Ռուսաստանում ադամանդի արդյունահանման թափոններից աղյուսներ են պատրաստել
Հյուսիսային արկտիկական դաշնային համալսարանի (САФУ) գիտնականները ստացել են երկարակյաց կերամիկական կլինկերային աղյուսների նմուշներ ադամանդի արդյունահանման ձեռնարկությունների թափոններից:
Ինչպես նշել են համալսարանում, այս ապրանքները կարող են դիմակայել ավելի քան 75 սառեցման և հալման ցիկլերի, դիմակայել կրակին, քիմիական և մեխանիկական ազդեցություններին, ինչպես նաև անվնաս են առողջության համար, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Աշխատանքի ընթացքում մասնագետներն ուսումնասիրել են բաց հանքի արդյունքում ստացված ապարների խմբեր, այնուհետ, ըստ նրանց, հաջողությամբ լաբորատոր և կիսագործարանային փորձարկումներ են կատարել՝ կերամիկական կլինկերային աղյուսների նախատիպեր ստանալու համար։
Առաջին փուլում նրանք ընտրել են կերամիկական արտադրանքի արտադրության տեխնոլոգիական պարամետրերը կիսաչոր մամլման մեթոդով։
Երկրորդ փուլում գիտնականները որոշել են արգիլիտից կերամիկական արտադրանք արտադրելու հնարավորությունը՝ պլաստիկ կաղապարման միջոցով:
Վերջնական փուլը կլինկերային Lego աղյուսների (250x125x65 միլիմետր) արտադրությունն էր՝ կիսաչոր մամլման մեթոդով։
Համալսարանի փորձագետների կարծիքով, ստացված կլինկերային աղյուսի առավելությունները ներառում են դրա ամրությունը և ցածր հիգրոսկոպիկությունը: Այս ապրանքը արեւի լույսից չի փոխում գույնը:

Bricks were made from diamond mining waste in Russia
Scientists of the Northern Arctic Federal University ( SAFU ) obtained samples of durable ceramic clinker bricks from the waste of diamond mining enterprises.
As noted at the university, these products can withstand more than 75 freezing and thawing cycles, resist fire, chemical and mechanical effects , and are also harmless to health , RIA Novosti writes.
During the work, specialists studied groups of rocks obtained as a result of an open mine , then , according to them , they successfully performed laboratory and semi-factory tests to obtain prototypes of ceramic clinker bricks.
In the first stage, they selected the technological parameters of ceramic product production using the semi-dry pressing method.
In the second phase, scientists determined the possibility of producing ceramic products from argillite by plastic molding.
The final stage was the production of clinker Lego bricks (250x125x65 millimeters ) using the semi-dry pressing method.
According to university experts, the advantages of the obtained clinker brick include its strength and low hygroscopicity. This product does not change color from sunlight.