Ավստրալացի գիտնականները մշակել են միտքը կարդացող և այն տեքստի վերածող աշխարհում առաջին արհեստական բանականության ծրագիրը
Ավստրալացի գիտնականները մշակել են աշխարհում առաջին միտքը կարդացող արհեստական բանականության ծրագիրը, որն ուղեղի ալիքները վերածում է ընթեռնելի տեքստի: Այն աշխատում է սենսորով ծածկված սաղավարտի միջոցով, որն ուսումնասիրում է ուղեղի հատուկ էլեկտրական ակտիվությունը մինչ սաղավարտը կրողը մտածում է: Այնուհետև արհեստական բանականությունն այդ մտքերը վերածում է բառերի:
Հեղափոխական տեխնոլոգիան ստեղծվել է Սիդնեյի տեխնոլոգիական համալսարանի թիմի կողմից, որի համոզմամբ՝ տեխնոլոգիան կարող է հեղափոխություն կատարել այն հիվանդների խնամքի հարցում, որոնք խլացել են ինսուլտի կամ կաթվածի պատճառով:
Ուղեղի ազդանշանները բառերի թարգմանելու նախկինում ստեղծված տեխնոլոգիան կա՛մ պահանջում է վիրահատություն՝ ուղեղում էլեկտրոդներ տեղադրելու համար, ինչպես օրինակ՝ Իլոն Մասկի Neuralink-ը, կա՛մ սկանավորում ՄՌՏ սարքով, ինչը բավականին թանկ է և դժվար կիրառելի առօրյա կյանքում:
Մինչդեռ այս նոր տեխնոլոգիան օգտագործում է գլխին հագցվող պարզ սաղավարտ:
Տեխնոլոգիան փորձարկելու համար թիմը փորձեր է կատարել 29 մասնակցի հետ, որոնց էկրանին ցույց են տվել մի նախադասություն կամ արտահայտություն, որի մասին նրանք պետք է մտածեին: Այնուհետև արհեստական բանականության մոդելը ցուցադրել է տեքստը, որը թարգմանել էր ուղեղի ալիքներից:
Օրինակներից մեկում, գրված է եղել.«Բարի կեսօր: Հուսով եմ, որ լավ եք: Ես կսկսեմ կապուչինոյից, խնդրում եմ, լրացուցիչ էսպրեսսոյով»։ Մինչդեռ արհեստական բանականության գրած տեքստն այսպիսին է եղել.«Կեսօր: Լա՞վ ես: Կապուչինո, լրացուցիչ էսպրեսսոյով»

Австралийские ученые разработали первую в мире программу искусственного интеллекта, которая читает мысли и преобразует их в текст
Австралийские ученые разработали первую в мире программу искусственного интеллекта, читающую мысли, которая преобразует мозговые волны в читаемый текст. Он работает за счет использования шлема, покрытого датчиками, который изучает специфическую электрическую активность мозга, пока владелец шлема думает. Затем искусственный интеллект превращает эти мысли в слова, пишет Daily Mail.
Революционная технология была создана командой Сиднейского технологического университета, которая считает, что технология может произвести революцию в уходе за пациентами, оглохшими в результате инсульта или инфаркта.
Предыдущая технология перевода сигналов мозга в слова требовала либо хирургического вмешательства по имплантации электродов в мозг, как, например, Neuralink Илона Маска, либо сканирования с помощью аппарата МРТ, что довольно дорого и сложно внедрить в повседневную жизнь.
Между тем, эта новая технология использует простой шлем, крепящийся на голову.
Чтобы проверить технологию, команда провела эксперименты с 29 участниками, которым показывали на экране предложение или фразу, над которой они должны были подумать. Затем модель искусственного интеллекта отображала текст, который она перевела с помощью мозговых волн.
В одном примере было написано: «Добрый день. Я надеюсь, что с тобой все в порядке. Я начну с капучино, еще эспрессо, пожалуйста. Между тем текст, написанный искусственным интеллектом, был таким: «День. Ты в порядке: Капучино с дополнительным эспрессо».