ԱՄՆ-ում վեգանական պանիր են հայտնագործել
ԱՄՆ-ում Change Foods սկսնակ ընկերությունը վեգանական պանիր է հայտնագործել՝ առանց կովի կաթի կամ բուսական բաղադրիչների օգտագործման, եւ ստացել է աջակցություն սննդային տեխնոլոգիաների խոշոր ներկայացուցիչների կողմից, գրում է Bloomberg-ը։
Ամերիկյան ընկերությունը ծրագրում է սկսել իր պանրի վաճառքն ԱՄՆ-ում 2023 թվականին։ Նորարարական կաթնամթերք մշակելու նպատակով Change Foods-ին աջակցություն է հայտնել սփրեդ արտադրող Upfield Group-ը եւ սննդամթերքի խոշոր դիստրիբյուտորը՝ Sigma-ն:
Bloomberg-ի հաղորդմամբ՝ վեգանական պանիրները համով եւ նյութակազմվածքով չի կարելի համեմատել իրական պանիրների հետ։ Սակայն Change Foods-ը կարծում է, որ անհրաժեշտ է նման կաթնամթերք աճեցնել ոչ թե բույսերի բաղադրիչների հիման վրա, այլ ճշգրիտ խմորման միջոցով։ «Այս կերպ մենք ստիպված չենք լինի երկու կամ երեք տարի սպասել կով մեծացնելու համար»,- բացատրում է ընկերության հիմնադիր Դեւիդ Բաքքան: Նոր տեխնոլոգիան թույլ է տալիս միկրոօրգանզիմների օգնությամբ, որոնց մեջ կան կովի ԴՆԹ-ի մասեր, կաթնամթերք արտադրել։
Տեխնոլոգիայի շնորհիվ կարելի է ոչ միայն վերստեղծել պանիրների համային հատկությունները, այլեւ հեշտացնել դրանց արտադրությունը։
Upfield-ի եւ Sigma-ի հետ համագործակցությամբ Change Foods-ը հավաքել է 12 միլիոն դոլար՝ նախնական ֆինանսավորման նոր փուլում։ Ընկերությունում ընդհանուր ներդրումները գերազանցել են 15,3 մլն դոլարը։ Ներդրողների թվում են Route 66 Ventures-ը, ինչպես նաեւ Google-ի արհեստական ​​ինտելեկտի բաժնի ղեկավար Ջեֆ Դինը։

В США изобрели веганский сыр
В США начинающая компания Change Foods изобрела веганский сыр без использования коровьего молока и растительных компонентов и получила поддержку от крупных представителей сектора пищевых технологий. Об этом сообщает агентство Bloomberg.
Американская компания планирует начать продажу своего сыра в США в 2023 году. В стремлении разработать инновационный молочный продукт Change Foods поддержали производитель спредов Upfield Group и крупный дистрибьютор продуктов питания Sigma.
Как сообщает Bloomberg, веганские сыры по вкусу и текстуре нельзя сравнить с настоящими. Однако в Change Foods считают, что выращивать подобную молочную продукцию необходимо не на основе растительных компонентов, а путем прецизионной ферментации. «Таким образом, нам не нужно ждать два-три года для выращивания коровы», — объясняет основатель компании Дэвид Бакка. Новая технология позволяет с помощью микроорганизмов, в которых есть часть коровьей ДНК, производить молочные белки.
Благодаря технологии можно не только воссоздать вкус и плавкость сыров, но и облегчить их изготовление. «Святой Грааль альтернативных белков — это сыр, — считает Бакка. — Сыр — это последнее, от чего люди отказываются, когда переходят на растительное питание. У них на это есть веская причина — некоторые люди никогда не смогут отказаться от сыра, потому что существующая сейчас альтернатива просто им не подходит. В молочных же белках есть нечто уникальное, что невозможно достичь в достаточной степени благодаря растительным компонентам».
Наряду с соглашениями о сотрудничестве с Upfield и Sigma, Change Foods также привлекла 12 миллионов долларов в новом раунде начального финансирования. Общий объем инвестиций в компанию превысил 15,3 миллиона долларов. Среди инвесторов — Route 66 Ventures, а также глава подразделения искусственного интеллекта Google Джефф Дин.