Աշխարհի խոշորագույն լճերում ջրի ծավալը գնալով նվազում է
1990-ականների սկզբից ի վեր աշխարհի հիմնական լճերի և ջրամբարների մեծ մասում ջրի ծավալը նվազել է՝ հիմնականում կլիմայի փոփոխության պատճառով, ինչը մեծացրել է գյուղատնտեսության, հիդրոէներգիայի և մարդկանց սպառման համար ջրի առկայության վերաբերյալ մտահոգությունները: Այս մասին ասվում է գիտնականների միջազգային խմբի կողմից անցկացված նոր հետազոտության մեջ։
Նրանք հանգել են եզրակացությանը, որ աշխարհի կարևորագույն ջրային աղբյուրներից մի քանիսը` Եվրոպայի և Ասիայի միջև գտնվող Կասպից ծովից մինչև Հարավային Ամերիկայի Տիտիկակա լիճը, գրեթե երեսուն տարի շարունակ ջուր են կորցնում՝ տարեկան 22 միլիարդ տոննա ընդհանուր արագությամբ:
Վիրջինիայի համալսարանի մակերևութային ջրերի հիդրոլոգ Ֆանֆան Յաոն, որը ղեկավարել է Science ամսագրում հրապարակված հետազոտությունը, ասում է, որ բնական լճերի 56% անկումը պայմանավորված է կլիմայի տաքացմամբ և մարդկանց կողմից ջրի սպառման ծավալներով:
Հետազոտության հեղինակները եզրակացրել են, որ մարդու կողմից ջրի անկայուն օգտագործումը, տեղումների մակարդակի փոփոխությունները, ջրի մեջ մասնիկների նստեցումը և ջերմաստիճանի բարձրացումը հանգեցրել են լճի մակարդակի նվազմանը ամբողջ աշխարհում: 1992-2020 թվականներին նման նվազում է հայտնաբերվել լճերի 53%-ում։

Объем воды в крупнейших озерах мира уменьшается
С начала 1990-х объем воды в большинстве крупных озер и водохранилищ мира сократился, в основном из-за изменения климата, что вызывает опасения по поводу доступности воды для сельского хозяйства, гидроэнергетики и потребления человеком, говорится в новом исследовании, проведенном международной группой ученых, пишет golosameriki.com
Фанфан Яо, гидролог поверхностных вод из Университета Вирджинии, который руководил исследованием, опубликованным в журнале Science, сказал, что сокращение естественных озер на 56% связано с потеплением климата и потреблением человеком воды.
Они пришли к выводу, что некоторые из наиболее важных источников воды в мире, от Каспийского моря между Европой и Азией до озера Титикака в Южной Америке, теряли воду в течение почти трех десятилетий с общей скоростью 22 миллиарда тонн в год.
Авторы исследования пришли к выводу, что нерациональное использование воды человеком, изменение уровня осадков, осаждение частиц в воде и повышение температуры привели к снижению уровня озер во всем мире.В период с 1992 по 2020 год такое снижение было обнаружено в 53% озер.