Գիտնականները պարզել են, թե ինչպես է գազարը ստացել իր նարնջագույն երանգը
Գիտնականները վերծանել և համեմատել են գազարի ավելի քան 600 տեսակների ԴՆԹ-ի կառուցվածքը, ինչը նրանց օգնել է ապացուցել, որ դրանք ընտելացվել են մ.թ. 9-10-րդ դարերում Արևմտյան կամ Կենտրոնական Ասիայում։ Նաև բացահայտել են երեք գեների մուտացիաները, որոնք ստիպում են գազարին կուտակել վիտամին A և նարնջագույն դառնալ: Այս մասին, ըստ shantnews-ի՝ հայտնում է Հյուսիսային Կարոլինայի համալսարանի (NCSU) մամուլի ծառայությունը։ Հետազոտության արդյունքները հրապարակվել են Nature Plants ամսագրում:
«Մենք, ըստ էության, վերակառուցել ենք գազարների ընտելացման և նարնջագույն դառնալու ամբողջ ժամանակագրությունը: Դա տեղի է ունեցել սպիտակ և դեղին գազարների խաչասերումից հետո», – ասել է NCSU-ի դոցենտ Մասսիմո Իորիցոն, ում խոսքերը մեջբերում է համալսարանի մամուլի ծառայությունը։
Իորիցոն և նրա գործընկերները երկար տարիներ ուսումնասիրել են գազարի գենոմը, որպեսզի հայտնաբերեն գեները, որոնք պատասխանատու են հիվանդությունների նկատմամբ դիմադրողականություն ձևավորելու բույսերի հատկության համար, ինչպես նաև նարնջագույն պիգմենտների համար, որոնք հանդիսանում են վիտամին A-ի նախադրյալները: Գիտնականներն առաջին մեծ քայլն արեցին այս տեղեկությունը ստանալու ուղղությամբ 2016թ. , երբ նրանք առաջին անգամ ամբողջությամբ վերծանեցին դեղին գազարի գենոմը։
Հետագա տարիներին Իորիցոն և նրա գործընկերները ուսումնասիրեցին գազարի 630 տեսակների ԴՆԹ կառուցվածքը, այդ թվում՝ վայրի, դեղին, սպիտակ, նարնջագույն և մանուշակագույն: Գիտնականները համեմատել են գազարի այս սորտերի գենոմների փոքր մուտացիաները, որոնք հնարավորություն են տվել վերականգնել այս բույսի ընտելացման պատմությունը:

Scientists have discovered how carrots got their orange hue
Scientists have decoded and compared the DNA structure of more than 600 types of carrot, which helped them prove that they were domesticated in AD. In the 9th-10th centuries in Western or Central Asia. They also identified mutations in three genes that cause carrots to accumulate vitamin A and turn orange. According to shantnews, the press service of North Carolina University (NCSU) informs about this. The results of the study were published in the journal Nature Plants.
“We've essentially reconstructed the entire chronology of how carrots became domesticated and turned orange. It happened after the cross-breeding of white and yellow carrots," NCSU associate professor Massimo Iorizzo said, as quoted by the university's press service.
Iorizzo and his colleagues spent many years studying the carrot genome to identify the genes responsible for the plant's ability to develop disease resistance, as well as for the orange pigments that are precursors to vitamin A. Scientists took the first big step towards obtaining this information in 2016., when they first completely sequenced the yellow carrot genome.
In the years that followed, Iorizzo and his colleagues studied the DNA structure of 630 varieties of lettuce, including wild, yellow, white, orange and purple. Scientists compared small mutations in the genomes of these carrot varieties, which made it possible to reconstruct the domestication history of this plant.