Չինաստանում հայտնաբերվել է արժեքավոր հազվագյուտ տարր
Գիտնականները հայտնաբերել են նախկինում անհայտ տեսակի հանքաքար՝ յուրահատուկ բաղադրությամբ։ Գտածոն բարձր գնահատականի է արժանացել իր գերհաղորդիչ հատկությունների համար:
Հանքաքարը, որը կոչվում է նիոբաոտիտ, բաղկացած է նիոբիումից, բարիումից, տիտանից, երկաթից և քլորիդից։ Այն չինացի մասնագետները հայտնաբերել են հոկտեմբերի սկզբին։
Հենց հանքաքարում առկա նիոբիումը մեծ աղմուկ բարձրացրեց գիտական հանրության շրջանում: Այս բաց մոխրագույն մետաղն այժմ օգտագործվում է հիմնականում պողպատի արտադրության մեջ, որն ամրացնում է առանց մեծ քաշ ավելացնելու: Նիոբիումն օգտագործվում է նաև համաձուլվածքների արտադրության մեջ։ Այն կարելի է գտնել մասնիկների արագացուցիչներում և այլ առաջադեմ գիտական սարքավորումներում, որտեղ այն օգտակար է՝ որպես գերհաղորդիչ ցածր ջերմաստիճաններում:
Նիոբաոտիտը հայտնաբերվել է Ներքին Մոնղոլիայի Ինքնավար Մարզի Բաոտու քաղաքում գտնվող Բայան Օբո հանքաքարում: Դարչնագույն-սև հանքաքարը հանքավայրում հայտնաբերված 17-րդ նոր տեսակն էր և տարածաշրջանում հայտնաբերված 150 նոր հանքանյութերից մեկը: Այս մասին հայտարարել են Չինաստանի ազգային միջուկային կորպորացիայի (CNNC) ներկայացուցիչները։
Բացահայտումը կարող է անսպասելի լինել Չինաստանի համար, որը ներկայումս ներմուծում է իր նիոբիումի արտադրության 95%-ը: «Կախված այս նիոբիումի քանակից և որակից՝ այն կարող է Չինաստանը դարձնել ինքնաբավ»,- ասում է Սինգապուրի ազգային համալսարանի (NUS) էլեկտրատեխնիկայի և համակարգչային տեխնիկայի պրոֆեսոր Անտոնիո Ջ. Կաստրո Նետոն:
Ակնկալվում է, որ ապագայում մետաղը մեծ պահանջարկ կունենա։ Ժամանակակից հետազոտողներն արդեն ուսումնասիրում են նոր նիոբիում-լիթիում և նիոբիում-գրաֆեն մարտկոցների ստեղծման գործընթացները։
Նիոբիում-լիթիումային մարտկոցները հրդեհի ավելի ցածր ռիսկ ունեն, քան ավանդական լիթիումային մարտկոցները: Նրանք նաև ավելի արագ են լիցքավորվում (10 րոպեից պակաս) և կարող են ավելի հաճախ լիցքավորվել: Որոշ գիտնականների կարծիքով՝ դրանք կարող են ծառայել մոտ 30 տարի, ինչը մոտ 10 անգամ ավելի է, քան լիթիում-իոնային մարտկոցները։

В Китае обнаружен ценный редкий элемент
Ученые обнаружили ранее неизвестный тип руды с уникальным составом. Изобретение получило высокую оценку за свои сверхпроводящие свойства.
Руда, называемая ниобаотитом, состоит из ниобия, бария, титана, железа и хлорида. Его обнаружили китайские специалисты в начале октября, сообщает Space.com.
Именно ниобий в руде вызвал переполох в научном сообществе. Этот светло-серый металл сейчас используется в основном в производстве стали, что обеспечивает прочность без увеличения веса. Ниобий также используется в производстве сплавов. Его можно найти в ускорителях частиц и другом передовом научном оборудовании, где он используется в качестве сверхпроводника при низких температурах.
Ниобаотит был обнаружен на руднике Баян Обо в Баотоу автономного района Внутренняя Монголия. Буро-черная руда стала 17-м новым видом, обнаруженным на месторождении, и одним из 150 новых минералов, обнаруженных в регионе. Об этом сообщили представители Китайской национальной ядерной корпорации (CNNC).
Это открытие может стать неожиданностью для Китая, который в настоящее время импортирует 95% производимого ниобия. «В зависимости от количества и качества этого ниобия, он может сделать Китай самодостаточным», — сказал Антонио Дж. Кастро Нето.
Ожидается, что в будущем металл будет пользоваться большим спросом. Современные исследователи уже изучают процессы создания новых ниобий-литиевых и ниобий-графеновых аккумуляторов.
Ниобий-литиевые батареи имеют меньший риск возгорания, чем традиционные литиевые батареи. Они также заряжаются быстрее (менее 10 минут) и их можно заряжать чаще. По оценкам некоторых ученых, они могут прослужить около 30 лет, что примерно в 10 раз дольше, чем литий-ионные аккумуляторы.