Ռուսաստանում կաթի յուղայնությունը որոշող սարք է ստեղծվել
Ռուսաստանի գիտնականները հայտարարել են շարժական անալիզատոր սարքի ստեղծման մասին, որը թույլ է տալիս արագ որոշել կաթի յուղայնությունը գրեթե ցանկացած պայմաններում՝ առանց լաբորատոր սարքավորումների դիմելու։ Այս համակարգի հիմքը կազմված է ամենատարածված գույների երեք LED-ներից, որոնց շնորհիվ հնարավոր է դառնում որոշել ճարպի պարունակության տոկոսը։
Ինչպես նշված է, սարքի աշխատանքը կաթի յուղայնության չափման առումով «այլ ֆիզիկական սկզբունքներ» ունի. խոսքը լույսի ցրման ազդեցության մասին է, որն առաջանում է կաթի կոլոիդային մասնիկներից։ Այս դեպքում կապույտ, կանաչ և կարմիր լուսադիոդները ճառագայթում են նմուշը, որից հետո ցրված լույսը գրանցվում է հատուկ դետեկտորի միջոցով։
Տարբեր երկարությունների ճառագայթային ալիքներով տարբեր չափերի մասնիկները տալիս են, համապատասխանաբար, տարբեր ցրում և չնայած այն հանգամանքին, որ այս ցուցանիշների իրական ինտենսիվությունը ցածր է, վարժեցված մոդելը բավականին ճշգրիտ որոշում է կաթի յուղայնությունը նմուշում` հիմնվելով LED-ներից ստացված միայն երեք պարամետրերի հիման վրա՝ յուրաքանչյուրը կապույտ, կանաչ և կարմիր:
Այստեղ հարկ է նշել, որ այժմ արդյունաբերական արտադրության մեջ կաթի յուղայնությունը որոշվում է կա՛մ ուղղակի նմուշի տարանջատմամբ, կա՛մ ինֆրակարմիր տարածքում վերլուծության միջոցով: Սրանք բավականին թանկ մեթոդներ են, որոնք պահանջում են հատուկ սարքավորումներ, հիմնականում արտասահմանյան:
Այսպիսով, լաբորատոր փորձարկումներից դեպի մատչելի դյուրակիր համակարգերի անցումը նոր հնարավորություններ կբացի կաթի և դրա վրա հիմնված արտադրանքի որակի մոնիտորինգի համար: Ավելին, նման սենսորները կարող են նույնիսկ ինտեգրվել կթման մեքենաների, կաթի բեռնատարների, ինչպես նաև անմիջապես արտադրական գծերի վրա:

A device for determining the fat content of milk has been created in Russia
Russian scientists have announced the creation of a portable analyzer device that allows you to quickly determine the fat content of milk in almost any conditions, without resorting to laboratory equipment, Techkult reports. The basis of this system consists of three LEDs of the most common colors, thanks to which it becomes possible to determine the percentage of fat content.
As mentioned, the operation of the device has "other physical principles" in terms of milk fat measurement. we are talking about the effect of light scattering, which is caused by the colloidal particles of milk. In this case, blue, green and red LEDs irradiate the sample, after which the scattered light is recorded by a special detector.
Particles of different sizes with different wavelengths give correspondingly different scattering, and despite the fact that the actual intensity of these indicators is low, the trained model quite accurately determines the fat content of milk in a sample based on only three parameters obtained from the LEDs, each blue, green and red.
It should be noted here that now in industrial production milk fat content is determined either by direct sample separation or by analysis in the infrared region. These are quite expensive methods that require special equipment, mostly foreign.
Thus, the transition from laboratory tests to affordable portable systems will open new opportunities for monitoring the quality of milk and milk-based products. Furthermore, such sensors can even be integrated into milking machines, milk trucks as well as directly on production lines.