Տիեզերքում առաջին անգամ մկան էմբրիոններ են աճեցրել
Տիեզերական հետազոտությունները աննախադեպ մարտահրավերներ են ստեղծում, հատկապես Երկրից դուրս կյանքի կենսունակության առումով: 2021 թվականին ճապոնացի հետազոտողները Միջազգային տիեզերակայանում միկրոգրավիտացիայի պայմաններում մկների էմբրիոններ են աճեցրել: Այս մասին հայտնում է Новая наука-ը։
Հրատարակությունը նշում է, որ սաղմերը նորմալ են զարգացել՝ ենթադրելով, որ կաթնասունների բազմացումը կարող է կենսունակ լինել տիեզերքում։ Այնուամենայնիվ, մնում են հարցեր ճառագայթման և շրջակա միջավայրի այլ գործոնների ազդեցության վերաբերյալ:
Տիեզերական թռիչքների ինտենսիվացման և դեպի Մարս թռչելու ցանկության հետ կապված՝ մեր մթնոլորտից դուրս կյանքի զարգացման ունակության հարցը դառնում է կենտրոնական հարցերից մեկը, հատկապես կաթնասունների վերարտադրության հարցում։ 2021 թվականին Յամանասիի համալսարանի գիտնականները՝ Ճապոնիայի օդատիեզերական հետազոտությունների գործակալության (JAXA) հետ համատեղ, ձեռնամուխ եղան ուսումնասիրելու այս հարցը բեկումնային փորձի միջոցով:
Նրանք ուսումնասիրել են մկների սաղմերի զարգացումը միկրոգրավիտացիայի պայմաններում՝ Միջազգային տիեզերական կայանում: Այս հետազոտությունը, որը վերջերս հրապարակվել է iScience ամսագրում, կարող է նոր լույս սփռել տիեզերքում մարդու վերարտադրության հեռանկարների և միջաստղային տարածության հետագա հետազոտության վրա դրա հետևանքների վրա:

Впервые в космосе выращены эмбрионы мыши
Освоение космоса ставит беспрецедентные задачи, особенно с точки зрения жизнеспособности жизни вне Земли. В 2021 году японские исследователи вырастили эмбрионы мыши в условиях микрогравитации на Международной космической станции.
Эмбрионы нормально развивались, что позволяет предположить, что размножение млекопитающих может быть жизнеспособным в космосе. Однако остаются вопросы о влиянии радиации и других факторов окружающей среды.
В связи с активизацией космических полетов и стремлением к полету на Марс вопрос о способности жизни развиваться за пределами нашей атмосферы становится одним из центральных, особенно это касается размножения млекопитающих. В 2021 году ученые из Университета Яманаси в сотрудничестве с Японским агентством аэрокосмических исследований (JAXA) поставили перед собой задачу изучить этот вопрос в рамках новаторского эксперимента.
Они изучали развитие эмбрионов мыши в условиях микрогравитации на борту Международной космической станции (МКС). Это исследование, опубликованное недавно в журнале iScience, может пролить новый свет на перспективы воспроизводства человека в космосе и его последствия для будущего освоения межзвездного пространства.