Ինչու են գրավատները ամբողջ աշխարհում կոչվում լոմբարդներ
Այն հաստատությունները, որոնք պարտքով փող են տվել շարժական գրավի դիմաց, ի հայտ են եկել Ֆրանսիայում՝ 16-րդ դարում, Լյուդովիկոս 11-րդի օրոք: Դրանք սկսել են բացել վարկատուները, որոնք ժամանած են եղել Իտալիայի Լոմբարդիա նահանգից: Այդ նահանգի անունից էլ առաջացել է նմանատիպ հաստատությունների անունը:
16-րդ դարի վերջում լոմբարդներ հայտնվել են Իտալիայում, Գերմանիայում և եվրոպական այլ երկրներում: 19-րդ դարում լոմբարդները տարածվել են բոլոր կապիտալիստական երկրներում և մեծ մասամբ վերահսկվել են խոշոր մենաշնորհատերերի կողմից:
1918 թվականի հեղափոխությունից հետո հեղափոխությունն ընդգրկած տարածքներում փակվել են բոլոր վարկային կազմակերպությունները: Պետական լոմբարդները նորից ի հայտ են եկել 1922-23 թվականներին, դրանք ենթարկվել են տեղական Խորհրդին, նրանց հիմնական առաքելությունն է եղել՝ քաղաքացիներին հնարավորություն տալ սեփական իրերը փոքր վճարի դիմաց պահել հատուկ հաստատություններում, ինչպես նաև՝ տրամադրել վարկել որոշակի ժամկետով: Ընդ որում, մեկ անձին տրվող գումարի չափը սահմանափակ է եղել և հաճախ չի համապատասխանել գրավադրվող իրի իրական արժեքին:

Why credit institutions are called pawnshops
The institutions, which borrowed money for a collateral, appeared in France, in the 16th century under Louis XIV. They have begun to open lenders. The name of such institutions arises from the name of the province.
At the end of the 16th century, Lombardians appeared in Italy, Germany and other European countries. In the 19th century, Lombards were spread throughout the capitalist countries and largely controlled by major monopolists.
After the revolution of 1918, all credit organizations were closed in the territories covered by the revolution. The State Lombards were again discovered in 1922-23, when they were subordinated to the local council, their main mission was to give citizens the opportunity to pay their small items in special institutions, and to give them a definite term. At the same time, the amount of money given to one person was limited and often did not correspond to the actual value of the pledged item.