Հայտնի են աշխարհում ամենից մաքուր եվ ամենից աղտոտված օդ ունեցող վայրերը
Ամերիկյան Վիրգինյան կղզիները, Նոր Կալեդոնիան եւ Պուերտո Ռիկոն ճանաչվել են աշխարհում ամենից մաքուր օդն ունեցող վայրերը։ Շվեյցարական IQAir ընկերության մասնագետները ուսումնասիրել են 117 երկրում օդի մաքրության վիճակը, մասնավորապես՝ օդի մեջ PM 2,5 միկրոմասնիկի պարունակության մակարդակը եւ պարզել, որ ուսումնասիրված երկրներից միայն նշված երեք տարածքներն են, որ համապատասխանում են օդի մաքրության ԱՀԿ ստանդարտներին։
Նշենք, որ շվեյցարական այս ընկերությունը զբաղվում է օդի մաքրիչների արտադրությամբ։ Օդի որակի տեսակետից աշխարհում ամենավերջին տեղում գտնվում են՝ Բանգլադեշը, Չադը, Պակիստանը, Տաջիկստանն ու Հնդկաստանը։
Նշենք, որ PM 2,5 միկրոմասնիկները կարող են առաջացնել շնչառական հիվանդություններ, ինֆարկտներ, ինսուլտներ եւ օնկոլոգիական հիվանդություններ։
Նշենք նաեւ, որ աշխարհում, համաձայն ԱՀԿ տվյալների, տարեկան 4,2 միլիոն մարդ մահանում է օդի աղտոտվածության պատճառով։

The cleanest and dirty places in the world are known
The US Virgin Islands, New Caledonia and Puerto Rico are recognized as the places with the cleanest air in the world. It is reported by CNBC. Specialists from the Swiss company IQAir studied the state of air purity in 117 countries, in particular the level of PM 2.5 microparticles in the air, and found that only three surveyed areas air purification achieve the required standard ·standards.
It should be noted that this Swiss company is engaged in the production of air purifiers. Bangladesh, Chad, Pakistan, Tajikistan and India rank last in the world for air quality.
Note that PM 2.5 microparticles can cause respiratory diseases, heart attacks, strokes and cancer. It should also be noted that according to WHO, 4.2 million people die each year due to air pollution.