Գիտնականները գտել են պլաստիկի թափոններն օճառի վերածելու միջոցը
Չնայած գիտնականների եւ արդյունաբերության ջանքերին՝ պլաստիկե թափոնների վերամշակումը դեռ թույլ է իրականացվում։ Պլաստիկն աղտոտում է շրջակա միջավայրը՝ հողը, ջուրը, օդը, այդտեղից էլ ընկնում է կենդանիների և մարդկանց օրգանիզմ, սպանում բույսերը։
Ինչպես տեղեկացրել է Science ամսագիրը, պլաստիկե թափոնների մոտ 60 տոկոսը մնում է աղբավայրերում կամ թափվում ամենուրեք, ներառյալ համաշխարհային օվկիանոսը, որտեղ կան սինթետիկ աղբի կղզիներ։
Viginia Tech մասնավոր ընկերության մասնագետները ներկայացրել են ոչ թե պարզապես այդ թափոնների մշակման իրենց նախագիծը, այլ մտածել են, թե ինչպես դրանցից օգտակար, անհրաժեշտ ապրանքներ պատրաստեն։
Բայց սկզբում նրանք ստեղծել են տեխնոլոգիա, որը թույլ է տալիս պլաստիկը վերածել ակտիվ նյութերի։ Այդ միացությունները բազային են օճառի, քսուքների, դահուկների մոմանյութի և մի շարք այլ արտադրանքների արտադրությունում։
Փորձագետները պատրաստել են հատուկ ռեակտոր, որտեղ ջերմացման եւ հետագա սառեցման դեպքում պլաստիկը վերածվում է մոմի՝ կարճ ածխածնային շղթաներով։
Այդ շղթաները այնուհետև մտնում են ռեակցիայի մեջ թթվածնի ալկալիի լուծույթի ատոմների խմբի հետ։ Ստացված մակերեսային-ակտիվ նյութը ներկանյութի և արոմատիզատորի հետ խառնվելով վերծավում է լվացամիջոցի։

Scientists have found a way to turn plastic waste into soap
Despite the efforts of scientists and industry, the recycling of plastic waste is still poorly implemented. Plastic pollutes the environment: soil, water, air, from there it enters the body of animals and people, kills plants.
As Science magazine reported, about 60 percent of plastic waste ends up in landfills or is dumped everywhere, including the world's oceans, where there are islands of synthetic garbage.
Specialists of the Viginia Tech private company presented not just their project for the treatment of these wastes, but thought about how to make useful and necessary products from them, Planet Today reported.
But first they created a technology that allows turning plastic into active materials. These compounds are basic in the production of soap, ointments, ski wax and a number of other products.
Experts have prepared a special reactor in which, upon heating and subsequent cooling, plastic turns into wax with short carbon chains.
These chains then enter into a reaction with oxygen and a group of atoms of the alkali solution. The obtained surface-active material is mixed with the dye and aromatizer and turns into a detergent.