Բելգիական ընկերություններից մեկը «խելացի» նշանակետով ատրճանակ է մշակել
Բելգիական FN Herstal սպառազինության ընկերությունը մշակել է «խելացի» թվային նշանակետով ատրճանակ։ Այն իր օպտիկական դաշտում  կարողանում է ճանաչել մարդու գլուխը և արգելափակել կրակոցը։
Ոչ մահաբեր զենքերն, առաջին հերթին, անհրաժեշտ են ոստիկանությանը՝ մասսայական անկարգությունները ճնշելու համար։ Դրա մշակողները պետք է նեղ սահմանը պահպանեն, ​​որպեսզի համոզվեն, որ պատճառված վնասվածքը երբեք մահացու չդառնա: Բազմաթիվ օրինակներ կան, երբ ռետինե կամ պլաստմասե գնդակի՝ գլխին հարվածը մահվան է հանգեցրել:
Herstal Smart ProtectorR-303T օդամղիչ հրացանը կրակում է 12,55 մմ FN SP էլաստոմերային պարկուճներով՝ 5-ից 25 մ հեռավորության վրա: Այն նախատեսված է ամբոխի վերահսկման մեջ ներգրավված ոստիկանական ստորաբաժանումների համար: Հարվածի դեպքում արկն ապահովում է դադարեցնող ազդեցություն, բայց բացառում է թափանցող ազդեցությունը։
Այս զենքի առանձնահատուկ առանձնահատկությունը ներկառուցված տեսախցիկով և վիզուալիզացիայի ծրագրով էլեկտրաօպտիկական տեսարանի առկայությունն է, որն ապահովում է մարդու գլխին ատրճանակն ուղղելու պահի գրանցումը: Այս դեպքում հրաձիգը նախ ստանում է ձայնային նախազգուշացում, որից հետո ավտոմատ կերպով արգելափակվում է ձգանման մեխանիզմը։ Բացի այդ, տեսախցիկը ֆիքսում է կրակոցի պահը՝ դատարանում հնարավոր վարույթի դեպքում։

A Belgian company has developed a gun with a "smart" target
The Belgian FN Herstal arms company has developed a gun with a "smart" digital target. It can recognize a person's head in its optical field and block the shot.
As Techcult reports, non-lethal weapons are primarily needed by the police to quell mass riots. Its developers must maintain a narrow margin to ensure that the injury caused never becomes fatal. There are many examples where a blow to the head by a rubber or plastic ball has resulted in death.
The Herstal Smart ProtectorR-303T air rifle fires 12.55 mm FN SP elastomer cartridges at ranges of 5 to 25 m. It is intended for police units involved in crowd control. On impact, the projectile provides a stopping effect, but excludes a penetrating effect.
A special feature of this weapon is the presence of an electro-optical sight with a built-in camera and a visualization program, which ensures the registration of the moment of pointing the gun at a person's head. In this case, the shooter first receives a sound warning, after which the trigger mechanism is automatically blocked. In addition, the camera captures the moment of the shooting in case of possible court proceedings.