Գիտնականները մարդկային բջիջներից մանր կենդանի ռոբոտներ են ստեղծել
Գիտնականները մարդկային բջիջներից մանր կենդանի ռոբոտներ են ստեղծել, որոնք կարող են տեղաշարժվել լաբորատոր ափսեի մեջ և կարող են մի օր օգնել բուժել վերքերը կամ վնասված հյուսվածքները:
Թաֆթսի համալսարանի և Հարվարդի համալսարանի Վիսա ինստիտուտի թիմն իրենց գյուտն անվանել է անթրոպոռոբոտ: Ուսումնասիրությունը հիմնված է նույն գիտնականներից մի քանիսի ավելի վաղ աշխատանքի վրա, որոնք ստեղծել էին առաջին կենդանի ռոբոտները կամ քսենոբոտները ցողունային բջիջներից, որոնք ստացվել են աֆրիկյան ճանկերով գորտի (Xenopus laevis) սաղմերից:
Գիտնականներն օգտագործել են չափահաս մարդու շնչափողի բջիջները տարբեր տարիքի և սեռի անանուն դոնորներից: Գիտնականները կենտրոնացել են այս տեսակի բջիջների վրա, քանի որ դրանց հասանելիությունը համեմատաբար հեշտ է Covid-19-ի և թոքերի հիվանդությունների հետ աշխատանքի պատճառով, և, որ ավելի կարևոր է, այն ֆունկցիայի պատճառով, որը գիտնականների կարծիքով բջիջները շարժունակ է դարձնում, ասել է Թաֆթս համալսարանի դոկտորանտ, ուսումնասիրության համահեղինակ Գիզեմ Գումուսկայան։
Ընդ որում, հետազոտողների ստեղծած անթրոպոռոբոտները նույնական չեն ստացվել։
Դրանցից մի քանիսը գնդաձև էին և ամբողջությամբ ծածկված թարթիչներով, իսկ մյուսները ավելի շատ ֆուտբոլի գնդակի էին նման և անհավասար էին ծածկված թարթիչներով։ Նրանք նաև շարժվում էին տարբեր ձևերով՝ որոշները ուղիղ գծերով, որոշները նեղ շրջաններով, իսկ մյուսները նստում էին շուրջը և շարժվում, ասվում է հետազոտական հոդվածում: Նրանք լաբորատոր պայմաններում գոյատևել են մինչև 60 օր։
Այս վերջին ուսումնասիրության մեջ նկարագրված փորձերը վաղ փուլում են, բայց նպատակն է պարզել, թե արդյոք անթրոպոռոբոտները կարող են բժշկական կիրառություն ունենալ, նշել են գիտնականները:

Ученые создали крошечных живых роботов из человеческих клеток
Ученые создали крошечных живых роботов из человеческих клеток, которые могут передвигаться в лабораторной чашке и, возможно, однажды смогут помочь залечивать раны или поврежденные ткани, согласно новому исследованию.
Команда из Университета Тафтса и Института Висса Гарвардского университета назвала свое изобретение антропороботами. Исследование основано на более ранней работе некоторых из тех же ученых, которые создали первых живых роботов, или ксеноботов, из стволовых клеток, полученных из эмбрионов африканской когтистой лягушки (Xenopus laevis).
Ученые использовали клетки взрослого человека из трахеи от анонимных доноров разного возраста и пола. Ученые сосредоточились на этом типе клеток, потому что к ним относительно легко получить доступ из-за работы над Covid-19 и заболеваниями легких и, что более важно, из-за функции, которая, по мнению ученых, сделает клетки способными к движению, рассказала соавтор исследования Гизем Гумуская, докторант университета Тафтса.
При этом антропороботы, созданные исследователями, оказались не идентичны.
Некоторые из них были сферическими и полностью покрыты ресничками, в то время как другие по форме больше напоминали футбольный мяч и были неравномерно покрыты ресничками. Они также двигались по—разному - некоторые прямыми линиями, некоторые узкими кругами, в то время как другие сидели вокруг и шевелились, согласно статье об исследовании. Они выживали до 60 дней в лабораторных условиях.
Эксперименты, описанные в этом последнем исследовании, находятся на ранней стадии, но цель состоит в том, чтобы выяснить, могут ли антропороботы иметь медицинское применение, отметили ученые.