Երկրաբանները օվկիանոսում հնագույն կորած մայրցամաք են հայտնաբերել
Ուտրեխտի համալսարանի հոլանդացի հետազոտողները հայտարարել են Արգոլանդի՝ մոտ 5 հազար կիլոմետր լայնությամբ և ավելի քան 155 միլիոն տարվա վաղեմություն ունեցող ցամաքային զանգվածի, հայտնաբերման մասին: Հետազոտությունը հրապարակվել է Gondwana Research (GR) գիտական ամսագրում:
Գիտնականները պարզել են, որ Արգոլանդի մասերը ցրված են Հնդկական օվկիանոսով մեկ, իսկ դրանցից մի քանիսը հայտնվել են Հարավարևելյան Ասիայում:
Ենթադրվում է, որ Արգոլանդը բաժանվել է Ավստրալիայից Յուրայի դարաշրջանի վերջում, երբ Երկրի վրա շրջում էին բրախիոզավրերն ու ստեգոզավրերը։ Հազարավոր տարիների ընթացքում այն աստիճանաբար շեղվել է դեպի Հարավարևելյան Ասիա, նախքան վերջնականապես անհետանալը: Մայրցամաքի գոյության մասին վկայում է նրանից հետո մնացած Արգո հարթավայրը, բայց մինչև վերջերս ոչ ոք չէր կարողացել հայտնաբերել այդ ցամաքային զանգվածը:
«Արգոլանդը գտնելը հեշտ չէր: Մենք յոթ տարի ծախսեցինք այս գլուխկոտրուկը լուծելու համար»,- ասում է հետազոտության հեղինակներից Էլդերտ Ադվոկատը:
Գիտնականները նշում են, որ մայրցամաքի մասերը թաքնված են եղել Ինդոնեզիայի և Մյանմայի լայնատարած կանաչապատ ջունգլիների տակ:
Օգտագործելով մնացորդները՝ երկրաբանները կարողացան մանրամասն կազմել Արգոլանդի դանդաղ քայքայման քարտեզը: Նրանք եզրակացրեցին, որ տրիասյան ժամանակաշրջանի վերջում մայրցամաքը բաժանվել է արշիպելագի, որը հետագայում կլանել է օվկիանոսը։
Նմանատիպ գործընթացներ են տեղի ունեցել այլ կորած մայրցամաքների հետ, այդ թվում Զելանդիան, որը խորտակվել է Ավստրալիայի մոտ, և Մեծ Ադրիա մայրցամաքը, որը ժամանակին գտնվել է Միջերկրական ծովում:

Геологи обнаружили в океане древний затерянный континент
Нидерландские исследователи из Утрехтского университета объявили об обнаружении Арголанда - массива суши шириной около 5 тыс. километров и возрастом более 155 млн лет. Исследование опубликовано в научном журнале Gondwana Research (GR).
Ученые выяснили, что части Арголанда разбросаны по Индийскому океану, а некоторые из них оказались в Юго-Восточной Азии.
Считается, что Арголанд отделился от Австралии в конце юрского периода, когда по Земле бродили брахиозавры и стегозавры. На протяжении тысячелетий он постепенно дрейфовал в сторону Юго-Восточной Азии, прежде чем в конце концов не исчез. О существовании континента свидетельствует оставшаяся после него Абиссальная равнина Арго, однако до недавнего времени сам массив суши никто не мог обнаружить.
«Найти Арголанд оказалось непросто. Мы потратили семь лет на то, чтобы собрать эту головоломку», - отметил один из авторов исследования Элдерт Адвокат.
По словам ученых, части континента были скрыты под зелеными джунглями значительной части Индонезии и Мьянмы.
Используя останки, геологи смогли тщательно составить карту медленного разрушения Арголанда. Они пришли к выводу, что в конце триасового периода материк раскололся на архипелаг, который позже поглотил океан.
По словам исследователей, судя по всему, в позднем триасе он раскололся на архипелаг, части которого позже погрузились в море. Подобные процессы произошли и на других потерянных континентах, в том числе на Зеландии, затопленной недалеко от Австралии, и на Большой Адрии, континенте, некогда расположенном в Средиземном море.