Չինաստանում հայտնաբերվել է արժեքավոր հազվագյուտ տարր
Գիտնականները հայտնաբերել են նախկինում անհայտ տեսակի հանքաքար՝ յուրահատուկ բաղադրությամբ։ Գտածոն բարձր գնահատականի է արժանացել իր գերհաղորդիչ հատկությունների համար:
Հանքաքարը, որը կոչվում է նիոբաոտիտ, բաղկացած է նիոբիումից, բարիումից, տիտանից, երկաթից և քլորիդից։ Այն չինացի մասնագետները հայտնաբերել են հոկտեմբերի սկզբին։
Հենց հանքաքարում առկա նիոբիումը մեծ աղմուկ բարձրացրեց գիտական հանրության շրջանում: Այս բաց մոխրագույն մետաղն այժմ օգտագործվում է հիմնականում պողպատի արտադրության մեջ, որն ամրացնում է առանց մեծ քաշ ավելացնելու: Նիոբիումն օգտագործվում է նաև համաձուլվածքների արտադրության մեջ։ Այն կարելի է գտնել մասնիկների արագացուցիչներում և այլ առաջադեմ գիտական սարքավորումներում, որտեղ այն օգտակար է՝ որպես գերհաղորդիչ ցածր ջերմաստիճաններում:
Նիոբաոտիտը հայտնաբերվել է Ներքին Մոնղոլիայի Ինքնավար Մարզի Բաոտու քաղաքում գտնվող Բայան Օբո հանքաքարում: Դարչնագույն-սև հանքաքարը հանքավայրում հայտնաբերված 17-րդ նոր տեսակն էր և տարածաշրջանում հայտնաբերված 150 նոր հանքանյութերից մեկը: Այս մասին հայտարարել են Չինաստանի ազգային միջուկային կորպորացիայի (CNNC) ներկայացուցիչները։
Բացահայտումը կարող է անսպասելի լինել Չինաստանի համար, որը ներկայումս ներմուծում է իր նիոբիումի արտադրության 95%-ը: «Կախված այս նիոբիումի քանակից և որակից՝ այն կարող է Չինաստանը դարձնել ինքնաբավ»,- ասում է Սինգապուրի ազգային համալսարանի (NUS) էլեկտրատեխնիկայի և համակարգչային տեխնիկայի պրոֆեսոր Անտոնիո Ջ. Կաստրո Նետոն:
Ակնկալվում է, որ ապագայում մետաղը մեծ պահանջարկ կունենա։ Ժամանակակից հետազոտողներն արդեն ուսումնասիրում են նոր նիոբիում-լիթիում և նիոբիում-գրաֆեն մարտկոցների ստեղծման գործընթացները։
Նիոբիում-լիթիումային մարտկոցները հրդեհի ավելի ցածր ռիսկ ունեն, քան ավանդական լիթիումային մարտկոցները: Նրանք նաև ավելի արագ են լիցքավորվում (10 րոպեից պակաս) և կարող են ավելի հաճախ լիցքավորվել: Որոշ գիտնականների կարծիքով՝ դրանք կարող են ծառայել մոտ 30 տարի, ինչը մոտ 10 անգամ ավելի է, քան լիթիում-իոնային մարտկոցները։

A valuable rare element has been discovered in China
Scientists have discovered a previously unknown type of ore with a unique composition. The invention has been highly praised for its superconducting properties.
The ore, called niobaotite, consists of niobium, barium, titanium, iron, and chloride. It was discovered by Chinese specialists in early October, reports Space.com.
It was the niobium in the ore that caused a stir among the scientific community. This light gray metal is now used primarily in steel production, which provides strength without adding much weight. Niobium is also used in the production of alloys. It can be found in particle accelerators and other advanced scientific equipment, where it is useful as a superconductor at low temperatures.
Niobaotite was discovered at the Bayan Obo mine in Baotou, Inner Mongolia Autonomous Region. The brown-black ore was the 17th new species discovered at the deposit and one of 150 new minerals discovered in the region. This was announced by representatives of China National Nuclear Corporation (CNNC).
The discovery may come as a surprise to China, which currently imports 95% of its niobium production. "Depending on the quantity and quality of this niobium, it could make China self-sufficient," said Antonio J. Castro Neto.
It is expected that the metal will be in high demand in the future. Modern researchers are already studying the processes of creating new niobium-lithium and niobium-graphene batteries.
Niobium-lithium batteries have a lower risk of fire than traditional lithium batteries. They also charge faster (less than 10 minutes) and can be charged more often. According to some scientists, they can last about 30 years, which is about 10 times longer than lithium-ion batteries.