Գիտնականները «դեղին աղյուսից ճանապարհ» են հայտնաբերել Խաղաղ օվկիանոսի հատակին
Խաղաղ օվկիանոսի Լիլիուոկալանի լեռնաշղթայի ստորջրյա լեռների վրա՝ Հավայան կղզիների ափերի մոտ, գիտնականները «դեղին աղյուսից ճանապարհ» են հայտնաբերել։ Այն գտնվում է հազար մետր խորության վրա, այն տեսանկարահանել է Nautilus հետազոտական նավը։
Հայտնաբերված «ճանապարհն» իրականում կապ չունի առասպելական խորտակված կղզու հետ։ Ըստ երկրաբանների՝ տեսագրության մեջ «հինավուրց հրաբխային ակտիվության օրինակ է»։
«Աղյուսները» կազմող ճեղքերը տեխնածին չեն. դրանք հայտնվել են նոր ժայթքումների ժամանակ ժայռի տաքացման եւ սառեցման բազմաթիվ ցիկլերի արդյունքում։

Ученые обнаружили «дорогу из желтого кирпича» на дне Тихого океана
На подводных горах хребта Лилиуокалани в Тихом океане у побережья Гавайев ученые обнаружили «дорогу из желтого кирпича». Она находится на глубине в тысячу метров, ее засняло на видео исследовательское судно Nautilus.
На самом деле, обнаруженная «дорога» не имеет никакого отношения к мифическому затонувшему острову. Как заявили геологи, на видео «пример древней активной вулканической активности».
Трещины, образующие «кирпичи», не рукотворные. Они появились в результате множества циклов нагревания и охлаждения породы во время новых извержений.