Արհեստական բանականության շնորհիվ ընթերցվել է հնագույն ձեռագրի առաջին բառը
Վերականգնվել է 79թ. Վեզուվի  ժայթքման ժամանակ կորած Հերկուլանեումի գրադարանի առաջին հնագույն տեքստը։ Հետազոտողները, օգտագործելով արհեստական ​​բանականության տեխնոլոգիան, ածխացած ձեռագրերից վերծանել են «πορφύραc» (մանուշակագույն) բառը, հայտնում է The Guardian-ը։
«Վեզուվ» ծրագիրը, որը մշակվել է Կենտուկիի համալսարանի գիտնականների կողմից,  արագացրել է ընթերցանության գործընթացը։ Ուսանող-մասնակիցներ Լյուկ Ֆարիտորը և Յուսեֆ Նադերը առաջինն էին, որոնք հայտնաբերեցին հին հունարեն «πορφύραc» բառը, որը նշանակում է «մանուշակագույն»՝
համապատասխանաբար վաստակելով 40.000 և 10.000 դոլար:
Ակնկալվում է, որ նոր տեխնոլոգիայի շնորհիվ ավելի շատ տեքստեր հասանելի կդառնան։ Այս հայտնագործությունը վերակենդանացնում է հետաքրքրությունը հին դարերի անհայտ կողմերի նկատմամբ և կարող է լույս սփռել պատմության և գրականության հնագույն գործերի վրա:

Artificial intelligence has read the first word of an ancient manuscript
The first ancient text of the Herculaneum library, lost during the eruption of Vesuvius in 79 AD, has been restored. The researchers, using artificial intelligence technology, deciphered the word "πορφύρακ" (purple) from charred manuscripts, reports The Guardian.
The "Vesuv" program, which was developed by scientists from the University of Kentucky, accelerated the reading process. Student participants Luke Faritor and Youssef Nader were the first to discover the ancient Greek word "πορφυρακ" meaning "purple," earning $40,000 and $10,000 respectively, Planet Today reported.
It is expected that more texts will become available thanks to the new technology. This discovery is reviving interest in unknown aspects of ancient times and may shed light on ancient works of history and literature.