Վանիլինի հոտը մոլորակի բնակիչների համար ամենահաճելի բույրն է ճանաչվել
Վանիլի բույրը երբեմն անվտանգ եւ ձանձրալի են անվանում: Սակայն միջազգային փորձագետների խումբը վանիլինը աշխարհի ամենասիրելի հոտ է անվանել:
Օքսֆորդի համալսարանի եւ Ստոկհոլմի Կառոլինայի ինստիտուտի գիտնականները 10 հոտ են ներկայացրել աշխարհի ինը տարբեր մշակույթների 235 մարդկանց, գրում է The Daily Telegraph-ը:
Ինը մշակույթների ներկայացուցիչները եղել են Ամերիկայի, Մեքսիկայի եւ Թաիլանդի քաղաքների բնակիչներ, ինչպես նաեւ Հարավային Ամերիկայի լեռներում ապրող մեկուսի ֆերմերներ, Հարավարեւելյան Ասիայի արեւադարձային անտառների որսորդ-հավաքողներ եւ Կենտրոնական Ամերիկայի խաղաղօվկիանոսյան ափի ձկնորսական համայնքների ներկայացուցիչներ:
Նախագծում ներգրավվել են հեռավոր վայրերում աշխատող դաշտային գիտնականներ, որպեսզի հոտավետ սրվակները հասցնեն մեկուսացած մարդկանց, ովքեր քիչ կամ ընդհանրապես չեն բախվել արեւմտյան բույրերին:
«Մենք ուզում էինք պարզել, թե արդյոք ամբողջ աշխարհում մարդիկ նույն կերպ են ընկալում հոտերը եւ սիրում են նույն տեսակի հոտեր, թե՞ դա մշակույթով է պայմանավորված: Ավանդաբար համարվում է, որ դա կապ ունի մշակույթի հետ, բայց մենք կարող ենք ցույց տալ, որ մշակույթը շատ քիչ է առնչվում դրան»,- ասել է ուսումնասիրության հեղինակ, դոկտոր Արթին Արշամյանը՝ Կառոլինայի ինստիտուտից:
Արդյունքում, գիտնականները պարզել են, որ մշակութային ենթատեքստը կամ որոշակի մշակույթին պատկանելը չի ազդում այն բանի վրա, թե որքանով է մարդը սիրում այս կամ այն հոտը, իսկ բույրի քիմիական կառուցվածքը առաջացնում է «հավանել» կամ «չհավանել» ռեակցիա՝ անկախ նրանից, թե աշխարհի որ մասում է ապրում մարդը, ինչ լեզվով է խոսում եւ ինչ է ուտում։
Հետազոտության շրջանակում ընտրվել է 10 հոտ, որոնց թվում եղել են քիմիական նյութերի, քրտնած ոտքերի, քայքայվող ձկան, սնկերի, նարդոսի եւ վանիլինի հոտեր:
Հետազոտության արդյունքները հրապարակվել են Current Biology ամսագրում, մասնակիցներին ուղղակի խնդրել են հոտ քաշել յուրաքանչյուր քիմիական նյութից եւ գնահատել, թե որքան հաճելի է այն, համեմատած մյուս իննի հետ:
Վանիլը, որը խոլորձից է ստացվում, ամենանախընտրելի բույրն է եղել, դրան հաջորդել են դեղձի բույրով քիմիական նյութը եւ նարդոս հիշեցնող բույրը:
Իսկ ամենատհաճ հոտեր համարվել են իզովալերիկ թթու, դիէթիլդիսուլֆիդ եւ 2-իզոբուտիլ-3-մետոքսիպիրազին կոչվող քիմիական նյութերը, որոնց հոտերը հիշեցնում են համապատասխանաբար քրտնած ոտքեր, քայքայվող ձուկ եւ գերհասունացած կանաչ պղպեղ:

Запах ванили признан самым приятным ароматом для жителей планеты
Аромат ванили иногда называют безопасным и скучным. Однако группа международных экспертов признала ваниль самым любимым запахом в мире.
Ученые из Оксфордского университета и Каролинского института в Стокгольме представили 10 запахов 235 людям из девяти разных культур мира, пишет The Daily Telegraph.
В число девяти культур вошли жители городских районов Америки, Мексики и Таиланда, а также уединенные фермеры, живущие в горах Южной Америки, охотники-собиратели в тропических лесах Юго-Восточной Азии и рыбацкие общины на тихоокеанском побережье Центральной Америки.
Для проекта были привлечены полевые ученые, работающие в отдаленных районах, чтобы доставить ароматические флаконы изолированным людям, которые практически не сталкивались с западными запахами.
«Мы хотели выяснить, одинаково ли люди во всем мире воспринимают запахи и любят одни и те же типы запахов, или это нечто культурно обусловленное. Традиционно считается, что это связано с культурой, но мы можем показать, что культура имеет к этому очень мало отношения», - рассказал автор исследования, доктор Артин Аршамян из Каролинского института.
В результате ученые обнаружили, что культурный подтекст или принадлежность к той или иной культуре практически не влияют на то, насколько человеку нравится тот или иной запах, а химическая структура аромата вызывает реакцию «нравится» или «не нравится» независимо от того, в какой части света он живет, на каком языке говорит и что ест.
В рамках исследования было выбрано 10 запахов, среди которых были химические вещества, пахнущие потными ногами, разлагающейся рыбой, грибами, лавандой и ванилью.
Участников исследования, результаты которого были опубликованы в журнале Current Biology, просто попросили понюхать каждое химическое вещество и оценить, насколько приятным оно им кажется по сравнению с остальными девятью.
Ваниль, получаемая из орхидеи, оказалась наиболее предпочтительным запахом, за ней следует химическое вещество, пахнущее персиками, и аромат, напоминающий лаванду.
На другом конце шкалы самыми неприятными запахами оказались химические вещества под названием изовалериановая кислота, диэтилдисульфид и 2-изобутил-3-метоксипиразин, которые пахнут потными ногами, разлагающейся рыбой и перезрелым зеленым перцем, соответственно.