Կակաո աճեցնող ֆերմերները վախենում են, որ կլիմայի փոփոխությունը կնվազեցնի բերքատվությունը
Ավելի քան 40 տարի Ժան-Բատիստ Սալեյոն կակաո է աճեցնում Կոտ դ'Իվուարում իր ընտանիքի մի քանի հեկտար հողատարածքում։ Այն արեւմտյան Աֆրիկայի երկիր է եւ արտադրում է աշխարհի կակաոյի գրեթե կեսը: Սակայն այս տարի Սալեյոն ասում է, որ անձրեւներն անկանխատեսելի են դարձել, եւ ինքը մտավախություն ունի, որ բերքը կարող է կլիմայի փոփոխության եւս մեկ զոհ դառնալ, հայտնում է AP-ը:
Coffee-Cocoo խորհրդի տվյալներով՝ Կոտ դ'Իվուարում կակաոյի աճեցմամբ մոտ 600 000 ֆերմերներ են զբաղվում։ Երկիրն ապահովում է երկրի մոտ 6 միլիոնանոց բնակչության գրեթե մեկ քառորդը: Պաշտոնական տվյալների համաձայն՝ կակաոն կազմում է Կոտ դ'Իվուարի ազգային ՀՆԱ-ի մոտ 15 տոկոսը։
Ազգային արտադրությունը մնում է նախկին մակարդակում, քանի որ աճում է մշակվող հողերի քանակը։ Սակայն փորձագետներն ասում են, որ այս տարի տուժում են փոքր ֆերմերները: Որպեսզի կակաոյի ծառը լավ պտուղ տա, անձրեւները պետք է գան աճի ցիկլի ճիշտ ժամանակին։ Սխալ ժամանակ տեղացող անձրեւը կարող է հանգեցնել բերքի հիվանդության:
Նրանք, ովքեր սովոր են 500 կիլոգրամ արտադրել, այս տարի ընդամենը 200 կիլոգրամ են պլանավորում, ասել է Anouanze կոոպերատիվի գլխավոր քարտուղար Ժան Յաո Բրուն, որն օգնում է ֆերմերներին իրենց բերքը շուկա հանել: «Մեր արտադրողները արտադրական մեծ խնդիրներ ունեն»,- ասել է նա։

For over 40 years, Jean-Baptiste Saleio has been growing cocoa on several acres of his family's land in Cote D'Ivoire, a West African country that produces almost half of the world's cocoa. But this year, Saleyo says the rains have become unpredictable and he fears his crop could be another victim of climate change.
About 600,000 farmers are employed in cacao cultivation, according to the Coffee-Cocoa Council, which ultimately provides nearly a quarter of the country's population of about 6 million people. National production remains at the same level because the amount of cultivated land is growing. But experts say small farmers are suffering this year. In order for the cocoa tree to bear fruit well, the rains must come at the right time in the growth cycle. Rain at the wrong time can lead to crop disease.
Some of those accustomed to producing 500 kilograms plan only 200 kilograms this year, said Jean Yao Bru, general secretary of the Anouanze cooperative, which helps farmers get their crops to markets. “Our manufacturers have big production problems,” he said.