициозный проект кажется вполне осуществимым, поскольку в нем будет использоваться уже известная нам технология: микроволны, которые могут передавать энергию на большие расстояния. Затем эта энергия может быть легко преобразована в электричество. Эта технология уже была опробована ВМС США в 2022 году в рамках проекта Scope-M.
У этой технологии есть один существенный недостаток: потери энергии. Однако сейчас этот метод серьезно рассматривается. Япония не чужда этой технологии. В 2009 году японские исследователи уже продемонстрировали возможность передачи электричества на Землю с воздушного шара, парящего на высоте около 30 км. В то время потребление энергии было очень низким. Полученной энергии хватило для зарядки смартфона.
Однако в последние годы были проведены новые эксперименты по передаче микроволновой энергии, в частности, для обеспечения большей передачи мощности на расстояние 50 м. В ближайшее время будут проведены дополнительные испытания, чтобы попытаться передать еще большую мощность на несколько километров. Понятно, что передача больших объемов энергии на 36 000 км из космоса станет настоящей революцией в области энергетики. Первоначально в предварительных испытаниях примут участие несколько небольших спутников, расположенных в нескольких сотнях километров над земной поверхностью.