Գիտնականները քայլող ձուկ են հայտնաբերել
1996 թվականին Բասի նեղուցի հեռավոր կղզում գիտնականների հայտնաբերած ձուկը պատկանում է Pezichthys compressus տեսակին: Դրա ներկայացուցիչները կարողանում են լողակներով քայլել ծովի հատակին՝ օգտագործելով դրանք որպես ձեռքեր։ Նախկինում ձկանը տեսել են ընդամենը երկու անգամ՝ 1986 և 1996 թվականներին։ Երկու դեպքում էլ դա տեղի է ունեցել Ավստրալիայի Վիկտորիա նահանգի ափերի մոտ։
Pezichthys compressus-ի նախընտրելի միջավայրը և հնարավոր քանակությունը անհայտ են մնում: Նոր նմուշը հայտնաբերվել է Ավստրալիայի հարավարևելյան ափերի մոտ կլիմայի փոփոխության ազդեցությունը ծովային միջավայրի վրա ուսումնասիրող արշավախմբի կողմից:
CSIRO-ի հետազոտող Կարլի Դիվայնն ասել է, որ ձուկը գտնվել է 292 մետր խորության վրա՝ Ֆլինդերս կղզու մոտ գտնվող ստորջրյա կիրճի եզրին, Թասմանիայի մայրցամաքային մասից դեպի հյուսիսարևելք: «Այս ձուկը գտնելն աներևակայելի դժվար բան է», - ասել է նա:

Scientists have discovered a walking fish
A rare walking fish has been spotted in Australia, the last time people saw it 25 years ago. This is reported by CSIRO.
The fish discovered by scientists on a remote island in Bass Strait in 1996 belongs to the species Pezichthys compressus. Its representatives are able to walk on the bottom of the sea with fins, using them as hands, reports Lenta.ru. Previously, the fish was seen only twice, in 1986 and 1996. In both cases, it happened off the coast of the Australian state of Victoria.
The preferred habitat and potential abundance of Pezichthys compressus remain unknown. The new specimen was discovered off the southeast coast of Australia by an expedition investigating the effects of climate change on the marine environment.
CSIRO researcher Carly Devine said the fish was found at a depth of 292 meters on the edge of an underwater canyon near Flinders Island, northeast of mainland Tasmania. "Finding this fish is incredibly difficult," he said.