Գիտնականները Երկրի ընդերքում հայտնաբերել են Էվերեստից 5 անգամ բարձր հսկա լեռներ
Տարբեր երկրների գիտնականները միավորել են ջանքերը եւ հետազոտություններ իրականացրել Երկիր ընդերքում։ Նրանց հաջողվել է հայտնաբերել հսկա լեռներ, որոնց բարձրությունը 5 անգամ գերազանցում է Էվերեստի բարձրությունը։
Լեռները հայտնաբերվել են մոտ 150 կիլոմետր Երկրի մակերեւույթից ցածր խորության վրա։ Դրանք գտնվում են մոլորակի տարբեր կետերում ու հսկայական նշանակություն ունեն գիտության համար։
Հետազոտությունների իրականացման ժամանակ գիտնականներն օգտագործել են տարբեր մեթոդներ, ներառյալ տվյալների սեյսմիկ մշակումը, ձգողականության եւ մագնիսական դաշտերի ուսումնասիրությունը Երկրի մակերեւույթի տարբեր կետերում։
Գիտնականներից մեկի խոսքով, որն աշխատել է նախագծում, Երկրի ընդերքում հայտնաբերված լեռները կարող են փոխել մեր պատկերացումը երկրակեղեւի կառուցվածքի եւ նրա ընդերքում տեղի ունեցող երկրաբանական  գործընթացների մասին։
Մասնագետներն ասում են, որ այս նոր հայտնագործությունները կարող են զգալի հետեւանքներ ունենալ գիտության եւ երկրաբանության համար, ինչպես նաեւ կարող են կարեւոր ազդեցություն ունենալ տարբեր ճյուղերի՝ ինժեներիայի, շինարարության եւ երկրաբանության զարգացման համար։
Չնայած այդ լեռները գտնվում են զգալի խորության վրա, գիտնականները չեն բացառում դրանց ավելի հանգամանալից ուսումնասիրության հնարավորությունն առաջիկայում։

Ученые обнаружили гигантские горы в недрах Земли, выше Эвереста в 5 раз
Ученые из разных стран объединили свои усилия и провели исследования в недрах Земли. В ходе исследований им удалось обнаружить гигантские горы, высота которых в 5 раз превышает Эверест.
Горные системы были обнаружены на глубине около 150 км ниже земной поверхности. Они расположены в различных точках планеты и имеют огромное значение для науки.
Проект, в рамках которого была проведена данная работа, является международной исследовательской программой, которая была запущена более десяти лет назад специалистами со всего мира. Основная задача данной программы - изучение глубин Земли и нахождение различных геологических объектов.
Во время проведения исследований ученые использовали множество различных методов, включая сейсмическую обработку данных, исследования гравитации и магнитных полей в разных точках земной поверхности.
По словам одного из ученых, который работал над проектом, горы, обнаруженные в недрах Земли, могут изменить наше представление о строении земной коры и геологических процессах, происходящих в ее недрах.
Специалисты говорят, что эти новые открытия могут иметь значительные последствия для науки и геологии, а также могут оказать важное влияние на развитие различных отраслей, таких как инженерия, строительство и геология.
Несмотря на то, что эти горы находятся на значительной глубине, ученые не исключают возможность изучения их более детально в ближайшем будущем.