Գիտնականները քայլող ձուկ են հայտնաբերել
1996 թվականին Բասի նեղուցի հեռավոր կղզում գիտնականների հայտնաբերած ձուկը պատկանում է Pezichthys compressus տեսակին: Դրա ներկայացուցիչները կարողանում են լողակներով քայլել ծովի հատակին՝ օգտագործելով դրանք որպես ձեռքեր։ Նախկինում ձկանը տեսել են ընդամենը երկու անգամ՝ 1986 և 1996 թվականներին։ Երկու դեպքում էլ դա տեղի է ունեցել Ավստրալիայի Վիկտորիա նահանգի ափերի մոտ։
Pezichthys compressus-ի նախընտրելի միջավայրը և հնարավոր քանակությունը անհայտ են մնում: Նոր նմուշը հայտնաբերվել է Ավստրալիայի հարավարևելյան ափերի մոտ կլիմայի փոփոխության ազդեցությունը ծովային միջավայրի վրա ուսումնասիրող արշավախմբի կողմից:
CSIRO-ի հետազոտող Կարլի Դիվայնն ասել է, որ ձուկը գտնվել է 292 մետր խորության վրա՝ Ֆլինդերս կղզու մոտ գտնվող ստորջրյա կիրճի եզրին, Թասմանիայի մայրցամաքային մասից դեպի հյուսիսարևելք: «Այս ձուկը գտնելն աներևակայելի դժվար բան է», - ասել է նա:

Ученые обнаружили ходячую рыбу
Рыба, впервые с 1996 года обнаруженная учеными в районе отдаленного острова в Бассовом проливе, относится к виду Pezichthys compressus. Его представители способны шагать по дну на плавниках, используя их как руки, сообщает Lenta.ru. Ранее ее видели лишь дважды: в 1986 и 1996 годах. В обоих случаях это произошло у побережья австралийского штата Виктория.
Предпочтительная среда обитания и потенциальная численность рыб вида Pezichthys compressus остаются неизвестными. Новый экземпляр был найден в ходе экспедиции, направленной на исследование воздействия климатических изменений на морскую среду у юго-восточного побережья Австралии.
Исследователь CSIRO Карли Девайн заявила, что рыба находилась на глубине 292 метра у края подводного каньона возле острова Флиндерс, к северо-востоку от материковой части Тасмании. «Найти эту рыбу невероятно сложно», - подчеркнула она.