Amazon-ն իր պահեստներում մարդանման ռոբոտներ է փորձարկում
Amazon-ն իր պահեստներում մարդանման ռոբոտներ է փորձարկում, քանի որ ամերիկյան տեխնոլոգիական հսկան փորձում է ավտոմատացնել իր գործունեությունը։
Ընկերությունը հայտնել է, որ Տեխասի պահեստում փորձարկում է Digit կոչվող նոր ռոբոտը, որն ունի ձեռքեր և ոտքեր և կարող է շարժվել, բռնել և վարվել առարկաներով ճիշտ այնպես, ինչպես մարդը:
Մտահոգություններ են եղել, որ ավտոմատացման անցնելը կարող է ազդել Amazon-ի օբյեկտներում աշխատատեղերի վրա, սակայն ընկերությունն ասում է, որ տեխնոլոգիան կօգնի «ազատել աշխատակիցներին՝ ավելի լավ ծառայելու մեր հաճախորդներին»:
Ռոբոտացման մասին իր հայտարարության մեջ Amazon-ը նշել է, որ իր ռոբոտաշինության համակարգերն իրականում օգնել են ընկերության օբյեկտներում ստեղծել «հարյուր հազարավոր նոր աշխատատեղեր»:
«Սա ներառում է 700 կատեգորիա նոր աշխատատեղեր՝ որակյալ մասնագետների համար, որոնք նախկինում չեն եղել ընկերությունում», - ասացին ընկերությունում:
Ընկերությունն ասում է, որ ներկայումս ունի ավելի քան 750,000 ռոբոտ, որոնք աշխատում են անձնակազմի հետ «համագործակցելով»:

Amazon is testing humanoid robots in its warehouses
Amazon is testing humanoid robots in its warehouses, as the American technology giant tries to automate its operations, writes PA Media.
The company said it is testing a new robot called Digit in a warehouse in Texas that has arms and legs and can move, grasp and handle objects just like a human.
There have been concerns that the move to automation could affect jobs at Amazon facilities, but the company says the technology will help "free up employees to better serve our customers."
In its robotics announcement, Amazon noted that its robotics systems have actually helped create "hundreds of thousands of new jobs" at the company's facilities.
"This includes 700 new job categories for qualified professionals not previously employed by the company," the company said.