Գիտնականները կապ են գտել հետաքրքրասիրության և կյանքի տևողության միջև
Մադրիդի համալսարանի մասնագետները հետաքրքիր օրինաչափություն են հայտնաբերել բնավորության որոշակի գծերի և կյանքի տևողության միջև:
«Journal of Happiness Research»-ում հրապարակված փորձարկման տվյալները ցույց են տվել, որ առողջ երկարակեցությանը նպաստող հիմնական գործոնները երախտագիտություն և կարեկցանք ցուցաբերելու ունակությունն է, կենսուրախությունը, աշխուժությունը և, հատկապես, հետաքրքրասիրությունը:
Հետազոտությանը մասնակցել է 100-107 տարեկան մոտ 14 հազար մարդ։ Գիտնականները ուշադիր ուսումնասիրել են նրանց ապրելակերպի առանձնահատկությունները և պարզել բնավորության այն գծերը, որոնք օգնում են երկար ապրել։
Ամենակարևոր հատկանիշը հումորի զգացումով ուղեկցվող լավատեսությունն է։ Դրանք նվազեցնում են սթրեսի ուժգնությունը, որն անխուսափելիորեն ուղեկցում է մարդկանց: Իդեալում, լավ կլինի նաև հավատացյալ մարդ լինել, սա շատ լուրջ հոգեբանական աջակցություն է:
Թեև, նույնիսկ առանց մարդկանց ճակատագրերի վրա աստվածային ազդեցության վստահության էլ, մարդն ունակ է լավագույնի հույս ունենալ: Չպետք է կենտրոնանալ բացասականի վրա, կարևոր է ներել ուրիշներին և ինքներդ ձեզ թերությունների և սխալների համար. սա նույնպես լավ առողջություն և կայուն նյարդային համակարգ ունեցող մարդկանց բնորոշ հատկություններից մեկն է: Ինչն անկասկած ազդում է կյանքի տևողության վրա:
Հոգեկան բարեկեցության համար կարևոր է նաև կրթությունը և մտավոր ակտիվությունը: Դրանք ավելացնում են կենսուրախությունը և բարձրացնում ընդհանուր հուզական տրամադրվածությունը:
Վերջապես, ակտիվ երկարակեցության որոշիչ գործոններից մեկն էլ հետաքրքրասիրությունն է: Եթե մարդուն անընդհատ ինչ-որ բան է հետաքրքրում, նա ավելի է կապված կյանքի հետ։ Ճանաչողական գործունեությունը խրախուսում է մարդուն զարգանալ և առաջ շարժվել: Նա չի կենտրոնանում մանրուքների վրա, ինչը օգնում է պահպանել էներգիան և ուժը՝ նպաստելով օրգանիզմի առողջացմանը։

Учеными найдена связь между любопытством и продолжительностью жизни
Специалистами Мадридского университета выявлена интересная закономерность между некоторыми чертами характера и длительностью жизни.
Данные эксперимента, опубликованные в «Журнале исследований счастья», показали, что ключевыми факторами, способствующими здоровому долголетию, являются умение проявлять благодарность и сопереживание, жизнерадостность, бодрость и, особенно, любопытство.
Исследование охватило около 14 тысяч человек возрастной категории от 100 до 107 лет. Ученые внимательно изучили особенности их образа жизни и выяснили те черты личности, что помогают жить долго.
Очень важным является оптимизм, подкрепленный чувством юмора. Они снижают остроту стрессов, которые неизбежно сопутствуют людям. В идеале неплохо бы еще и быть верующим человеком, это очень серьезная психологическая опора.
Хотя, даже без уверенности в божественном влиянии на судьбы людей, человек способен надеяться на лучшее. Не зацикливаться на негативе, прощать другим и самим себе несовершенство, ошибки - это тоже одна из черт, присущих людям с крепким здоровьем и стойкой нервной системой. Что, несомненно, влияет на продолжительность жизни.
Для психического благополучия также важно образование, интеллектуальная активность. Они добавляют жизнерадостности, повышают общий эмоциональный настрой.
Наконец, одним из решающих факторов активного долголетия является любопытство. Если человеку постоянно что-то интересно, он больше привязан к жизни. Когнитивная деятельность подвигает человека на развитие, движение вперед. Он не сосредоточивается на мелочах, что помогает сохранить энергию, силы, способствуя оздоровлению организма.