Գիտնականների պնդմամբ՝ Երկրագնդի վրա կա գիտությանն անհայտ շուրջ 9 հազար ծառատեսակ
Գիտնականները պարզել են, որ Երկրագնդի վրա գոյություն ունեն ավելի շատ ծառատեսակներ, քան հայտնի է գիտությանը։ Վերջին հետազոտություններից մեկի համաձայն, գիտությանը հայտնի ավելի քան 70 000 ծառատեսակներից զատ, կան ևս մոտ 9000-ը, որոնք դեռևս անհրաժեշտ է հայտնաբերել։
Ամենահազվադեպ հանդիպող ծառերն արևադարձային անտառներում են, բայց դրանք արագ անհետանում են կլիմայի փոփոխության և ծառահատման պատճառներով։ Հետազոտությունը հիմնված է տասնյակ միլիոնավոր ծառերի վերաբերյալ տվյալների վրա, որոնք ամբողջ աշխարհում աճում են ավելի քան 100 000 անտառային տարածքներում։ Որպեսզի հասկանան, թե քանի տեսակի ծառեր դեռևս պետք է բացահայտվեն, գիտնականները կիրառել են վիճակագրական մեթոդներ։
Գիտական խմբի ղեկավար, Մինեսոտայի համալսարանի դոկտոր Փիթեր Ռայխը հայտարարել է, որ ստացված արդյունքները ցույց են տալիս, թե որքան փխրուն է համաշխարհային անտառների կենսաբազմազանությունը։ «Մեր ենթադրությունները կօգնեն իմանալ, թե որ շրջաններում է կենսաբազմազանությունը հայտնվել ամենամեծ սպառնալիքի տակ։ Դրանք Հարավային Ամերիկայի, Աֆրիկայի, Ասիայի և Օվկիանայի արևադարձային և մերձարևադարձային անտառներն են։ Եվ հենց այնտեղ, մեր գնահատմամբ, գտնվում են ամենամեծ թվով հայտնի և անհայտ հազվադեպ տեսակները։ Մենք հուսով ենք, որ նման ըմբռնումը կօգնի առաջնահերթություններ սահմանել դրանց պահպանման հետագա ջանքերում»,- BBC-ին հայտնել է Ռայխը։
Հետազոտության հեղինակներն իրենց եզրահանգումներն անվանում են անհայտ ծառերի թվաքանակի վերաբերյալ առաջին գիտականորեն հիմնավորված գնահատականը։ Համաձայն այդ տվյալների՝ աշխարհում կա ծառերի 14 %-ով ավելի շատ տեսակ, քան նախկինում ենթադրվում էր։
Անհայտ ծառերի թվով ամենամեծ մայրցամաքը Հարավային Ամերիկան է։ Դրան բաժին է հասնում 9 000 նոր տեսակների մոտ 43 %-ը։ Նրան հաջորդում են Եվրասիան (22 %), Աֆրիկան (16 %), Հյուսիսային Ամերիկան (15 %) և Օվկիանան (11 %)։
Առաջնային տարբեր անտառների գոյությունը խիստ կարևոր է մարդկության և համաշխարհային տնտեսության համար։ Երկրագնդի վրա այդպիսի անտառների ճնշող մեծամասնությունը գտնվում է արևադարձային երկրներում, սակայն այնտեղ մի քանի պատճառներով պայմանավորված դրանք հայտնվել են սպառնալիքի տակ, որոնց թվում են Արևմուտքում սպառվող սննդամթերքի բաղադրիչների աճեցումը, ներառյալ միսը, արմավենու յուղը, և սոյան, կլիմայի փոփոխությունը, հրդեհները։
Հետազոտության մեջ, որի արդյունքերը հրապարակվել են Proceedings of the National Academy of Sciences ամսագրում, մասնակցել են աշխարհի մի շարք երկրների ավելի քան 140 գիտնականներ։
Օքսֆորդի համալսարանից դոկտոր Յադվինդեր Մալհին նշել է, որ արևադարձային անտառներին անհրաժեշտ է ավելի շատ ուշադրություն հատկացնել, քանի որ դրանք հանդիսանում են «կենսաբազմազանության համաշխարհային գանձարաններ», որոնք կլանում են ածխաթթու գազի արտանետումների մեծ մասը և այդպիսով արագացնում գլոբալ տաքացումը։ «Այս հետազոտությունը ցույց է տալիս, որ արևադարձային անտառները տարբերվում են նույնիսկ ծառերի մեծ բազմազանությամբ, քան մենք կարող էինք մեզ պատկերացնել»,- նշել է նա։

Ученые утверждают, что на Земле насчитывается около 9000 неизвестных видов деревьев
Ученые обнаружили, что видов деревьев на Земле больше, чем известно науке. Би-би-си пишет, что согласно одному из последних исследований, помимо более чем 70 000 видов деревьев, известных науке, осталось еще около 9000, которые еще предстоит открыть.
Самые редкие деревья встречаются в тропических лесах, но они стремительно исчезают из-за изменения климата и вырубки лесов. Исследование основано на данных о десятках миллионов деревьев, которые растут в более чем 100 000 лесных массивов по всему миру. Ученые использовали статистические методы, чтобы понять, сколько видов деревьев еще предстоит идентифицировать.
Глава научной группы доктор Питер Райх из Миннесотского университета заявил, что полученные результаты показывают, насколько хрупко биоразнообразие мировых лесов. «Наши предположения помогут узнать, в каких регионах биоразнообразие находится под наибольшей угрозой. Это тропические, субтропические леса Южной Америки, Африки, Азии, Азии и Тихого океана. И именно там, по нашей оценке, находится наибольшее количество известных и неизвестных редких видов. «Мы надеемся, что такое понимание поможет расставить приоритеты в дальнейших усилиях по их сохранению», - сказал Райх Би-би-си.
Авторы исследования называют свои выводы первой научно обоснованной оценкой количества неизвестных деревьев. Согласно этим данным, в мире насчитывается на 14% больше видов деревьев, чем считалось ранее.
Самый большой континент с неизвестным количеством деревьев - Южная Америка. На его долю приходится около 43% из 9000 новых видов. За ней следуют Евразия (22%), Африка (16%), Северная Америка (15%) и Океания (11%).
Существование различных девственных лесов очень важно для человечества и мировой экономики. Подавляющее большинство таких лесов на земле находится в тропиках, но им угрожают по ряду причин, включая рост потребляемых на Западе пищевых компонентов, включая мясо, пальмовое масло, соевые бобы, изменение климата и пожары.
В исследовании, опубликованном в Proceedings of the National Academy of Sciences, приняли участие более 140 ученых со всего мира.
Доктор Джадвиндер Мали из Оксфордского университета сказал, что тропические леса требуют большего внимания, потому что они являются «сокровищами глобального биоразнообразия», которые поглощают большую часть своих выбросов углекислого газа, тем самым ускоряя глобальное потепление. «Это исследование показывает, что тропические леса даже более разнообразны, чем мы могли себе представить», — сказал он.