Դուբայում կկառուցեն աշխարհի ամենամեծ արհեստական խութը
Դուբայում ծրագրում են կառուցել աշխարհի ամենամեծ արհեստական խութը՝ Dubai Reefs-ը: Այն կզբաղեցնի 200 քառակուսի կիլոմետր տարածք եւ կդառնա ավելի քան 1 միլիարդ կորալների եւ 100 միլիոն մանգրոյի ծառերի համար տուն:
«Օվկիանոսը կյանքի աղբյուր է, որը ղեկավարում է ամեն ինչ: Հաշվի առնելով, որ մեր մոլորակի վրա ամեն ինչ փոխկապակցված է, առողջ օվկիանոսը առողջ քաղաք է: Մեր օվկիանոսը բոլորովին այլ կլինի մինչեւ դարավերջ, եթե մենք այսօր քայլեր չձեռնարկենք»,- ասել են նախագծի հեղինակները։
Dubai Reefs-ը կօգնի վերականգնել ծովային եւ ափամերձ միջավայրը: Այնտեղ կտեղակայվեն ծովային հետազոտությունների, ինչպես նաեւ էկոտուրիզմի համար օբյեկտներ: Լողացող տները ամբողջությամբ կաշխատեն վերականգնվող էներգիայի աղբյուրներից։

В Дубае построят крупнейший в мире искусственный риф
В Дубае планируют построить крупнейший в мире искусственный риф Dubai Reefs. Он займет 200 квадратных километров и станет домом для более чем 1 миллиарда кораллов и 100 миллионов мангровых деревьев.
«Океан - источник жизни, управляющий всем. Учитывая, что все на нашей планете взаимосвязано, здоровый океан - это здоровый город. Наш океан будет совершенно другим к концу века, если мы не примем меры сегодня», - сказали авторы проекта.
Dubai Reefs должен помочь в восстановлении морской и прибрежной среды. В нем разместятся объекты для морских исследований, а также экотуризма. Плавучие домики будут работать на полностью возобновляемых источниках энергии.