Հայ գիտնականի գյուտը միջազգային ցուցահանդես-մրցույթում արժանացել է ոսկե սերտիֆիկատի
Բետոնի պատրաստման նոր եղանակը նոր խոսք է շինարարության բնագավառում, որը հետաքրքիր և տնտեսապես շահավետ լուծումների հնարավորություն է ստեղծում շինարարների համար։ Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանի (ՃՇՀԱՀ) (ՇԱՏԿ) ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր Վարդգես Գրիգորյանի այս գյուտը IFIA NV կարգավիճակ ունեցող գյուտարարների երրորդ միջազգային ցուցահանդես-մրցույթում արժանացել է ոսկե սերտիֆիկատի։
«Այս գյուտի էությունն առանց ավազի բետոնի պատրաստման եղանակն է, որի արդյունքում ստացվում է նոր տեսակի թեթև բետոն, որն ունի ջերմամեկուսիչ և ձայնամեկուսիչ հատկություններ։ Ըստ էության, բետոնախառնիչի թմբուկի պտտման ժամանակ խճի թույլ ծայրերը վեր են ածվում ավազի․ որքան երկար ժամանակ պտտվի թմբուկը, այդքան ավազը կավելանա՝ ի հաշիվ խճի մակերևույթի մաշեցման։ Պտտման ընթացքում առաջացած փոշեմասնիկները փակում են խճի մակերևույթի վրայի ծակոտիները՝ պահպանելով ներսի ծակոտիների բնականոն վիճակը: Այս տեսակի բետոնը օգտագործվում է մասնավորապես շենքի արտաքին պատերի կոնստրուկցիաներում»,-պարզաբանել է գյուտի հեղինակ Վարդգես Գրիգորյանը։
ՃՇՀԱՀ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ հայ գիտնականի մտքի արգասիքը կիրառական կլինի ոչ միայն Հայասատանի, այլև աշխարհի շինարարների կողմից, քանի որ էներգիայի խնայողության հարցը գերխնդիր է դարձել անգամ զարգացած երկրներում։ Շինարարների գնահատմամբ՝ շենքերի ջերմամեկուսացման առաջնահերթ խնդրի լուծման համար այս բետոնի կիրառությունը բավականին արդյունավետ հնարավորություններ կստեղծի՝ կրճատելով ջերմային կորուստներ:
FIAI կողմից կազմակերպված IFIA NV կարգավիճակ ունեցող գյուտարարների երրորդ միջազգային գյուտերի և նորարարությունների մրցույթը կայացել է Շվեյցարիայի Ժնև քաղաքում՝ առցանց եղանակով։
Գերմանիայի Նյուրնբերգ քաղաքում օրերս կայացած նույն միջազգային մրցույթում պարզ է դարձել, որ ՃՇՀԱՀ-ի պրոֆեսորի կողմից դեռևս 2000-ականներին ստեղծած «Երկաթբետոնե կոնստրուկցիաների պատրաստումը շաղախի մղման եղանակով» գյուտը, որը գործնականում կիրառվել է երկրաշարժի գոտում վնասված շենքերի վերականգման ու նաև երկաթբետոնե կոնստրուկցիաների պատրաստման համար, արժանացել է արծաթե մեդալի։
Հայաստանը՝ ի դեմս ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանի, 2023թ-ի գարնանը անդամակցել է IFIA-ին՝ որպես լիիրավ անդամ։ «IFIA-ի հայաստանյան ներկայացուցչությունն արդեն իսկ ստացել է մի շարք գիտական առաջարկներ, որոնք ուսումնասիրության փուլում են։ Ըստ ամենայնի՝ այս կազմակերպությունը կարող է դառնալ ամուր հարթակ հայաստանյան գիտական ներուժի զարգացման համար։
Գիտության զարգացումը և համալսարանում գիտահետազոտական աշխատանքների ակտիվացումը ՃՇՀԱՀ-ի ռազմավարական ուղղություններից մեկն է և գտնվում է համալսարանի ռեկտոր Եղիազար Վարդանյանի ուշադրության կենտրոնում։ Այդ նպատակով անընդմեջ արդիականացվում են լաբորատոր սարքավորումները, ընդլայնվում են համագործակցությունները՝ նոր կապեր հաստատելով միջազգային գիտական մտքի հետ»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:

Изобретение армянского учёного удостоено золотого сертификата на международной выставке-конкурсе
Новый метод приготовления бетона – это новое слово в области строительства, которое создает для строителей возможность интересных и экономически выгодных решений. Это изобретение заведующего кафедрой Национального университета архитектуры и строительства Армении (НААУ) профессора Вардгеса Григоряна (НАУ) было удостоено золотого сертификата на третьей международной выставке-конкурсе изобретателей со статусом IFIA NV.
«Суть данного изобретения заключается в способе приготовления бетона без песка, в результате которого получается новый вид легкого бетона , обладающий теплоизоляционными и звукоизоляционными свойствами. По сути, когда барабан бетономешалки вращается, слабые концы бетона поднимаются в песок. чем дольше вращается барабан, тем больше песка будет увеличиваться из-за износа гравийной поверхности. Частицы пыли, образующиеся при вращении, закрывают поры на поверхности глины, сохраняя нормальное состояние внутренних пор. Этот вид бетона используется, в частности, при возведении наружных стен зданий», - пояснил автор изобретения Вардгес Григорян.
Детище армянского ученого может быть использовано не только армянами, но и строителями мира, ведь вопрос энергосбережения стал серьезной проблемой даже в развитых странах. По мнению строителей, применение этого бетона создаст достаточно эффективные возможности для решения основной задачи теплоизоляции зданий, снижения теплопотерь.
В Женеве, Швейцария, в онлайн-режиме прошел III Международный конкурс изобретений и инноваций для изобретателей со статусом IFIA NV, организованный FIAI.
На том же международном конкурсе, проведённом недавно в Нюрнберге, Германия, выяснилось, что изобретение «Подготовка железобетонных конструкций инъекцией раствора», созданное профессором Национальной академии наук в 2000-х годах, практически использовалось при реставрации. за восстановление поврежденных зданий в зоне землетрясения, а также за изготовление железобетонных конструкций награжден серебряной медалью.
В пресс-релизе пресс-секретаря Академии наук Армении Жасмена Вилиана отмечается, что Армения в лице Национального университета архитектуры и строительства Армении весной 2023 года присоединилась к IFIA в качестве полноправного члена.
"Армянское представительство IFIA уже получило ряд научных предложений, которые находятся на стадии изучения. Судя по всему, эта организация может стать мощной платформой для развития армянского научного потенциала.
Развитие науки и активизация научно-исследовательской деятельности в университете является одним из стратегических направлений университета и находится в центре внимания ректора университета Егиазара Варданяна. С этой целью постоянно модернизируется лабораторное оборудование, расширяется сотрудничество, устанавливаются новые связи с международным научным сознанием", - говорится в сообщении.