Բացահայտվել է կյանքը 20 տարով երկարեցնելու և ծերացումը դանդաղեցնելու պարզ միջոց
Վաղուց նշվել է, որ մարդու կենսաբանական տարիքը միշտ չէ, որ համընկնում է օրացույցային տարիքի հետ։ Բայց պարզվում է, որ գոյություն ունի կենսաբանական ժամացույցը «հետ վերադարձնելու» միանգամայն հասանելի միջոց։
Բրիտանացի գիտնականները եզրակացրել են, որ գոյություն ունի կենսաբանական տարիքի վրա ազդելու պարզ մեթոդ։ Դա կանոնավոր արագ քայլքն է, պարզել են Լեսթերի համալսարանի մասնագետները՝ հիմնվելով 405․981 մասնակիցների գենետիկ տվյալների ուսումնասիրության վրա:
Հետազոտության հիմնական պահը եղել է կամավորների քրոմոսոմների ծայրահատվածների տվյալների ուսումնասիրությունը, որոնք օրգանիզմի ծերացման հիմնական բիոմարկերն են, հաղորդում է Planet Today-ը։ Սրանք յուրօրինակ «փոքր թասակներ» են քրոմոսոմների ծայրերում, որոնք պաշտպանում են դրանք վնասվածքներից։
Երբ բջիջը բաժանվում է, քրոմոսոմների ծայրահատվածները կարճանում են։ Ի վերջո նրանք այնքան կարճ են դառնում, որ բջիջն այլևս չի կարողանում բաժանվել։ Ահա թե ինչպես է տեղի ունենում բջջի ծերացումը։
Այնուամենայնիվ, գիտնականները պարզել են, որ արագ քայլքն օգնում է դանդաղեցնել այս գործընթացը, ընդ որում հենց քրոմոսոմների ծայրահատվածներ երկարացման գործընթացի միջոցով:
Կա արագացված կենսաբանական ծերացման մեկ այլ ցուցանիշ։ Դա բռնելու ուժի թուլացում է: Սա հաստատել է Միչիգանի համալսարանի գիտնականների փորձը։ Նրանք խորհուրդ են տալիս մարզել դաստակների մկանները հատուկ գնդակներով։

Назван простой способ продления жизни на 20 лет и замедления старения
Давно подмечено, что биологический возраст человека не всегда совпадает с календарным. Но, оказывается, есть вполне доступный способ «открутить назад» биологические часы.
Как сообщает журнал Science Daily, британские ученые пришли к выводу, что есть простой метод влияния на биологический возраст. Это регулярная быстрая ходьба, выяснили эксперты из Университета Лестера на основе изучения генетических данных 405 981 участника.
Основным моментом исследования стало изучение данных теломер добровольцев, которые являются основным биомаркером старения организма, передает Planet Today. Это своеобразные «колпачки» на концах хромосом, защищающие их от повреждений.
Когда клетка делится, теломеры укорачиваются. В конце концов они становятся такими короткими, что клетка больше не способна делиться. Так и происходит клеточное старение.
Однако, выяснили ученые, быстрая ходьба способствует замедлению этого процесса, причем, именно через процесс удлинения теломер.
Есть и еще один показатель ускоренного биологического старения. Это ослабление силы захвата. Это подтвердил эксперимент ученых из Мичиганского медицинского университета. Они рекомендуют тренировать мышцы кистей рук специальными мячиками.