Չինաստանն աշխարհում առաջինն է, որը արտոնագրել է անօդաչու թռչող տաքսի
eVTOL eHang EH 216 օդային տաքսիի կոնցեպտը ներկայացվել է CES ցուցահանդեսում՝  2016-ին: Յոթ տարվա ընթացքում ընկերության ինժեներները նախատիպը վերածեցին տաքսիի, որը լիովին պատրաստ էր ուղևորներ տեղափոխելու համար։ Այն վերջերս արտոնագրել են չինական կարգավորիչները ներքին շուկայում  կոմերցիոն հիմունքներով ուղևորափոխադրումների համար: Թռչող սարքը կարող է շարժվել մինչև 130 կմ/ժ արագությամբ՝ երկու ուղևորով, և ունի մոտ 30 կիլոմետր վազքի հնարավորություն։
Արտոնագիր տրամադրելու որոշման վրա ազդող կարևոր գործոնը դիզայնի ապացուցված հուսալիությունն ու պարզությունն էր: Մոդելը մոտ 40 հազար հաջող փորձնական թռիչք է իրականացրել երկրի տարբեր շրջանների փոքր հեռավորության զբոսաշրջային երթուղիներով: EH 216-ը հիմնված է 16 պտուտակային սխեմայի վրա, որը սնուցվում է վերալիցքավորվող մարտկոցներով: Միաժամանակ ապահովվում է համակարգերի բազմակի կրկնօրինակում, որն ապահովում է հուսալիության բարձր մակարդակ և, համապատասխանաբար, անվտանգություն:
eHang ընկերության էլեկտրական օդային տաքսին համարվում է ավելի անվտանգ, քան դասական շարժիչ ունեցող ցանկացած ինքնաթիռ: Միևնույն ժամանակ, ենթադրվում է, որ EH 216-ի վթարների և անկումների հնարավոր փաստերը թաքցրել են Չինաստանի իշխանությունները և չեն լուսաբանվել պետության վերահսկած տեղական լրատվամիջոցների կողմից։ Բայց դա քիչ հավանական է թվում՝ հաշվի առնելով սարքի դիզայնի պարզությունը: Մինչ մնացած աշխարհը խխունջի արագությամբ շարժվում է դեպի օդային տաքսիների սերտիֆիկացում, Չինաստանը դարձել է աշխարհում առաջին երկիրը, որտեղ այն արդեն կարող է լայն տարածում ստանալ:
Սա Չինաստանին առավելություն կտրամադրի արտերկրի մրցակիցների նկատմամբ, իսկ eHang-ը կդառնա ոլորտում համաշխարհային մակարդակի առաջատար: Սա ավելի հավանական է, եթե հաշվի առնենք, որ ԵՄ-ում նմանատիպ մեքենաների հավաստագրումը սպասվում է միայն 2024 թվականից հետո:

Китай первым в мире сертифицировал беспилотное летающее такси
Концепт воздушного такси eVTOL eHang EH 216 был представлен на выставке CES в 2016 году. В течение семи лет инженеры компании превратили прототип в полностью готовое к перевозкам пассажиров такси. Недавно оно было сертифицировано китайскими регуляторами для пассажирских перевозок на внутреннем рынке на коммерческой основе. Летательный аппарат способен двигаться на скорости до 130 км/ч с двумя пассажирами на борту, имея запас хода порядка 30 километров.
Важным фактором, повлиявшим на решение о выдаче сертификата, стала доказанная надежность и простота конструкции. Модель совершила порядка 40 000 успешных тестовых полетов на туристических маршрутах небольшой дальности в различных уголках страны. В основе EH 216 лежит схема с 16 винтами, питающимися от аккумуляторных батарей. При этом предусмотрено многократное дублирование систем, что обеспечивает высокий уровень надежности - и, соответственно, безопасности.
Воздушное электрическое такси от компании eHang признано более безопасным, чем любой самолет с двигателем классического типа. В то же время допускается, что возможные факты аварий и падений EH 216 скрывались властями Поднебесной и не освещались местными СМИ, подконтрольными государству. Но это кажется маловероятным, учитывая простоту конструкции аппарата. Пока весь остальной мир «черепашьим шагом» идет к сертификации воздушного такси, Китай стал первой в мире страной, где оно уже сейчас может стать массовым.
Это обеспечит Поднебесной преимущество перед конкурентами из-за рубежа, а компания eHang станет лидером направления мирового уровня. Это еще более вероятно, если учесть, что в ЕС сертификация аналогичных транспортных средств ожидается лишь после 2024 года.