Մարդուն փոխպատվաստված խոզի երիկամները ոչ միայն չեն մերժվել, այլև առաջին անգամ սկսել են նորմալ գործել
Ալաբամայի համալսարանի գիտնականներին հաջողվել է մարդու երկու երիկամները փոխարինել գենետիկորեն մոդիֆիկացված խոզի օրգաններով։ Խոզի երիկամները, ընտանիքի թույլտվությամբ, փոխպատվաստել են հիվանդի, որի մոտ ուղեղի մահ է ախտորոշվել։
Բժշկության պատմության մեջ առաջին անգամ դոնորական օրգանները ոչ միայն չեն մերժվել, այլև սկսել են նորմալ գործել, այսինքն՝ արտադրել մեզ՝ մաքրելով օրգանիզմը նյութափոխանակության թունավոր արգասիքներից։
Այս բացառիկ վիրահատության մանրամասն նկարագրությունը գնահատվել է գիտական հանրության կողմից և հրապարակվել այս շաբաթ JAMA Surgery գիտական ամսագրում:
Թեև այս դեպքն առայժմ եզակի է, սակայն այն հույս է ներշնչում երիկամների քրոնիկ հիվանդությամբ տառապող և փոխպատվաստման կարիք ունեցող տասնյակ հազարավոր հիվանդների։
Ամբողջ աշխարհում դոնորական օրգանների պահանջարկը զգալիորեն գերազանցում է առաջարկը։ Ըստ վիճակագրության՝ ԱՄՆ-ում փոխպատվաստման սպասող յուրաքանչյուր հինգ հիվանդից երկուսը մահանում են ախտորոշվելուց հետո հինգ տարվա ընթացքում՝ չկարողանալով ստանալ համապատասխան դոնորական օրգան:
Իրականում սա մարդուն խոզի երիկամի առաջին փոխպատվաստումը չէ, որը կարելի է հաջող անվանել։ Վերջին մի քանի տարիների ընթացքում նմանատիպ փորձեր արդեն երկու անգամ արվել են, և երիկամը չի մերժվել օրգանիզմի կողմից։ Սակայն միայն այս անգամ է բժիշկներին հաջողվել ապահովել, որ դոնոր օրգանը նաև լիովին նորմալ գործի՝ կատարելով իր բոլոր գործառույթները, որոնցից հիմնականն օրգանիզմի մաքրումն է կենսագործունեության վնասակար նյութերից, առաջին հերթին՝ կրեատինինից:
Փոխպատվաստման ենթակա խոզի երիկամները հատուկ աճեցվել են և գենետիկ ադապտացիայի մեթոդով «մարդկայնացվել», որպեսզի վիրահատությունից հետո հիվանդի օրգանիզմը չմերժի դոնորական օրգանը՝ որպես օտար։ Դրա համար ԴՆԹ-ի շղթայում գիտնականները գտնում և «անջատում են» չորս՝ բացառապես խոզի գեներ (GTKO, CMAH, B4GALNT2, GHR), որից հետո այն լրացնում են մարդու վեց գեներով (CD46, CD55, CD47, THBD, PROCR, HMOX1):

Пересаженные человеку почки свиньи прижились и впервые нормально функционируют
Ученым из Университета Алабамы удалось провести успешную операцию по замене обеих почек человека генетически модифицированными органами свиньи. Пересадили свиные почки пациенту, у которого ранее была диагностирована смерть мозга, с разрешения его семьи,об этом сообщает Би-Би-Си.
Впервые в истории медицины донорские органы не только не были отторгнуты, но и начали нормально функционировать - то есть производить мочу, очищая организм нового хозяина от токсичных продуктов жизнедеятельности.
Подробное описание уникальной операции прошло оценку научным сообществом и на этой неделе было опубликовано в научном журнале JAMA Surgery.
Хотя пока этот случай - единичный, он дает надежду десяткам тысяч пациентов, страдающих от хронических болезней почек и нуждающихся в трансплантации.
Спрос на донорские органы по всему миру сильно превышает предложение. По статистике, в США из каждых пяти больных, ожидающих пересадки, двое умирают в течение пяти лет после постановки диагноза, так и не дождавшись подходящего донорского органа.
Строго говоря, это не первая операция по трансплантации человеку почек свиньи, которую можно назвать удачной.
За последние пару лет похожие попытки предпринимались уже дважды, и Би-би-си об этом рассказывала.
Чтобы после операции организм пациента не отторгал донорский орган как чужеродный, свиные почки для трансплантации выращивают специально и "очеловечивают" методом генетической адаптации.
В цепочке ДНК ученые находят и "отключают" четыре исключительно свиных гена (GTKO, CMAH, B4GALNT2, GHR), после чего дополняют ее шестью человеческими (CD46, CD55, CD47, THBD, PROCR, HMOX1).
Однако только на этот раз врачам удалось добиться того, чтобы донорский орган еще и совершенно нормально работал, выполняя все свои функции, главная из которых - фильтрация крови и очистка организма от вредных продуктов жизнедеятельности (в первую очередь креатинина).