Ինչո՞ւ է Արեգակի արտաքին մթնոլորտը զգալիորեն ավելի տաք, քան դրա մակերեսը. գիտնականները մոտ են 65-ամյա գաղտնիքի բացահայտմանը
Արեգակի մթնոլորտի ջերմաստիճանը անհավանականորեն բարձր է. այն հասնում է միլիոն աստիճանի, ինչը 150 անգամ գերազանցում է աստղի մակերեսի ջերմաստիճանը։ Ավելի քան 6 տասնամյակների ընթացքում գիտնականները չեն կարողացել հասկանալ, թե ինչպես կարող է նման բան լինել, չէ՞ որ ընդունված է համարել, որ ջերմաստիճանը պետք է փոքրանա ջերմության աղբյուրից հեռանալիս։ Իսկ այժմ գիտնականները, թվում է, մոտեցել են այս գաղտնիքը պարզելուն՝ Solar Orbiter եւ Parker Solar Probe տիեզերասարքերի ինքնատիպ համագործակցության շնորհիվ:
Գիտնականներն ուշադրություն են դարձրել տուրբուլենտության պրոցեսին, որը, ենթադրաբար, կարևոր դեր է խաղում Արևապսակի ջերմացման գործում։ Նրանք այն համեմատել են գավաթի մեջ սուրճը խառնելու հետ. էներգիան փոխանցվում է խոշոր մասշտաբներից ավելի փոքրերին, ներառյալ փոխգործակցությունն առանձին մասնիկների, հիմնականում պրոտոնների հետ՝ տաքացնելով դրանք։ Արևապսակում առկա մագնիսական դաշտերը լրացուցիչ ուժեղացնում են այդ պրոցեսը։
Այս երևույթի ավելի հանգամանալից ուսումնասիրման համար գիտնականներն օգտագործել են Solar Orbiter եւ Parker Solar Probe տիեզերասարքերը։ Solar Orbiter-ն իրականացրել է հեռահար զոնդավորում, ինչպես նաեւ կատարել է Արևին մոտ չափումներ, ինչը թույլ է տվել ստանալ ավելի լիակատար պատկերացում հետազոտվող պրոցեսների մասին։
Կարեւոր պահ է դարձել Solar Orbiter-ի մանեւրը, որը ներառել է 45 աստիճան շրջադարձ եւ շեղում նախնական ուղեգծից։ Սա ռիսկային քայլ է, բայց դրա շնորհիվ սարքը կարողացել է կենտրոնանալ որոշակի հատվածում եւ Parker Solar Probe-ի հետ միասին հավաքել կարեւոր տվյալներ։
Նոր չափումները համեմատելով ֆիզիկոսների տեսական կանխատեսումների հետ՝ գիտնականները եկել են այն եզրահանգման, որ տուրբուլենտության դերը Արևապսակի տաքացման գործում հաստատվում է։ Այս կարևոր հայտնագործությունը թույլ է տալիս ավելի հանգամանալիորեն ուսումնասիրել այդ պրոցեսի մեխանիզմները և ընդլայնել գիտելիքներն Արեգակի մասին։
Նախագծում աշխատող գիտնականներից մեկը՝ Դանիել Մյուլլերը (Daniel Müller), նշել է, որ այս աշխատանքը նոր գլուխ է բացում հետազոտություններում և այն զգալի առաջընթաց քայլ է անվանում Արևապսակի տաքացման խնդրի լուծման հարցում։ Այժմ գիտնականները հնարավորություն ունեն ավելի լավ հասկանալու այդ զարմանալի տիեզերական մարմնում տեղի ունեցող պրոցեսները։

Почему внешняя атмосфера Солнца значительно горячее, чем его поверхность? Ученые близки к разгадке 65-летней тайны
Температура атмосферы Солнца невероятно высокая: она достигает миллиона градусов, что в 150 раз превышает температуру поверхности звезды. В течение более 6 десятилетий ученые не могли понять, как такое может быть, ведь принято считать, что температура должна уменьшаться с удалением от источника тепла. Теперь же ученые, кажется, приблизились к разгадке этой тайны: помочь им может уникальное сотрудничество космических аппаратов Solar Orbiter и Parker Solar Probe.
Ученые обратили внимание на процесс турбулентности, который, по предположению, играет важную роль в нагреве короны Солнца. Они сравнили его с перемешиванием кофе в чашке: энергия передается от крупных масштабов к более мелким, включая взаимодействие с отдельными частицами, в основном протонами, нагревая их. Магнитные поля, присутствующие в короне, дополнительно усиливают этот процесс.
Для более детального изучения этого явления ученые использовали космические аппараты Solar Orbiter и Parker Solar Probe. Solar Orbiter осуществлял дистанционное зондирование, а также проводил измерения ближе к Солнцу, что позволило получить более полное представление об исследуемых процессах.
Однако ключевым моментом стал маневр Solar Orbiter, который включал поворот на 45 градусов и отклонение от первоначального курса. Это рискованный шаг, но благодаря ему аппарат смог сфокусироваться на определенной области и совместно с Parker Solar Probe собрать уникальные данные.
Сравнив новые измерения с теоретическими предсказаниями физиков, ученые пришли к выводу, что роль турбулентности в нагреве короны Солнца подтверждается. Это важное открытие позволит более детально изучить механизмы этого процесса и расширить знания о Солнце.
Даниэль Мюллер (Daniel Müller), один из ученых, работающих над проектом, отметил, что данная работа открывает новую главу в исследованиях и называет ее значительным шагом вперед в решении проблемы нагрева короны Солнца. Теперь ученые имеют возможность лучше понять процессы, происходящие в этом удивительном космическом объекте.