Գիտնականները գտել են պլաստիկի թափոններն օճառի վերածելու միջոցը
Չնայած գիտնականների եւ արդյունաբերության ջանքերին՝ պլաստիկե թափոնների վերամշակումը դեռ թույլ է իրականացվում։ Պլաստիկն աղտոտում է շրջակա միջավայրը՝ հողը, ջուրը, օդը, այդտեղից էլ ընկնում է կենդանիների և մարդկանց օրգանիզմ, սպանում բույսերը։
Ինչպես տեղեկացրել է Science ամսագիրը, պլաստիկե թափոնների մոտ 60 տոկոսը մնում է աղբավայրերում կամ թափվում ամենուրեք, ներառյալ համաշխարհային օվկիանոսը, որտեղ կան սինթետիկ աղբի կղզիներ։
Viginia Tech մասնավոր ընկերության մասնագետները ներկայացրել են ոչ թե պարզապես այդ թափոնների մշակման իրենց նախագիծը, այլ մտածել են, թե ինչպես դրանցից օգտակար, անհրաժեշտ ապրանքներ պատրաստեն։
Բայց սկզբում նրանք ստեղծել են տեխնոլոգիա, որը թույլ է տալիս պլաստիկը վերածել ակտիվ նյութերի։ Այդ միացությունները բազային են օճառի, քսուքների, դահուկների մոմանյութի և մի շարք այլ արտադրանքների արտադրությունում։
Փորձագետները պատրաստել են հատուկ ռեակտոր, որտեղ ջերմացման եւ հետագա սառեցման դեպքում պլաստիկը վերածվում է մոմի՝ կարճ ածխածնային շղթաներով։
Այդ շղթաները այնուհետև մտնում են ռեակցիայի մեջ թթվածնի ալկալիի լուծույթի ատոմների խմբի հետ։ Ստացված մակերեսային-ակտիվ նյութը ներկանյութի և արոմատիզատորի հետ խառնվելով վերծավում է լվացամիջոցի։

Ученые нашли способ превращения  пластиковых  отходов в мыло
Несмотря на усилия ученых и промышленности, переработка пластиковых отходов все еще реализуется крайне слабо. Пластик загрязняет окружающую среду: почву, воду, воздух, а оттуда поступает в организмы животных и человека, губит растения.
Как сообщает журнал Science, порядка 60 % пластиковых отходов остаются на свалках или разбросаны повсюду, включая мировой океан, где плавают целые острова синтетического мусора.
Специалисты частной компании Viginia Tech разработали свой проект не просто по утилизации подобных отходов, а придумали, как сделать из них весьма полезные, востребованные товары.
Но для начала они разработали технологию, позволяющую трансформировать пластик в поверхностно-активные вещества. Данные соединения являются базовыми при производстве мыла и иных моющих средств, смазочных материалов, лыжного воска и ряда другой продукции.
Эксперты спроектировали и изготовили особый реактор, в котором при нагревании и последующем охлаждении пластик преобразуется в воск с короткими углеродными цепочками.
Данные цепочки воска далее вступают в реакцию с группами атомов кислорода и щелочным раствором. Полученное поверхностно-активное вещество при смешивании с красителем и ароматизатором превращается в моющие средства.