Հայ երիտասարդների գյուտը. ստեղծվել է աշխարհում առաջին անլար ջերմակառավարվող սմարթ բաժակը
Հայաստանցի երիտասարդները ստեղծել են աշխարհում առաջին անլար ջերմակառավարվող սմարթ բաժակը:  Yecup 365 (Ye- Yerevan, Ye logo) բազմաֆունկցիոնալ թերմոս բաժակը նախատեսված է բոլոր եղանակների համար։«Yecup app-ի միջոցով կարելի է տաքացնել կամ սառեցնել ցանկացած հեղուկի ջերմաստիճանը՝ +10-ից +70:
Բաժակը գործում է նաև առանց հեռախոսի՝ երկու կոճակների միջոցով: Երբ հեղուկդ արդեն պատրաստ է, ստանում ես ծանուցում, իսկ եթե հեռախոսդ այդ պահին քեզնից հեռու է, այդ մասին տեղեկանում ես լոգոյից. այն վառվում է կարմիր կամ կապույտ գույնով՝ տեղեկացնելով հեղուկիդ մասին» -պատմում են բաժակի ստեղծողները: Yecup 365-ի միջոցով հնարավոր է նաև լիցքավորել բջջային հեռախոսը և թաբլետը: Այս բաժակը հարմար է նաև նրանց համար, որոնք ամբողջ օրն անցկացնում են ավտոմեքենայում. երբ լիցքավորվում է ավտոմեքենայում, Yecup-ը կրկնակի արագ է կատարում իր ֆունկցիաները։«Նմանատիպ բաժակ ստեղծելու գաղափարը Վիգեն Սանահյանինն է եղել, կատարելագործել ենք միասին, իսկ իրականացմանն օգնել են Qualitech Systems-ի աշխատակիցները: Ստեղծման ողջ ընթացքում աշխատել են հայեր, ռուսներ և հրեաներ, սակայն աջակցություն ստացել ենք տարբեր երկրներից: Հայ երիտասարդների ստեղծած բաժակն Indiegogo.com կայքում է, եվրոպական և հայկական շատ առցանց խանութներ արդեն իսկ ցանկանում են վաճառել Yecup-ն իրենց մոտ: Թիմը նախապես պատվերներ էլ է ընդունում: Հետաքրքրությունն արտադրանքի նկատմամբ մեծ է. դիմում են ԱՄՆ-ից, Բրիտանիայից, Կանադայից, Գերմանիայից և Ավստրալիայից. «Մեր բաժակը նաև սառեցնում է, հետեւաբար, տաք երկրներից էլ են հետաքրքրվում՝ Հնդկաստան, Բրազիլիա, Քուվեյթ, Սինգապուր և այլն»: Սմարթ բաժակի արտադրությունը կսկսվի, երբ թիմն ավարտի Indiegogo-ի նախագիծը: Ժաննա Բարսեղյանի խոսքով, փորձում են արտադրությունն անել Հայաստանում. նախատիպը հենց այստեղ է ստեղծվել, սակայն արտադրանքի համար բավարար ռեսուրսներ չկան: Չի բացառվում, որ սմարթ բաժակի արտադրությունն արվի Չինաստանում:

Армянские изобретатели создали первую в мире беспроводную смарт-чашку
Молодые разработчики из Армении создали первую в мире беспроводную смарт-чашку с тепловым управлением. Чашка-термос Yecup 365 (Ye- Yerevan, Ye logo) предназначена для любой погоды. При помощи Yecup app можно нагревать и охлаждать воду от +10-до  +70. Чашка действует и без телефона, при помощи двух кнопок. Когда жидкость готова, вы получаете сообщение, а если телефон далеко, то оповещает лого на чашке: загорается красным или синим. При помощи  Yecup 365 можно и заряжать сотовый телефон и планшет. Чашка удобна и для тех, кто много времени проводит за рулём. При перезарядке в машине Yecup действует вдвое быстрее.
«Идея такой чашки исходила от Вигена Санахяна, мы её вместе усовершенствовали, а с реализацией помогли сотрудники Qualitech Systems. В процессе создания принимали участие армяне, русские и евреи. Ряд армянских и европейских онлайн-магазинов уже выразил желание закупить Yecup. С запросами обращаются и из США, Британии, Канады, Германии, Австралии. «Наша чашка  и охлаждает воду, а значит – она интересна и в жарких странах», - добавила она. Серийное производство смарт-чашки начнётся, когда команда закончит проект Indiegogo. По словам Жанны Барсегян, производство хотят наладить здесь же, в Армении, но нет достаточных ресурсов. Не исключено, что его организуют в Китае.