ԱՄԷ-ում շուտով շահագործման կհանձնվի աշխարհի խոշորագույն  արևային էլեկտրակայաններից մեկը
Աբու Դաբիի ազգային էներգետիկ TAQA ընկերությունը նախատեսում է մոտ ժամանակներս շահագործման հանձնել աշխարհի խոշորագույն  արևային էլեկտրակայաններից մեկը, ինչը թույլ կտա ԱՄԷ-ին կրճատել ածխաթթու գազի արտանետումները տարեկան 2,4 միլիոն տոննայով։ Այս մասին հայտարարել է ընկերության գլխավոր տնօրեն Ջասեմ Հուսեյն Թաբեթը։
TAQA-ի տնօրենի խոսքով, կայանում արտադրվող էլեկտրաէներգիան իրացվելու է 1,32 ցենտ սակագնով մեկ կՎտժ-ի համար, ինչը նախագիծը կդարձնի «աշխարհում ամենաարդյունավետներից մեկը»:
Կայանի շինարարությունը սկսվել է 2020 թվականին Ադ Դաֆրա շրջանում, որը գտնվում է մայրաքաղաք Աբու Դաբիում։ TAQA ընկերության հետ միասին նախագծին մասնակցում են էմիրաթական Մասդարը, ֆրանսիական EDF Renewables-ը և չինական Jinko Power-ը։

One of the world's largest solar power plants will soon be put into operation in the UAE
Abu Dhabi's national energy company TAQA plans to put into operation one of the world's largest solar power plants in the near future, which will allow the UAE to reduce carbon dioxide emissions by 2.4 million tons per year. This was announced by the general director of the company Jasem Hossein Thabet.
According to TAQA's director, the electricity produced at the plant will be sold at a tariff of 1.32 cents per kWh, making the project "one of the most efficient in the world".
The construction of the station began in 2020 in the Ad Dhafra region, which is located in the capital city of Abu Dhabi. Along with TAQA company, Emirati Masdar, French EDF Renewables and Chinese Jinko Power participate in the project.