Թայվանը 2026թ. կսկսի առանց անձնակազմի մարտական նավակների զանգվածային արտադրությունը
Թայվանի ռազմարդյունաբերական համալիրն ուսումնասիրում է Ուկրաինայի Զինված ուժերի՝ առանց անձնակազմի մարտական նավակների կիրառման փորձը եւ նախատեսում է սկսել դրանց սերիական արտադրությունը 2026թ.։
Նախագծի աշխատանքները վարում է Թայվանի Գիտությունների եւ տեխնոլոգիաների Չժունշանի ինստիտուտը (NCSIST)։ Ինչպես տեղեկացրել են պարբերականի աղբյուրները, երկու նախատիպերի ստեղծման համար հատկացվել է 812 մլն նոր թայվանական դոլար (մոտ 25,14 մլն դոլար)։ Օպերատորները կկարողանան հեռահար կառավարել նավակները 70 կիլոմետր հեռավորությունից՝ տեսախցիկներից տեսապատկերներ ստանալով իրական ժամանակի ռեժիմում։
Սարքերը կկատարեն պարեկման եւ ջրավազանի պաշտպանության բազմաթիվ առաջադրանքներ, գրոհներ լիրականացնեն հակառակորդի վերջրյա նավերի դեմ, ինչպես նաեւ կփնտրեն ծովային ականներ եւ սուզանավեր։ Առանց անձնակազմի նավակների սերիական արտադրությունը կսկսվի փորձարկումների ավարտից հետո։

Тайвань начнет массовое производство боевых безэкипажных катеров в 2026 году
Военно-промышленный комплекс Тайваня изучает опыт Вооруженных сил Украины в применении боевых безэкипажных катеров и планирует начать их серийное производство в 2026 году. Об этом сообщила газета «Тайбэй шибао».
По ее данным, работы над проектом ведет один из ведущих разработчиков вооружений на Тайване - Чжуншаньский институт науки и технологий (NCSIST). Как сообщили источники издания, на разработку двух прототипов выделено 812 млн новых тайваньских долларов (около $25,14 млн). Операторы смогут удаленно управлять катерами на расстоянии до 70 км, получая видеоизображение с камер в режиме реального времени.
Аппараты будут иметь разные конфигурации оборудования и выполнять широкий спектр задач по патрулированию и обороне акватории, осуществлять атаки на надводные корабли противника, а также искать морские мины и подводные лодки. Серийное производство безэкипажных катеров начнется по завершении испытаний.
Кроме того, собеседники газеты указали, что институт также разрабатывает подводные беспилотные аппараты.