Դուբայում կկառուցեն աշխարհի ամենամեծ արհեստական խութը
Դուբայում ծրագրում են կառուցել աշխարհի ամենամեծ արհեստական խութը՝ Dubai Reefs-ը: Այն կզբաղեցնի 200 քառակուսի կիլոմետր տարածք եւ կդառնա ավելի քան 1 միլիարդ կորալների եւ 100 միլիոն մանգրոյի ծառերի համար տուն:
«Օվկիանոսը կյանքի աղբյուր է, որը ղեկավարում է ամեն ինչ: Հաշվի առնելով, որ մեր մոլորակի վրա ամեն ինչ փոխկապակցված է, առողջ օվկիանոսը առողջ քաղաք է: Մեր օվկիանոսը բոլորովին այլ կլինի մինչեւ դարավերջ, եթե մենք այսօր քայլեր չձեռնարկենք»,- ասել են նախագծի հեղինակները։
Dubai Reefs-ը կօգնի վերականգնել ծովային եւ ափամերձ միջավայրը: Այնտեղ կտեղակայվեն ծովային հետազոտությունների, ինչպես նաեւ էկոտուրիզմի համար օբյեկտներ: Լողացող տները ամբողջությամբ կաշխատեն վերականգնվող էներգիայի աղբյուրներից։

The world's largest artificial reef will be built in Dubai
In Dubai, they are planning to build the world's largest artificial reef, Dubai Reefs. It will cover an area of 200 square kilometers and will be home to more than 1 billion corals and 100 million mangrove trees.
“The ocean is the source of life that governs everything. Given that everything on our planet is interconnected, a healthy ocean is a healthy city. Our ocean will be completely different by the end of the century if we don't take steps today," the authors of the project said.
Dubai Reefs will help restore the marine and coastal environment. Facilities for marine research and ecotourism will be located there. The floating houses will be entirely powered by renewable energy sources.