Արհեստական բանականության շնորհիվ ընթերցվել է հնագույն ձեռագրի առաջին բառը
Վերականգնվել է 79թ. Վեզուվի  ժայթքման ժամանակ կորած Հերկուլանեումի գրադարանի առաջին հնագույն տեքստը։ Հետազոտողները, օգտագործելով արհեստական ​​բանականության տեխնոլոգիան, ածխացած ձեռագրերից վերծանել են «πορφύραc» (մանուշակագույն) բառը, հայտնում է The Guardian-ը։
«Վեզուվ» ծրագիրը, որը մշակվել է Կենտուկիի համալսարանի գիտնականների կողմից,  արագացրել է ընթերցանության գործընթացը։ Ուսանող-մասնակիցներ Լյուկ Ֆարիտորը և Յուսեֆ Նադերը առաջինն էին, որոնք հայտնաբերեցին հին հունարեն «πορφύραc» բառը, որը նշանակում է «մանուշակագույն»՝
համապատասխանաբար վաստակելով 40.000 և 10.000 դոլար:
Ակնկալվում է, որ նոր տեխնոլոգիայի շնորհիվ ավելի շատ տեքստեր հասանելի կդառնան։ Այս հայտնագործությունը վերակենդանացնում է հետաքրքրությունը հին դարերի անհայտ կողմերի նկատմամբ և կարող է լույս սփռել պատմության և գրականության հնագույն գործերի վրա:

С помощью  искусственного  интеллекта  прочитано  первое слово древнего свитка
Восстановлен первый древний текст из Геркуланумской библиотеки, утраченный во время извержения Везувия в 79 году. Исследователи при помощи технологий искусственного интеллекта извлекли слово «πορφύραc» (фиолетовый) из обугленных свитков, сообщает The Guardian.
Программа «Везувий», разработанная учеными из Университета Кентукки при поддержке инвесторов из Кремниевой долины, ускорила процесс чтения. Студенты-участники, Люк Фарритор и Юсеф Надер, первыми обнаружили древнегреческое слово «πορφύραc», что означает «фиолетовый», заработав $40 000 и $10 000 соответственно, передает Planet Today.
Ожидается, что больше текста станет доступным благодаря новой технологии. Это открытие возрождает интерес к неизвестным аспектам древности и может пролить свет на древние произведения истории и литературы.