Ինչպե՞ս են որոշակի գումարի դիմաց անվանակոչվում ցիկլոններն ու անտիցիկլոնները
ՌԴ հիդրոօդերևութաբանական կենտրոնի գիտական ղեկավար Ռոման Վիլֆանդը պատմել է, թե ինչպես են որոշակի գումարի դիմաց Բեռլինում անվանակոչում ցիկլոններն ու անտիցիկլոնները։
Նրա հայտարարությամբ` ցիկլոնների և անտիցիկլոնների անունները տրվում են Բեռլինի ազատ համալսարանի օդերևութաբանության ֆակուլտետի կողմից՝ վճարովի հիմունքներով: Այս մասին Մոսկվայում կայացած մամուլի ասուլիսում ասել է Վիլֆանդը՝ նշելով, որ համալսարանն ունի օդերևութաբանական կայան, որը դժվար է պահել, իսկ պետությունը դրանով չի զբաղվում, քանի որ համալսարանը մասնավոր է։ Ուստի, ղեկավարության մոտ առաջացել էր այն միտքը, որ յուրաքանչյուրը անձ, որոշակի վճարի դիմաց, կարող է անվանակոչել ցիկլոններն և անտիցիկլոնները։
«Ցիկլոնի համար պետք է վճարել 240 եվրո, անտիցիկլոնի համար՝ 360 եվրո։ Անտիցիկլոններն ավելի երկար են տևում, քան ցիկլոնները, ուստի դրանք ավելի թանկ արժեն», – ասել է Ռոման Վիլֆանդը:
Հասույթն ուղղվում է օդերևութաբանական կայանի պահպանմանը և ուսանողների խրախուսմանը:
Բացի այդ, կենտ տարիներին ցիկլոնների անունները պետք է լինեն արական, իսկ անտիցիկլոններինը՝ կանացի, և հակառակը: Այսպիսով, մինչև 2022 թվականի վերջ ցիկլոնները կունենան կանացի անուններ։

How are cyclones and anticyclones renamed  for a certain amount of money?
Roman Wilfand, scientific director of the Russian Hydrometeorological Center, told how cyclones and anticyclones are renamed in Berlin for a certain amount of money.
According to him, the names of the cyclones's anticyclones are given by the Faculty of Aeronautics of the Free University of Berlin on a paid basis. As to him the university has an aeronautical station, which is difficult to maintain, and the state does not deal with it, as the university is private. Therefore, the management had the idea that each person, for a certain fee, could rename cyclones and anticyclones.
"You have to pay 240 Euros for a cyclone, 360 Euros for an anticyclone. "Anticyclones last longer than cyclones, so they are more expensive," said Roman Wilfand.
Proceeds will be used to maintain the meteorological station and to encourage students.
Also, in odd-numbered years, the names of the cyclones should be masculine and the names of the anticyclones feminine, and vice versa. Thus, by the end of 2022, the cyclones will have female names.