Ռուսաստանում ադամանդի արդյունահանման թափոններից աղյուսներ են պատրաստել
Հյուսիսային արկտիկական դաշնային համալսարանի (САФУ) գիտնականները ստացել են երկարակյաց կերամիկական կլինկերային աղյուսների նմուշներ ադամանդի արդյունահանման ձեռնարկությունների թափոններից:
Ինչպես նշել են համալսարանում, այս ապրանքները կարող են դիմակայել ավելի քան 75 սառեցման և հալման ցիկլերի, դիմակայել կրակին, քիմիական և մեխանիկական ազդեցություններին, ինչպես նաև անվնաս են առողջության համար, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Աշխատանքի ընթացքում մասնագետներն ուսումնասիրել են բաց հանքի արդյունքում ստացված ապարների խմբեր, այնուհետ, ըստ նրանց, հաջողությամբ լաբորատոր և կիսագործարանային փորձարկումներ են կատարել՝ կերամիկական կլինկերային աղյուսների նախատիպեր ստանալու համար։
Առաջին փուլում նրանք ընտրել են կերամիկական արտադրանքի արտադրության տեխնոլոգիական պարամետրերը կիսաչոր մամլման մեթոդով։
Երկրորդ փուլում գիտնականները որոշել են արգիլիտից կերամիկական արտադրանք արտադրելու հնարավորությունը՝ պլաստիկ կաղապարման միջոցով:
Վերջնական փուլը կլինկերային Lego աղյուսների (250x125x65 միլիմետր) արտադրությունն էր՝ կիսաչոր մամլման մեթոդով։
Համալսարանի փորձագետների կարծիքով, ստացված կլինկերային աղյուսի առավելությունները ներառում են դրա ամրությունը և ցածր հիգրոսկոպիկությունը: Այս ապրանքը արեւի լույսից չի փոխում գույնը:

В России сделали кирпич из отходов добычи алмазов
Образцы прочного керамического клинкерного кирпича из отходов алмазодобывающих предприятий получили ученые САФУ.
Как отметили в университете, эта продукция способна выдержать более 75 циклов заморозки и размораживания, противостоять огню, химическим и механическим воздействиям, а также безвредна для здоровья, передает РИА Новости.
В ходе работы специалисты изучили группы горных пород, полученных в результате разработки месторождений открытым способом, затем, по их словам, успешно провели лабораторные и полузаводские испытания с получением опытных образцов керамического клинкерного кирпича.
На первом этапе они осуществили подбор технологических параметров получения керамических изделий методом полусухого прессования.
На втором этапе ученые определили возможности получения керамических изделий из аргиллита методом пластического формования.
Заключительным этапом стало получение клинкерного лего-кирпича (250х125х65 миллиметров) методом полусухого прессования.
По словам специалистов университета, к достоинствам полученного клинкерного кирпича можно отнести его прочность и низкую гигроскопичность. Такой продукт способен не менять цвет под воздействием солнечных лучей.