Մորեխների 3 մեծ «արշավանքներն ու ավերածությունները» 17-18-րդ դարի Երևանում
Թերթելով Երևանի պատմության էջերը, հանդիպում ենք բազմաթիվ հետաքրքիր, ինչպես նաև անտեսված իրադարձությունների, որոնք մեր առաջ բացում են նոր դռներ` հասկանալու համար մեր մայրաքաղաքի պատմության մի շարք այլ էջեր։ 17-րդ դարում Երևանը սկսեց հետաքրքրել մի շարք եվրոպացի ճանապարհորդների և գիտնականների, ովքեր գալով Երևան՝ հետագայում իրենց աշխատություններում սկսեցին ներկայացնել մեր քաղաքում բնակվող մարդկանց, նրանց վարք ու բարքերը, տնտեսական և առևտրական կյանքը։Ֆրանսիացի ճանապարհորդ Ժան Բատիստ Տավերնիեն 1632-1668 թվականներին 6 անգամ եղել է Երևանում։
1673 թվականին Երևան է այցելում ֆրանսիացի մեկ այլ ճանապարհորդ` Ժան Շարդենը։ Ճանապարհորդներից զատ, 17-րդ դարում Երևան են այցելում նաև կրոնական, քաղաքական ու հասարակական մի շարք եվրոպացի գործիչներ։ Երևան են այցելում կաթոլիկ քարոզիչ Գաբրիել Շինոն, ինչպես նաև Ֆրանսիայի կառավարության ներկայացուցիչներ դե Լալեն և դե լա Բուլլեյ դե Գուզը։ Այս մարդիկ հետագայում պատմում կամ գրում են Երևանի մասին։ Սակայն, այս ամենի հետ մեկտեղ՝ հետաքրքիր է նաև Երևանում ապրած հայ մարդկանց գրվածքները, որոնք իրենց հերթին ներկայացնում են 17-րդ և 18-րդ դարում Երևանում տեղի ունեցած աղետալի իրադարձությունները։
Այդ դարաշրջանում մեր մայրաքաղաքը պայքարում էր նաև մի շարք աղետների դեմ։ Երևանին մեծ վնաս է հասցրել մորեխների արշավանքը։ Միայն 17-րդ և 18-րդ դարում Երևանում մորեխները կարողացել են 3 անգամ արշավներ իրականացնել` 1642, 1692 և 1713 թվականներին։ Այդ դեպքերի մասին մենք մանրամասն տեղեկություններ ենք իմանում Թադևոս Հակոբյանի «Երևանի պատմությունը» աշխատությունից. «Մորեխային այդ արշավանքների մասին համառոտ տեղեկություններ են հաղորդվում ժամանակագրություններում ու հիշատակարաններում։ 1642 թվականի արշավանքի վերաբերյալ Սամվել Անեցու ժամանակագրության շարունակողներից մեկը հետևյալն է հաղորդում. «ՌՂԱ (1642 թ.)։ Մեռաւ Շահսեֆին. և նստաւ որդին երկրորդ Շահաբասն։ Երակ մարախ յերկիրն Երևան»։
Թեպետ այդ հիշատակությունը շատ համառոտ ու անորոշ է, բայց դժվար չէ կռահել, որ 1642 թվականին Երևանի խանությունում հայտնված մորեխը զգալի վնաս չի հասցրել ո՛չ երկրին, և ո՛չ էլ նրա կենտրոն Երևանին։ Ավելի որոշակի է 1692 թվականի մորեխային արշավանքի մասին մեզ հասած գրիչ Տեր-Սիմոնի հակիրճ վկայությունը։ «Ես Տէր Սիմոնս գրեցի. «Թ.ՌՃԽԱ (=1692) որ ժամ եկն մորեխն Երեւանայ երկինքն. Փառք Աստուծոյ վնաս ոչ եղեւ»։ Հիշատակարանից կարելի է ենթադրել, որ Երևան քաղաքն ու Երևանի խանությունն անվնաս են մնացել, որովհետև այստեղ հայտնված մորեխը առանց նստելու շարունակել է իր ճանապարհը դեպի այլ շրջաններ ու երկրներ»։ (Հատվածը վերցված է Թ.Խ. Հակոբյանի «Երևանի պատմությունը» գրքից։ Երևան, 1971 թվական, էջ 273-274):
Սակայն մորեխների ամենաավերիչ արշավանքը տեղի է ունենում 1713 թվականին։ Ավերածությունն այնքան մեծ է լինում, որ Երևանում ապրող բանաստեղծ տաղասացներն իրենց մի շարք գրվածքներում անդրադառնում են այդ իրադարձությանը։ Մասնավորապես, տաղասաց Սարգիս Գեղամեցին չափածո ողբ է գրում այդ արշավանքի մասին.
«Ի թիվ հազար վաթսուն երկոյ աւելի հետ ի նոյն.
Եկաւ մարախ բազում անհուն ի քաղաքն Էրիվանոյն։
Ծածկեալ եղեւ երեսս աւգոյն. էհեղ յերկրից իբրեւ զձիւն։
Թռաւ իջեալ մէջ յարտերոյն. ըսկսան ուտել իբրեւ զշուն……»։ (Նույն տեղում` էջ 274):
Պետք է ընդգծել, որ այս արշավանքից հետո մեծ վնասներ ստացան ու ոչնչացան քաղաքի ցանքատարածությունները, արտերն ու խոտհարքերը։ Այս ամենը հանգեցրեց նրան, որ քաղաքում սով սկսվեց, և սովին զոհ գնացին մեծ թվով մարդիկ։
Հետաքրքրական է, որ առանձին հիշատակություններ ևս կան Երևանում սկսված սովի ու մահացությունների մասին։ Որոնց հիմքերը, սակայն, դրվեցին մորեխային 3 մեծ արշավանքներով, որոնցից ամենամեծն ու ցավոտը, ինչպես նշեցինք, 1713 թվականի արշավանքն էր։

Три великих «нашествия и разрушения саранчи» в Ереване в 17-18 веках.
Просматривая страницы истории Еревана, мы сталкиваемся с множеством интересных, а также забытых событий, которые открывают нам новые двери для понимания ряда других страниц истории нашей столицы.
В 17 веке Ереван заинтересовался рядом европейских путешественников, ученых, которые приехали в Ереван и позже начали изображать в своих работах людей, живущих в нашем городе, их поведение и нравы, хозяйственную и торговую жизнь.
Французский путешественник Жан-Батист Тавернье шесть раз побывал в Ереване в 1632-1668 годах.
В 1673 году Ереван посетил еще один французский путешественник, Жан Шарден. Помимо путешественников, в XVII веке Ереван посетил ряд европейских религиозных, политических и общественных деятелей. Католический проповедник Габриэль Чино, а также представители правительства Франции де ла Лале де ла Буле де Гуз находятся с визитом в Ереване. Эти люди потом рассказывают или пишут об Ереване. Однако, наряду со всем этим, интересны и произведения армян, живущих в Ереване, которые, в свою очередь, представляют катастрофические события, произошедшие в Ереване в 17-18 веках.
В то время наша столица тоже боролась с рядом катастроф. Ерджан сильно пострадал от нашествия саранчи. Только в 17-18 веках саранча смогла совершить три похода в Ереван: в 1642, 1692 и 1713 годах. Подробную информацию об этих случаях мы знаем из «Счастливой истории» Тадоса Акопяна. «Об этих нашествиях саранча кратко сообщается в летописях и воспоминаниях. Один из продолжателей хронологии Самвела Анеци о нашествии 1642 года сообщает следующее. "RJA (1642 г.). Шахсеф умер. երկրորդ Сел второй сын Шахабас. Земля саранчи находится в Ереване».
Хотя это упоминание очень краткое и расплывчатое, нетрудно догадаться, что саранча, появившаяся в лавке Ерджана в 1642 году, не нанесла значительного ущерба стране или ее центру Ерджан. Краткое свидетельство писателя Тер-Симона о нашествии саранчи 1692 года более определенно. "Я написал лорду Симмонсу: «Т. РЦХА (= 1692 г.), когда саранча взошла на небо Еревана. Слава богу, вреда не было ". По воспоминаниям можно предположить, что город Ереван и магазин Еревана остались невредимыми, потому что появившаяся здесь саранча продолжала свой путь в другие регионы и страны, не садясь ». (Отрывок взят из книги Т.Х. Акопяна «История Еревана». Ереван, 1971, с. 273-274).
Однако наиболее разрушительное нашествие саранчи произошло в 1713 году. Разрушения настолько велики, что живущие в Ереване поэты упоминают об этом событии в ряде своих произведений. В частности, Саргис Гегамеци из Тагаса пишет стих-плач об этом вторжении.
«В том же количестве одна тысяча шестьдесят два.
Много саранчи пришло в город Эривано.
Мое лицо было закрыто. с земли, как снег.
Слетел во двор. и начали есть, как должно. (Там же, с. 274).
Следует подчеркнуть, что после этого нашествия посевные площади, поля и луга города были сильно повреждены и уничтожены. Все это привело к голоду в городе, и многие люди стали жертвами голода.
Интересно, что есть отдельные упоминания о голоде и смертях, начавшихся в Ереване. Однако основы были заложены 3 крупными нашествиями саранчи, самым крупным и болезненным из которых, как мы уже упоминали, было нашествие 1713 года.