Amazon-ն իր պահեստներում մարդանման ռոբոտներ է փորձարկում
Amazon-ն իր պահեստներում մարդանման ռոբոտներ է փորձարկում, քանի որ ամերիկյան տեխնոլոգիական հսկան փորձում է ավտոմատացնել իր գործունեությունը։
Ընկերությունը հայտնել է, որ Տեխասի պահեստում փորձարկում է Digit կոչվող նոր ռոբոտը, որն ունի ձեռքեր և ոտքեր և կարող է շարժվել, բռնել և վարվել առարկաներով ճիշտ այնպես, ինչպես մարդը:
Մտահոգություններ են եղել, որ ավտոմատացման անցնելը կարող է ազդել Amazon-ի օբյեկտներում աշխատատեղերի վրա, սակայն ընկերությունն ասում է, որ տեխնոլոգիան կօգնի «ազատել աշխատակիցներին՝ ավելի լավ ծառայելու մեր հաճախորդներին»:
Ռոբոտացման մասին իր հայտարարության մեջ Amazon-ը նշել է, որ իր ռոբոտաշինության համակարգերն իրականում օգնել են ընկերության օբյեկտներում ստեղծել «հարյուր հազարավոր նոր աշխատատեղեր»:
«Սա ներառում է 700 կատեգորիա նոր աշխատատեղեր՝ որակյալ մասնագետների համար, որոնք նախկինում չեն եղել ընկերությունում», - ասացին ընկերությունում:
Ընկերությունն ասում է, որ ներկայումս ունի ավելի քան 750,000 ռոբոտ, որոնք աշխատում են անձնակազմի հետ «համագործակցելով»:

Компания Amazon проводит испытания человекоподобных роботов на своих складах
Компания Amazon проводит испытания человекоподобных роботов на своих складах, поскольку американский технологический гигант стремится к автоматизации своей деятельности, пишет PA Media.
Компания заявила, что на складе в Техасе проводятся испытания нового робота под названием Digit, который имеет руки и ноги и может перемещаться, захватывать и обрабатывать предметы так же, как человек.
Высказывались опасения, что переход к автоматизации может отразиться на рабочих местах на предприятиях Amazon, однако компания утверждает, что данная технология поможет «высвободить сотрудников для более эффективного обслуживания наших клиентов».
В своем заявлении о роботизации компания Amazon отметила, что ее робототехнические системы фактически помогли создать «сотни тысяч новых рабочих мест» на предприятиях компании.
«В их число входят 700 категорий новых рабочих мест для квалифицированных специалистов, которых до этого в компании не существовало», - заявили в компании.
По словам представителей компании, в настоящее время более 750 000 роботов работают «в сотрудничестве» с персоналом.