Գիտնականները կազմել են մարդու ուղեղի հանգամանալից «ատլասը»
Հետազոտողների գիտական աշխատությունում մանրամասն նկարագրված են ուղեղի բջիջների 3 300 տեսակների դիրքն ու ներքին աշխատանքը, որոնց միայն մի փոքր մասն է նախկինում հայտնի եղել գիտությանը։ 21 հոդվածից բաղկացած աշխատությունը հրապարակվել է երեք ամսագրերում՝ Science, Science Advances եւ Science Translational Medicine։
«Դա պարզապես ատլաս չէ,- ասել է Ալենի ուղեղի մասին գիտությունների ինստիտուտի նեյրոկենսաբան և հինգ հոդվածների առաջատար հեղինակ Էդ Լեյնը։ Դա իսկապես միանգամայն նոր ոլորտ է, որտեղ այժմ դուք կարող եք չափից մեծ բջջային ճշգրտությամբ ուսումնասիրել տեսակների ուղեղը, ինչը սովորաբար անհնար էր անցյալում»։
Հետազոտությունն իրականացվել է Առողջապահության ազգային ինստիտուտների նախագծի շրջանակում, որը հայտնի է որպես Ուղեղի հետազոտություն նորարարական նեյրոտեխնոլոգիաների առաջմղման նախաձեռնության շրջանակում (BRAIN)։
Cell Census Network-ը կամ BICCN-ը մեկնարկել է 2017թ., մասշտաբային նախագիծն ուղղված է մկների, մարդկանց պրիմատների, ինչպիսին են կապիկները, ուղեղում հայտնաբերված բջիջների քարտագրմանը։

Scientists have compiled a comprehensive "atlas" of the human brain
Scientists have compiled the largest and most comprehensive "atlas" of the human brain ever created.
The researchers' scientific paper describes in detail the location and inner workings of 3,300 types of brain cells, only a small part of which was previously known to science. The work consisting of 21 articles was published in three journals: Science, Science Advances and Science Translational Medicine.
"It's not just an atlas," Ed Lane, a neurobiologist at the Allen Institute for Brain Sciences and lead author of five papers, told MIT Technology Review in an interview which was usually impossible in the past.'
The research was conducted as part of a National Institutes of Health project known as the Brain Research for Innovative Neurotechnologies Initiative (BRAIN).
Launched in 2017, the Cell Census Network, or BICCN, is a large-scale project aimed at mapping cells found in the brains of mice, humans and primates such as monkeys.