Հիմալայների Հինդուկուշ լեռնային համակարգում հալվող սառցադաշտերը սպառնալիք են մարդկության մեկ քառորդի համար
Հիմալայների Հինդուկուշ լեռնային համակարգում հալվող սառցադաշտերը վտանգ են ներկայացնում մերձակա ասիական երկրների մոտ 2 միլիարդ մարդու բնակության շրջանների համար: Այդ մասին այսօր հայտնել է Bloomberg գործակալությունը՝ վկայակոչելով Նեպալում գտնվող Լեռների համալիր զարգացման միջազգային կենտրոնի հետազոտության տվյալները։
Սառցադաշտերի հալումը կարող է հանգեցնել հավերժական սառածության գոտու կրճատման, որը կմեծացնի սողանքների և հեղեղումների վտանգը: Կլիմայի փոփոխությունները կարող են նաև հանգեցնել ապագայում տարածաշրջանի 12 գետերում քաղցրահամ ջրի պաշարների կրճատման, ինչպես նաև Աֆղանստանի և Մյանմայի միջև ընկած Հիմալայան գոտու կենսաբազմազանության կրճատման: Բացի այդ, տարերային աղետները բացասաբար կանդրադառնան պարենային անվտանգության և հիդրոէլեկտրակայանների միջոցով էներգիայի ստացման հնարավորության վրա։
«Դեռևս կա ժամանակ՝ փրկելու այս չափազանց կարևոր տարածաշրջանը, բայց միայն այն դեպքում, եթե հիմա սկսվի (մթնոլորտ) արտանետումների արագ և խորը կրճատումը: Ձյան, սառցադաշտերի և հավերժական սառածության հալումը կնշանակի, որ տարերային աղետներն, ըստ կանխատեսումների, տեղի կունենան ավելի հաճախ, կլինեն ավելի մահաբեր և կհասցնեն ավելի շատ վնաս», – նշել է կենտրոնի ղեկավարի տեղակալ Իզաբելլա Կոզիելը։
Հետազոտության հեղինակները պարզել են, որ 2011-ից մինչև 2020 թվականներն ընկած ժամանակամիջոցում Հիմալայներում սառցադաշտերը նախորդ տասնամյակի համեմատությամբ հալվել են 65%-ով ավելի ակտիվորեն: Գիտնականներն այդ գործընթացը կապում են մարդածին աղբյուրներից մթնոլորտ վնասակար արտանետումների հետ: Ըստ նրանց գնահատումների՝ ընթացիկ միտումների պահպանման դեպքում Հիմալայների սառցադաշտերն այս հարյուրամյակի վերջին կարող են կորցնել իրենց ծավալի մինչև 80%-ը:

Таяние ледников в Гималаях представляет угрозу для 2 млрд людей в Азии
Таяние ледников в горной системе Гиндукуш в Гималаях представляет угрозу для районов Азии, где проживает почти 2 миллиарда человек, об этом сообщило агентство «Bloomberg» со ссылкой на данные исследования Международного центра комплексного развития гор, расположенного в Непале.
Таяние ледников может привести к сокращению зоны вечной мерзлоты, что повысит риск оползней и наводнений. Изменение климата также может привести к будущему сокращению запасов пресной воды в 12 реках региона и к сокращению биоразнообразия в гималайском поясе между Афганистаном и Мьянмой. Кроме того, стихийные бедствия негативно повлияют на продовольственную безопасность и возможность получения энергии с помощью гидроэлектростанций.
«Еще есть время, чтобы спасти этот критически важный регион, но только если сейчас начнется быстрое и глубокое сокращение выбросов [в атмосферу]. Таяние снега, ледников и вечной мерзлоты будут означать, что стихийные бедствия, по прогнозам, будут происходить чаще, будут смертоноснее, и будут приносить больше ущерба», - заявила заместитель руководителя центра Изабелла Козиелл.
Авторы исследования установили, что в период с 2011 по 2020 год ледники в Гималаях таяли на 65% активнее, чем в предыдущее десятилетие. Ученые связывают этот процесс с вредными выбросами техногенных источников. По их оценкам, если эти тенденции сохранятся, гималайские ледники к концу этого века могут потерять до 80% своего объема.