Բելգիական ընկերություններից մեկը «խելացի» նշանակետով ատրճանակ է մշակել
Բելգիական FN Herstal սպառազինության ընկերությունը մշակել է «խելացի» թվային նշանակետով ատրճանակ։ Այն իր օպտիկական դաշտում  կարողանում է ճանաչել մարդու գլուխը և արգելափակել կրակոցը։
Ոչ մահաբեր զենքերն, առաջին հերթին, անհրաժեշտ են ոստիկանությանը՝ մասսայական անկարգությունները ճնշելու համար։ Դրա մշակողները պետք է նեղ սահմանը պահպանեն, ​​որպեսզի համոզվեն, որ պատճառված վնասվածքը երբեք մահացու չդառնա: Բազմաթիվ օրինակներ կան, երբ ռետինե կամ պլաստմասե գնդակի՝ գլխին հարվածը մահվան է հանգեցրել:
Herstal Smart ProtectorR-303T օդամղիչ հրացանը կրակում է 12,55 մմ FN SP էլաստոմերային պարկուճներով՝ 5-ից 25 մ հեռավորության վրա: Այն նախատեսված է ամբոխի վերահսկման մեջ ներգրավված ոստիկանական ստորաբաժանումների համար: Հարվածի դեպքում արկն ապահովում է դադարեցնող ազդեցություն, բայց բացառում է թափանցող ազդեցությունը։
Այս զենքի առանձնահատուկ առանձնահատկությունը ներկառուցված տեսախցիկով և վիզուալիզացիայի ծրագրով էլեկտրաօպտիկական տեսարանի առկայությունն է, որն ապահովում է մարդու գլխին ատրճանակն ուղղելու պահի գրանցումը: Այս դեպքում հրաձիգը նախ ստանում է ձայնային նախազգուշացում, որից հետո ավտոմատ կերպով արգելափակվում է ձգանման մեխանիզմը։ Բացի այդ, տեսախցիկը ֆիքսում է կրակոցի պահը՝ դատարանում հնարավոր վարույթի դեպքում։

Бельгийская компания разработала ружье с «умным» прицелом
Бельгийская оружейная компания FN Herstal разработала ружье, оснащенное «умным» цифровым прицелом. Он способен распознать оказавшуюся в его оптическом поле голову человека и заблокировать выстрел.
Как сообщает Техкульт, нелетальное оружие необходимо, прежде всего, полиции для пресечения массовых беспорядков. Его разработчикам приходится соблюдать тонкую грань, чтобы причиненная травма ни в коем случае не стала смертельной. Есть немало примеров, когда попавшая в голову резиновая или пластиковая пуля приводили к летальному исходу.
Пневматическое ружье Herstal Smart ProtectoR-303T стреляет эластомерными патронами FN SP калибра 12,55 мм на дальность от 5 до 25 м. Оно предназначено для подразделений полиции, участвующих в пресечении массовых беспорядков. При попадании снаряд обеспечивает останавливающий, но исключает проникающий эффект.
Особенность данного оружия — в наличии электрооптического прицела со встроенной камерой и программным обеспечением для визуализации, которое обеспечивает фиксацию момента, когда ружье направлено в голову человека. В этом случае стреляющий вначале получает звуковое предупреждение, после чего спусковой механизм автоматически блокируется. Кроме того, камера записывает момент выстрела на случай возможных разбирательств в суде.