Ի՞նչ է սպասվում մեզ տեխնոլոգիական ապագայում․ նոր բժշկություն և կրթություն
Արդյոք մենք առաջիկա տարիներին կտեսնե՞նք տիեզերական զբոսազրջիկներ, քվանտային համակարգիչներ, խելացի քաղաքներ, արհեստական ինտելեկտի գերակայություն, կամ գուցե տարիներ անց նման ենթադրությունները ծիծաղ առաջացնեն ընթերցողների մոտ, քանի որ վերը թվարկվածները կլինեն սովորական երևույթներ։ Սրանք հարցեր են, որոնց պատասխանները շատ հակասական են․ ոմանց համար այս տեխնոլոգիաները արդեն հասարակ են և պետք է ուղղակի գործարկել դրանք, իսկ մյուսների համար՝ ֆանտաստիկայի մասին պատմող ֆիլմեր և հեքիաթներ։
Ամեն դեպքում պետք է աձանագրել, որ վերջին տարիներին տեխնոլոգիաները կտրուկ առաջընթաց են գրանցում, և երբեմնի խենթ գաղափարաներն այժմ իրականություն են։ Փորձենք պատասխանել ամենաակտուալ հարցերից մեկին՝ ի՞նչ է սպասվում մեզ ապագայում։
Մենք ապրում ենք տեխնոլոգիաների արագ զարգացման աշխարհում և այլևս չենք պատկերացնում մեր կյանքն առանց գաջեթների և ծրագրերի, որոնք հեշտացնում են մեր կյանքը և դարձնում այն ավելի հարմարավետ: Իսկ ընդամենը 10 տարի առաջ մենք չէինք էլ կարող պատկերացնել, որ արհեստական ինտելեկտը մեզ կօգնի աշխատանքի կամ ուսման մեջ։
Այսպիսով, ի՞նչ նոր տեխնոլոգիաներ են ստեղծված՝ փոխելու ամբողջ աշխարհը, և միևնույն ժամանակ մեզանից յուրաքանչյուրի կյանքը։ Մի քանի պարզ օրինակ՝
Արհեստական ինտելեկտ
Արհեստական ինտելեկտը համակարգչային գիտության ճյուղ է, որը զբաղվում է խելացի համակարգչային համակարգերի մշակմամբ, այսինքն՝ համակարգերով, որոնք ունեն այն հնարավորությունները, որոնք մենք ավանդաբար կապում ենք մարդու մտքի հետ՝ լեզուն հասկանալու, սովորելու, տրամաբանելու, խնդիրներ լուծելու կարողություն և այլն:
Արհեստական ինտելեկտը, օրինակ, կարող է ստեղծել նոր օրիգինալ բովանդակություն: Օգտագործելով ծրագիրը, դուք կարող եք ստեղծել նոր ապրանքներ բժշկության, ճարտարագիտության, դիզայնի, ճարտարապետության, գրականության և այլնի ոլորտներում: AI-ն աշխատում է մեծ քանակությամբ տեղեկատվության մշակմամբ՝ արտադրելով միանգամայն նոր արտադրանք, որը նախկինում երբեք չի եղել: Բայց դրա համար այն պետք է պատշաճ կազմաձևվի և նույնիսկ վերապատրաստվի: Արհեստական ինտելեկտը կարող է նույնիսկ դեղամիջոց ստեղծել որոշ հիվանդությունների համար։
Կայուն տվյալների կենտրոն
Սա տեխնոլոգիա է, որը նախատեսված է նվազեցնելու էներգահամակարգերի բեռը, քանի որ համակարգիչները պահանջում են շատ էլեկտրաէներգիա և արտադրում են շատ ջերմություն: Տվյալների կենտրոնները կարող են տվյալների մշակումը դարձնել էկոլոգիապես մաքուր՝ առանց էլեկտրաէներգիայի սպառման: Սա ներառում է ջրի օգտագործումը՝ ավելորդ ջերմությունը ցրելու համար: Մշակվել են նաև հատուկ տեխնոլոգիաներ, որոնք ջերմությունը վերահղում են շենքերի կամ արդյունաբերական պրոցեսների տաքացմանը:
Օգտակար արհեստական վիրուսներ
Սրանք վիրուսներ են, որոնք ստեղծված են մարդկանց, կենդանիների և բույսերի բուժման համար: Դրանք ներմուծվում են մարդու օրգանիզմ, վիրուսները փնտրում են հիվանդություն առաջացնող բակտերիաներ և չեզոքացնում դրանք։ Նման օգտակար բակտերիաները կօգնեն պայքարել վտանգավոր պաթոգենների դեմ, որոնք դժվար է վերահսկել դեղորայքով։
Մետատիեզերք՝ հոգեկան առողջության համար
Սա տեսախաղերի և ծրագրերի ընտրանի է, որն օգնում է բուժել հոգեկան խանգարումները և վերականգնել հոգեկան առողջությունը: Ի վերջո, ժամանակակից աշխարհի արագ զարգացումը ծանրաբեռնում է հոգեկանը, ինչը երբեմն շատ դժվար է լինում մարդկանց համար: Ուստի այսօր շատ տարածված է մարդկանց անկայուն հոգեվիճակի խնդիրը։ Եվ նման խաղերի շնորհիվ դուք կարող եք հաղթահարել դեպրեսիան և անհանգստությունը:
Բույսերի սենսորներ
Նման սենսորները մշակվել են բույսերի ակտիվ աճն ու զարգացումը խթանելու համար: Այս կերպ գյուղատնտեսության արտադրողականությունը կարելի է բարձրացնել։ Այս սարքերը վերահսկում են օդի ջերմաստիճանը, հողի խոնավությունը և սննդանյութերի մակարդակը՝ օգնելով բարելավել մշակաբույսերի բերքատվությունը: Նման սենսորը կնվազեցնի ջրի և պարարտանյութերի օգտագործումը, ինչպես նաև կկանխի բույսերի հիվանդությունները:
Ստեղծագործողների տնտեսագիտություն
Սոցիալական ցանցերը և առցանց բովանդակություն ստեղծելու հնարավորությունը ստեղծել են նոր տնտեսություն՝ ստեղծողների տնտեսություն։ Փորձագետները վստահ են, որ առցանց բովանդակության ստեղծման գործիքների ընդլայնման միտումը կշարունակվի: Կլինեն բովանդակություն ավելի հեշտ և արագ ստեղծելու ուղիներ: Համացանցում բարեկամական համայնքների թիվը կավելանա:
Սյուզան Դենիելսը՝ YouTube-ի օրիգինալ բովանդակության գլոբալ ղեկավարը, վստահ է, որ համացանցում տեսնելու տարբեր բաներ կլինեն, քանի որ վերջին երկու տարիների ընթացքում մարդկանց կողմից հարթակներում արտադրվող բովանդակության քանակն ու որակը կտրուկ աճել է:
Տարածական omics
Այս նոր մշակումը նախատեսված է ավելի մանրակրկիտ ուսումնասիրելու մարդու մարմինը, կենդանիները և բույսերը: Տեխնոլոգիան կարող է արտացոլել կենդանի օրգանիզմների ողջ կենսաբանական գործընթացը մոլեկուլային մակարդակում։ Սա մեզ թույլ կտա ավելի լավ ուսումնասիրել և ուսումնասիրել կենդանի օրգանիզմների աշխատանքը:
Էկոլոգիական վառելիք ավիացիայի համար
Այս վառելիքը նախատեսված է շրջակա միջավայրը աղտոտվածությունից պաշտպանելու համար: Դրա բաղադրիչներից մեկը էկոլոգիապես մաքուր ջրածինն է, որը 95%-ով նվազեցնում է ջերմոցային գազերի արտանետումները մթնոլորտ՝ համեմատած ռեակտիվ վառելիքի հետ։ Հետևաբար, այս վառելիքը շատ կարևոր է միջքաղաքային թռիչքների համար, քանի որ այն կարող է ամբողջությամբ փոխարինել ինքնաթիռի վառելիքին։
Ճկուն մարտկոցներ
Մարտկոցը, որը պատրաստված է մետաղի ճկուն տեսակներից, կարող է ունենալ ցանկացած ձև: Այն կարող է թեքվել, ոլորվել և նույնիսկ ձգվել: Ճկուն մարտկոցները օգտագործվում են շարժական բժշկական սարքավորումների, կենսաչափական սենսորների և խելացի ժամացույցների մեջ: Այս մարտկոցը ցանկացած սարք կդարձնի հարմար և կոմպակտ:
Նեյրոնային ճկուն էլեկտրոնիկա
Այս նոր մշակումը նախատեսված է օժանդակ գործիքները հեռացնելու համար և կօգնի մարդուն կառավարել իր գաջեթները՝ օգտագործելով իր միտքը: Մոտ ապագայում մենք կկարողանանք համակարգիչներ օգտագործել առանց մկնիկի և ստեղնաշարի, ինչպես նաև միացնել ցանկացած սարք՝ առանց սենսորի կամ ձայնի։ Սարքերը պարզապես կշփվեն մեր մտքի հետ, նեյրոնային համակարգը հրամաններ կտա, իսկ գաջեթները կկատարեն դրանք։
Բժշկական արհեստական ինտելեկտ
Նման արհեստական ինտելեկտը կհեշտացնի և կարագացնի բժիշկների աշխատանքը՝ այն ավելի ճշգրիտ դարձնելով։ Բժշկական հետախուզությունը կարողանում է նկատել մանրամասներ, որոնք բժիշկները չեն կարող որոշել։ AI-ի օգնությամբ հնարավոր կլինի ճշգրիտ ախտորոշում կատարել, նշանակել ճիշտ բուժում և կանխարգելել հիվանդությունները։
Միայն հիմա են տեխնոլոգիաները սկսել բավականաչափ հասունանալ, որպեսզի ստանձնեն ոչ թե սովորական մեքենաների, այլ մարդկանց արդյունավետությունը բարձրացնելու խնդիրը: ՄԱԿ-ի տվյալներով՝ վերջին հինգ տարիների ընթացքում մարդկային ներուժի ինդեքսն աճել է տարեկան միջինը 0,6%-ով, իսկ դա շատ քիչ է։ Հանկարծ ակնհայտ դարձավ, որ բնակչության նման աճի և կրթության ու բժշկության մակարդակի պայմաններում գրեթե անհնար է պահպանել ՀՆԱ-ի աճը, նույնիսկ եթե տեխնոլոգիաների լավ աճ լինի և շուկայում բավարար կապիտալ:
Տեխնոլոգիայի էվոլյուցիան բաղկացած է երեք ուղղություններից.
ինքնուրույն ուսուցում- շարունակական ուսուցում առանց մարդկային օգնության,
ինքնագիտակցություն- առաջադրանքների կատարումը հիմնված ողջախոհության վրա, առանց նախնական ծրագրավորման,
ինքնասպասարկում- տեխնոլոգիայի հասանելիություն բոլորի համար։
Որոշ փորձագետներ նշում են, որ արհեստական ինտելեկտը մեծ ներուժ ունի համաճարակների, արտակարգ իրավիճակների և բնապահպանական խնդիրների հետ կապված գլոբալ խնդիրների լուծման համար։
Մնում է ենթադրել, որ ապագա տեխնոլոգիաները կարող են էապես փոխել մեր կյանքը։ Մենք կտեսնենք ավելի շատ ինքնավար մեքենաներ, ռոբոտներ և IoT-ի հետ կապված սարքեր:
Արհեստական ինտելեկտը և քվանտային հաշվարկները կօգնեն մեզ ավելի արագ և ճշգրիտ լուծել բարդ խնդիրները: Կենսատեխնոլոգիան և վիրտուալ իրականությունը կօգտագործվեն բժշկության և այլ ոլորտներում: Մենք ապրում ենք հետաքրքիր ժամանակներում, և ապագան երբեք ավելի հետաքրքիր չի եղել: Մնում է հասկանալ՝ որքանո՞վ ենք մենք պատրաստ դրան։

Что нас ждет в технологическом будущем? Новая медицина и образование
Увидим ли мы космических туристов, квантовые компьютеры, умные города, доминирование искусственного интеллекта в ближайшие годы, а может быть, и через несколько лет такие предположения заставят читателей смеяться, потому что вышеперечисленное будет обычным явлением. Это вопросы, ответы на которые очень противоречивы. для кого-то эти технологии уже просты и нужно просто ими управлять, а для кого-то - фильмы и сказки про фэнтези.
В любом случае следует отметить, что за последние годы технологии шагнули далеко вперед, и некогда безумные идеи теперь стали реальностью. Попробуем ответить на один из самых актуальных вопросов: что нас ждет в будущем?
Мы живем в мире стремительного технологического развития и уже не можем представить свою жизнь без гаджетов и программ, которые делают нашу жизнь проще и комфортнее. А всего 10 лет назад мы даже представить себе не могли, что искусственный интеллект поможет нам в работе или учебе.
Итак, какие новые технологии созданы, чтобы изменить весь мир, а заодно и жизнь каждого из нас? Несколько простых примеров:
Искусственный интеллект
Искусственный интеллект - это отрасль информатики, которая занимается разработкой интеллектуальных компьютерных систем, то есть систем, обладающих возможностями, которые мы традиционно связываем с человеческим разумом: способностью понимать язык, учиться, рассуждать, решать проблемы и т. д.
Искусственный интеллект, например, может создавать новый оригинальный контент. С помощью программы можно создавать новые продукты в сферах медицины, техники, дизайна, архитектуры, литературы и т. д. ИИ работает, обрабатывая большие объемы информации, создавая совершенно новые продукты, которых раньше никогда не видели. Но для этого его необходимо правильно настроить и даже обучить. Искусственный интеллект может даже создать лекарства от некоторых заболеваний.
Стабильный дата-центр
Это технология, призванная снизить нагрузку на энергосистемы, поскольку компьютеры потребляют много электроэнергии и выделяют много тепла. Центры обработки данных могут сделать обработку данных экологически чистой без потребления электроэнергии. Это предполагает использование воды для рассеивания избыточного тепла. Также были разработаны специальные технологии, которые перенаправляют тепло для обогрева зданий или промышленных процессов.
Полезные искусственные вирусы
Это вирусы, предназначенные для лечения людей, животных и растений. Они внедряются в организм человека, вирусы ищут болезнетворные бактерии и нейтрализуют их. Такие полезные бактерии помогут бороться с опасными возбудителями, с которыми сложно бороться медикаментозно.
Метапространство для психического здоровья
Это подборка видеоигр и программного обеспечения, которые помогают лечить психические расстройства и восстанавливать психическое здоровье. Ведь стремительное развитие современного мира отягощает психику, что порой очень тяжело приходится людям. Поэтому проблема нестабильного психического состояния людей сегодня очень распространена. А благодаря таким играм можно преодолеть депрессию и тревогу.
Датчики растений
Такие датчики разработаны для стимуляции активного роста и развития растений. Таким образом можно повысить продуктивность сельского хозяйства. Эти устройства контролируют температуру воздуха, влажность почвы и уровень питательных веществ, чтобы помочь повысить урожайность сельскохозяйственных культур. Такой датчик позволит сократить использование воды и удобрений, а также предотвратить заболевания растений.
Экономика создателей
Социальные сети и возможность создавать контент онлайн создали новую экономику - экономику создателей. Эксперты уверены, что тенденция расширения инструментов создания онлайн-контента продолжится. Появятся способы создавать контент более легко и быстро. Число дружественных сообществ в Интернете будет увеличиваться.
Сьюзан Дэниелс, глобальный руководитель отдела оригинального контента YouTube, уверена, что в сети можно будет увидеть еще больше, поскольку количество и качество контента, который люди создают на платформе, резко выросло за последние два года.
Пространственная омика
Эта новая разработка призвана более тщательно изучить организм человека, животных и растений. Технология способна отразить весь биологический процесс живых организмов на молекулярном уровне. Это позволит нам лучше изучать и изучать работу живых организмов.
Экологическое топливо для авиации
Это топливо предназначено для защиты окружающей среды от загрязнения. Одним из его компонентов является экологически чистый водород, который снижает выбросы парниковых газов в атмосферу на 95% по сравнению с авиационным топливом. Поэтому это топливо очень важно для дальних полетов, так как оно может полностью заменить авиационное топливо.
Гибкие батареи
Аккумулятор, изготовленный из гибких видов металла, может иметь любую форму. Он может сгибаться, скручиваться и даже растягиваться. Гибкие батареи используются в портативном медицинском оборудовании, биометрических датчиках и умных часах. Этот аккумулятор сделает любое устройство удобным и компактным.
Нейронная гибкая электроника
Эта новая разработка призвана убрать вспомогательные устройства и помочь человеку управлять своими гаджетами силой мысли. В ближайшем будущем мы сможем использовать компьютеры без мыши и клавиатуры и подключать любые устройства без сенсора и звука. Устройства будут просто взаимодействовать с нашим разумом, нейронная система будет давать команды, а гаджеты их выполнять.
Медицинский искусственный интеллект
Такой искусственный интеллект облегчит и ускорит работу врачей, сделав ее более точной. Медицинский интеллект способен подмечать детали, которые не могут определить врачи. С помощью ИИ можно будет поставить точный диагноз, назначить правильное лечение и предотвратить заболевания.
Только сейчас технологии стали достаточно зрелыми, чтобы взять на себя задачу повышения эффективности людей, а не обычных машин. По данным ООН, за последние пять лет индекс человеческого потенциала увеличивался в среднем на 0,6% в год, что очень мало. Внезапно стало очевидно, что при таком росте населения, уровне образования и медицины практически невозможно поддерживать рост ВВП, даже при хорошем развитии технологий и достаточном капитале на рынке.
Эволюция техники состоит из трех направлений.
самообучение – непрерывное обучение без помощи человека,
самосознание – выполнение задач на основе здравого смысла, без предварительного программирования,
самообслуживание – доступ к технологиям для каждого.
Некоторые эксперты отмечают, что искусственный интеллект имеет большой потенциал для решения глобальных проблем, связанных с эпидемиями, чрезвычайными ситуациями и экологическими проблемами.
Остаётся предположить, что технологии будущего смогут существенно изменить нашу жизнь. Мы увидим больше автономных автомобилей, роботов и устройств, связанных с Интернетом вещей.
Искусственный интеллект и квантовые вычисления помогут нам быстрее и точнее решать сложные проблемы. Биотехнологии и виртуальная реальность будут использоваться в медицине и других областях. Мы живем в захватывающие времена, и будущее еще никогда не было таким захватывающим. Осталось понять, насколько мы к этому готовы.