Գիտնականները պարզել են, թե ինչպես է գազարը ստացել իր նարնջագույն երանգը
Գիտնականները վերծանել և համեմատել են գազարի ավելի քան 600 տեսակների ԴՆԹ-ի կառուցվածքը, ինչը նրանց օգնել է ապացուցել, որ դրանք ընտելացվել են մ.թ. 9-10-րդ դարերում Արևմտյան կամ Կենտրոնական Ասիայում։ Նաև բացահայտել են երեք գեների մուտացիաները, որոնք ստիպում են գազարին կուտակել վիտամին A և նարնջագույն դառնալ: Այս մասին, ըստ shantnews-ի՝ հայտնում է Հյուսիսային Կարոլինայի համալսարանի (NCSU) մամուլի ծառայությունը։ Հետազոտության արդյունքները հրապարակվել են Nature Plants ամսագրում:
«Մենք, ըստ էության, վերակառուցել ենք գազարների ընտելացման և նարնջագույն դառնալու ամբողջ ժամանակագրությունը: Դա տեղի է ունեցել սպիտակ և դեղին գազարների խաչասերումից հետո», – ասել է NCSU-ի դոցենտ Մասսիմո Իորիցոն, ում խոսքերը մեջբերում է համալսարանի մամուլի ծառայությունը։
Իորիցոն և նրա գործընկերները երկար տարիներ ուսումնասիրել են գազարի գենոմը, որպեսզի հայտնաբերեն գեները, որոնք պատասխանատու են հիվանդությունների նկատմամբ դիմադրողականություն ձևավորելու բույսերի հատկության համար, ինչպես նաև նարնջագույն պիգմենտների համար, որոնք հանդիսանում են վիտամին A-ի նախադրյալները: Գիտնականներն առաջին մեծ քայլն արեցին այս տեղեկությունը ստանալու ուղղությամբ 2016թ. , երբ նրանք առաջին անգամ ամբողջությամբ վերծանեցին դեղին գազարի գենոմը։
Հետագա տարիներին Իորիցոն և նրա գործընկերները ուսումնասիրեցին գազարի 630 տեսակների ԴՆԹ կառուցվածքը, այդ թվում՝ վայրի, դեղին, սպիտակ, նարնջագույն և մանուշակագույն: Գիտնականները համեմատել են գազարի այս սորտերի գենոմների փոքր մուտացիաները, որոնք հնարավորություն են տվել վերականգնել այս բույսի ընտելացման պատմությունը:

Ученые выяснили, как морковь приобрела оранжевый оттенок
Ученые расшифровали и сравнили структуру ДНК более чем 600 сортов моркови, что помогло им доказать, что она была одомашнена в нашей эры. В 9-10 веках в Западной или Средней Азии. Они также выявили мутации в трех генах, которые заставляют морковь накапливать витамин А и становиться оранжевой. Как передает shantnews, об этом сообщает пресс-служба Университета Северной Каролины (NCSU). Результаты исследования были опубликованы в журнале Nature Plants.
«Мы, по сути, реконструировали всю хронологию того, как морковь одомашнилась и стала оранжевой. Это произошло после скрещивания белой и желтой моркови", - сообщил доцент СКГУ Массимо Иориццо, слова которого приводит пресс-служба вуза.
Иориццо и его коллеги потратили много лет на изучение генома моркови, чтобы идентифицировать гены, ответственные за способность растения развивать устойчивость к болезням, а также за оранжевые пигменты, которые являются предшественниками витамина А. Первый большой шаг к получению этой информации ученые сделали в 2016 году. , когда они впервые полностью секвенировали геном желтой моркови.
В последующие годы Иориццо и его коллеги изучили структуру ДНК 630 разновидностей салата, включая дикий, желтый, белый, оранжевый и фиолетовый. Ученые сравнили небольшие мутации в геномах этих сортов моркови, что позволило реконструировать историю одомашнивания этого растения.